"לממשלה אין עניין להחליש את השקל כדי לסייע לתעשיינים"

לפי גורם ממשלתי, על התעשיינים להתרגל לעבוד עם שער דולר יורד ■ ראש התאחדות התעשיינים: שער הדולר יוצר סכנה ממשית לפגיעה בתעשייה, יש לכנס דיון דחוף בהשתתפות ראש הממשלה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש
אורה קורן

"התעשייה צריכה להתרגל לעבוד עם שער דולר יורד" - כך אמר באחרונה גורם ממשלתי ל-TheMarker, על רקע דיוניו בשבועות האחרונים של הצוות לצמיחת התעשייה בראשות מנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד. לדברי הגורם, התחזקות השקל מפחיתה את יוקר המחיה ומיטיבה עם היבוא, ולכן לממשלה אין עניין לסייע לתעשיינים באמצעות שמירה על שער דולר גבוה, מה גם שאפשרויותיה לעשות כן מוגבלות.

בדיוני הממשלה בנושא שנערכו באחרונה, נטען כי נקודת שיווי המשקל בין הדולר לשקל נמוכה אפילו מ-3.4 שקלים, ושער הדולר כיום עומד על כ-3.558 שקלים. על רקע שער הדולר הנמוך יחסית יצא היום נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, בקריאה בהולה לראש הממשלה לכנס דיון בנושא. זאת, אף שבאותו זמן ממש התכנס צוות באב''ד לדון בדרכים להבטיח את צמיחת התעשייה, ובחלק מדיוניו עלתה גם סוגיית שער החליפין.

"נוצרה סכנה ממשית להמשך פעילותן של חברות תעשייה ישראליות", אמר ברוש. "אני קורא לראש הממשלה ולשר האוצר לזמן דיון דחוף בממשלה, בהשתתפות נגידת בנק ישראל". לדבריו, המשך היחלשות הדולר והיורו פוגעים דרמטית בתעשייה הישראלית, ולכן נדרש דיון דחוף במטרה לגבש אסטרטגיה ממשלתית כלכלית, אשר תעניק סיוע מיידי למפעלי התעשייה.

״ירידת ערך הדולר פוגעת באופן ישיר במשק הישראלי, בתעשייה ובעשרות אלפי העובדים במשק", אמר ברוש. "בשל המשבר המתמשך בשערי המט"ח, נוצרה סכנה ממשית להמשך פעילותן של חברות תעשייה ישראליות, כאשר המפעלים הישראלים מתקשים לשמור על מחירים תחרותיים, וכתוצאה מכך מאבדים לקוחות בכל רחבי העולם. מפעלים רבים גם מוותרים על פעילויות ייצור, ובחלק מהמקרים אף בוחרים להקים פעילויות ייצור חדשות במדינות האירופאיות ואף בארה״ב", הוסיף.

מהתאחדות התעשיינים נמסר כי היחלשות הדולר והיורו מהווה סכנה מיידית לאלפי מפעלים ולעשרות אלפי מועסקים בתעשייה. הם הוסיפו כי מתחילת 2015 ועד ל-2 ביוני השנה נחלש סל המטבעות הנומינלי-אפקטיבי בשיעור של כ-15.5% ביחס לשקל, שער הדולר נחלש בכ-8.5% ביחס לשקל, ושער האירו נחלש בכ-15.4% ביחס למטבע המקומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker