הנביא מעין גדי מציע: האם זה הפתרון להצלת ים המלח והכנרת?

אלי רז, 71, חבר קיבוץ עין גדי, גיאולוג וחוקר במכון ים המלח למחקר ופיתוח, מציע כי במקום להוביל מים מהכנרת אל מרכז הארץ - יש להוביל מים לכנרת ממתקן התפלה שיעשה שימוש ביתרונות התפעוליים שבסמיכות לתחנת הכוח בחיפה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ים המלח
ים המלחצילום: מיכל פתאל

בעיית הנסיגה במפלס ים המלח נידונה בעשרות השנים האחרונות במסגרות פנימיות ובינלאומיות. גרסאות שונות של רעיון תעלת הימים - חיבור ים המלח לים סוף או לים התיכון - נידונו וקודמו על ידי בעלי אינטרסים שונים. עקרונות תעלת הימים היו למלא את ים המלח ולהחזירו למפלס הגובה הטבעי שלו, תוך ניצול הפרשי הגובה בין ים המלח לים התיכון כדי ליצור מפלי מים מלאכותיים, שמהם ניתן להפיק אנרגיה חשמלית. האנרגיה החשמלית תנוצל להתפלת מים, והתמלחת, מים המכילים ריכוז גבוה מאוד של מלחים (תוצר הלוואי של ההתפלה), תוזרם לים המלח ותייצב את מפלסו.

אלא שהגרסה הספקטקולרית של הסכם תעלת הימים, זו שנתפרה למידות חזון השלום של פרס, ושכללה הזרמת 1.2 מיליארד מ"ק של תמלחת לים המלח, נגנזה. הסיבה לכך היא דו"ח הבנק העולמי, שלפיו ההזרמה המרבית האפשרית של תמלחת לים המלח היא 400 מיליון מ"ק בשנה.

גרסה צנועה בהרבה של ההסכם, שלפיה יוקם מתקן ניסיוני להתפלת 65 מיליון מ"ק בשנה מצפון לעקבה, שיוביל את התמלחת לים המלח בנפח של 100 מיליון מ"ק לשנה, נחתמה בפברואר 2015 בין ירדן לישראל. אלי רז, 71, חבר קיבוץ עין גדי וגיאולוג וחוקר במכון ים המלח למחקר ופיתוח, מציע לבחון חלופה משולבת שתטפל לא רק במשבר הירידה במפלס ים המלח ובבעיית הבולענים, אלא גם תייצב את מפלס הכנרת ותספק מאגר לוויסות צורכי המים של ירדן.

ההצעה שלו מבוססת על שילוב של מתקן התפלה בעקבה, שהספקו 260 מיליון מ"ק בשנה, כלומר גדול פי ארבעה מההספק של מתקן הפיילוט הנוכחי. המים המותפלים יתחלקו בין ירדן לישראל והתמלחת תוזרם לים המלח בהיקף של 400 מיליון מ"ק, שהוא ההיקף המקסימלי האפשרי. השלמת הפעולה לייצוב מפלס ים המלח תיעשה על ידי ייבוא מים או התפלתם במתקן התפלה חדש שיוקם במפרץ חיפה, בקרבת תחנת הכוח. המים שיותפלו יישאבו ממפרץ חיפה לעמק בית נטופה לגובה של 150 מטר, ובמרחק של 20 ק"מ.

רז מציע לעשות שימוש בתשתית הקיימת של המוביל הארצי - בכיוון ההפוך. כלומר, במקום להוביל מים מהכנרת אל מרכז הארץ - להוביל מים לכנרת ממתקן התפלה שיעשה שימוש ביתרונות התפעוליים שבסמיכות לתחנת הכוח בחיפה. הכנרת, שסבלה מירידה חדה במפלס בעקבות ארבע שנות בצורת, תיהפך למאגר מים דו־לאומי, שבו תאכסן גם ירדן את מימיה, ותקבל 400 מיליון מ"ק לשנה של מים מותפלים דרך הכנרת ואתר בית זרע, ומשם לתעלת המלך עבדאללה. השימוש במוביל הארצי כצינור להובלת המים המותפלים לכנרת יאפשר להפסיק את השאיבה המועטה הנעשית כיום מהכנרת - 22 מיליון מ"ק בשנה - כדי לשמור על רמת תפעול מינימלית של תקינות המוביל הארצי, ולהזרים 300 מיליון מ"ק של מים שפירים מהכנרת דרך הירדן הדרומי לים המלח.

היתרונות של התוכנית הן צורך בהשקעה נמוכה יחסית, כתוצאה מהתאמת התשתית הקיימת של המוביל הארצי. גם חסרונותיה של התוכנית ברורים: מבקרי הרעיון סבורים שהיתכנותו הפוליטית אפסית בשל התנגדותה הצפויה של ירדן לתלות מוגברת בהספקת מים ישראלית. בתגובה טוען רז כי ירדן כבר מקבלת מישראל 70 מיליון מ"ק בשנה, וכי אין לה הרבה ברירות מלבד זאת. החיסרון השני הוא המחיר: מדובר בעלות של 900 מיליון שקל בשנה, שרק מעט ממנה תקוזז בחשמל שתייצר תחנת השאיבה הקיימת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker