כחלון מכנס מסיבת עיתונאים |

כחלון: "אנחנו שמים את המשפחה העובדת במרכז"

שר האוצר ובכירי המשרד מכריזים במסיבת עיתונאים על ההטבות שמצפות לאזרח הישראלי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
חגי עמית
חגי עמית

חג הפסח רק הסתיים, ושר האוצר, משה כחלון, אינו ממתין לפני שיבשר לציבור הישראלי אודות ההטבות שמצפות לו. כחלון כינס היום (ג') אחר הצהריים מסיבת עיתונאים, שבה הוא עשוי לעשות סדר בשלל הרפורמות העומדות על הפרק. "נבחרנו כדי לשרת את החברה הישראלית על כל גווניה, והיום אנחנו מחזירים חוב גדול לעמוד השדרה של החברה - המשפחה", אמר היום כחלון. "אנחנו צריכים לכבד את המשפחות העובדות בישראל. המסר שיוצא מכאן היום הוא שלא נשאיר אף אחד מאחור: המשפחה העובדת במרכז. פעלנו מתוך אמונה שהאדם העובד צריך לקבל את המקסימום וצריך להגדיל את מעגל התעסוקה בישראל כמה שרק אפשר".

בראשן נמצאת הגדלת הקצבאות לנכים על בסיס המלצות ועדת זליכה בהיקף של עד חמישה מיליארד שקלים – שמשמעותם עלייה של כ50% יחסית לגובה הקצבאות הנוכחי. במקביל כחלון מתעתד להוביל רפורמה שתגביר את הסבסוד של הצהרונים החל משנת הלימודים הבאה, בעלות של מיליארדי שקלים, וגם כוונתו של כחלון להוריד מכסים, עליה הוא דיבר מספר פעמים בעבר.

משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי גיבשו תוכנית להוזלת מחירי הצהרונים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים עד לכיתה ב'. לפי התוכנית, התשלום החודשי של ההורים לצהרונים עבור כל ילד יוזל בכ-150 שקל בישובים המבוססים, והסבסוד יגדל בהדרגה עד ל-400 שקל בישובים החלשים ביותר. התוכנית צפויה לצאת לפועל בשנת הלימודים הבאה.

הצהרונים מופעלים על ידי הרשויות המקומיות בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים אחרי סיום יום הלימודים ועד לשעות אחר הצהריים, אך כיום מחיר ההשתתפות בצהרון משתנה בכל רשות וכך גם התנאים הנהוגים בהם. כעת, במשרד האוצר מתכננים גם להגביל את המחיר עבור השתתפות כל ילד בצהרונים ל-900 שקל לחודש. בחודשים האחרונים גובשה במרכז השלטון המקומי תוכנית שהוצגה בפני משרד האוצר הקובעת תנאים אחידים להפעלת הצהרונים בכל הארץ, ובהם שעות פעילות, מספר אנשי הסגל בהם, והחוגים שיינתנו לילדים.

בשורה רשמית מצד המדינה על העלאה משמעותית בקצבאות הנכות היתה יכולה להיות מתנת פסח חיובית לכ–235 אלף הישראלים הנסמכים על קצבאות אלה — אבל בסופוו של דבר, שר האוצר, משה כחלון, לא הכריז עליה לפני החג.

המלצות הוועדה להגדלת קצבאות הנכות בראשות ירון זליכה כבר היו סגורות לפני החג. לפי הערכות, דובר בהן על העלאה של 4 מיליארד שקל בקצבאות — כ–50%. זהו גם הכיוון שכחלון היה שמח לבשר עליו. בימים שלפני החג כחלון כבר שמע פעמיים את ההמלצות ונתן הערות, תוך שהוא מוסיף הצעות משלו.

רוב הסכומים שיומלץ להעביר לטובת הגדלת הקצבאות ייפרסו ככל הנראה על פני כמה שנים — ובכל זאת, התוספת של מיליארדי שקלים, שיישום ההמלצות יצריך, צפויה לאתגר את תקציב המדינה. בדיוני הוועדה הובאה בחשבון ההנחה שיהיה ניתן ליישם את ההמלצות בלי צעדים קיצוניים כמו העלאה של המע"מ או מס הבריאות — אך מצד שני, ההמלצות מביאות בחשבון את ההנחה שיישומן ימנע מהממשלה להגדיל את שיעור תקציב הביטחון מתוך תקציב המדינה בטווח הארוך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker