קפה רותח של מקדונלד'ס בחצי מיליון דולר

סטלה ליבק בת ה-79 קנתה כוס קפה בסניף מק־דרייב. כשהסירה את המכסה מכוס הקפה, המשקה החם נשפך על רגליה וגרם לה לכוויות בדרגה 3. היא החליטה להגיש תביעת פיצויים נגד מקדונלד'ס, אלא שהמאבק שלה נהפך דווקא לסמל של ניצול המערכת

יוסף חרש
יוסף חרש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יד מושטת מתוך אוטו לוקחת כוס שתייה ממוכר בתא טייק-אוויי של מקדונלדס
צילום: בלומברג

בתחילת 1992 סטלה ליבק בת ה-79 קנתה כוס קפה בסניף מק־דרייב של מקדונלד'ס באלבקרקי, ניו מקסיקו. כשהסירה את המכסה מכוס הקפה, בעת שישבה במכוניתה בחניה, המשקה החם נשפך על רגליה וגרם לה לכוויות בדרגה 3. היא אושפזה במשך שבוע בבית חולים.

ליבק פנתה למקדונלד'ס וביקשה פיצויים בסך 20 אלף דולר. במקדונלד'ס ראו לנכון לפצותה ב-800 דולר - אף שעלות הטיפולים הרפואיים בלבד הגיעה ל-10,000 דולר.

סטלה ליבק
סטלה ליבק. המקרה שלה השפיע על תביעות הפיצויים בארה"בצילום: JOE MARQUETTE / AP

ליבק החליטה להגיש תביעת פיצויים נגד מקדונלד'ס. במהלך המשפט הוכיחו עורכי דינה כי טמפרטורת ההגשה של הקפה במקדונלד'ס, 82-87 מעלות צלזיוס, גבוהה מדי - ועלולה לגרום לכוויות בדרגה 3 בתוך 15 שניות. בנוסף, התברר כי במשך השנים הוגשו למקדונלד'ס כ-700 תלונות של לקוחות שנכוו מהקפה של החברה. המושבעים פסקו לטובת ליבק פיצויים בסך 2.9 מיליון דולר. השופט הקטין את הסכום ל-600 אלף דולר. בסופו של דבר, מקדונלד'ס וליבק חתמו על הסכם פשרה סודי - שלפי הערכות חייב את מקדונלד'ס בתשלום פיצויים של 500 אלף דולר.

נדרש אומץ רב כדי לצאת למאבק בתאגיד ענק. אלא שהמאבק של ליבק (שמתה בגיל 92) נהפך דווקא לסמל של ניצול המערכת. מרבית האנשים ששמעו על המקרה לא היו מודעים לעובדות, ודעת הקהל בארה"ב היא שמדובר באופורטוניסטית שקיבלה מיליוני דולרים בגלל כוס קפה שהיא שפכה. אלה שרצו לשנות את דיני הנזיקין בארה"ב - ולמנוע מאזרחים את האפשרות לתבוע חברות בסכומי עתק בגין נזקים - הציגו את המקרה שלה כדוגמה לחוסר אחריות אישית. ב-2011 הוקרן סרטה התיעודי של סוזן סלדוף, "קפה חם מדי", שתיאר את המקרה של ליבק ואת השלכותיו בארה"ב על מקרים דומים - בין השאר קביעת תקרה לסכום שניתן לחייב בו חברה בתביעות פיצויים.

בשורה התחתונה, המאבק של ליבק הוביל לכך שמקדונלד'ס הורידה את הטמפרטורה של הקפה שהיא מגישה, והוסיפה על הכוסות כיתוב המזהיר מפני כוויות. המקרה גם הוביל לפיתוחים טכנולוגיים: בשנים האחרונות מקדונלד'ס החליפה את הכוסות - כיום הן בטיחותיות יותר, בעיקר בשל מכסים באיכות טובה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker