הגיע עד בית המשפט העליון בבריטניה בגלל מחשב נייד

ריצ'רד דורקין רכש מחשב נייד בסניף של רשת המחשבים פי.סי וורלד. זמן קצר לאחר מכן ביקש להחזיר את המחשב, בחנות נעתרו לבקשתו - אבל אז העניינים התחילו להסתבך

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף של רשת המחשבים פי.סי וורלד בלונדון
סניף של רשת המחשבים פי.סי וורלד בלונדון. הבנק סירב לבטל את העסקהצילום: בלומברג

ריצ'רד דורקין בסך הכל רצה לקנות מחשב נייד, ומצא עצמו מסובך בתיק משפטי שהגיע עד לבית המשפט העליון בבריטניה.

ב-1998 רכש דורקין מחשב נייד בעסקת תשלומים תמורת 1,499 ליש"ט, בסניף של רשת המחשבים פי.סי וורלד באברדין. זמן קצר לאחר מכן ביקש להחזיר את המחשב, שכן הבחין כי אין בו מודם מובנה. בחנות אמנם נעתרו לבקשתו - אבל אז העניינים התחילו להסתבך: HFC, הבנק שבאמצעותו בוצעה העסקה, סירב לבטל אותה, וטען כי הרוכש מחויב לתשלומים לפי תנאי החוזה שעליו חתם.

דורקין סירב לשלם, ובתגובה הבנק ביטל את מסגרת האשראי שלו. הוא החליט לתבוע את הבנק - ונאלץ לחכות עשר שנים לפסיקה, אבל ההמתנה השתלמה: ב-2008 פסק בית המשפט באברדין כי דורקין היה זכאי לבטל את העסקה, וחייב את הבנק לשלם לו פיצויים של לא פחות מ–116 אלף ליש"ט. הסכום הגבוה נקבע כדי להרתיע בנקים מלנהוג בדרך דומה עם לקוחותיהם.

אלא שבכך לא הסתיים הסיפור. דורקין כה הופתע מגובה הפיצויים, שהוא עירער לבית המשפט במטרה להפחיתו. הערעור בתיק עשה דרכו לבית המשפט העליון בלונדון, שהשתהה עמו יותר מחמש שנים. בכל זאת, יש תיקים חשובים קצת יותר.

במארס 2014 פסקו שופטי העליון כי דורקין צודק בשני המקרים: העסקה היתה צריכה להתבטל, וסכום הפיצויים אכן צריך להיות נמוך משמעותית. השופטים פסקו כי הבנק ישלם לדורקין פיצויים בגובה 8,000 ליש"ט.

לאחר הפסיקה אמר דורקין כי זהו ניצחון לצרכן הקטן. "לקחת תיק לבית המשפט זה עניין מלחיץ, אבל להגיע עם תיק לבית המשפט העליון זאת החוויה המלחיצה ביותר שאדם יכול להיכנס אליה  מרצונו החופשי. למרות זאת, לפעמים צריך פשוט לעשות את מה שנכון לעשות, וזה לא קל". מעניין אם את המחשב הנייד האחרון שלו הוא קנה במזומן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker