הליכוד נגד כחלון: לא יאושרו העברות עודפים בתקציב עד להעלאת קצבאות הנכים והקשישים

סך ההעברות שמעוכבות לפי שעה על ידי הח"כים מהליכוד, מסתכם בכ-5.5 מיליארד שקל ■ ח"כ זוהר: "כל עוד לא יוחלט על מה שביקשנו - שום עודף תקציבי לא יעבור פה היום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהרצילום: אמיל סלמן

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) ומרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) עיכבו היום (ד') העברת עודפי תקציב של כ-5.5 מיליארד שקל בתקציבים של משרדי הממשלה משנת 2016 ל-2017, עד ששר האוצר משה כחלון יעלה את קצבאות הנכים והקשישים.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הודיע שיפנה אל רה"מ בנימין נתניהו כדי שיעשה סדר בקואליציה ויאפשר להעביר את עודפי התקציב.

נציגיהם של משרדי הממשלה התריעו בדיון כי הימנעות מאישור העברת עודפי תקציב יפגע בפעילותם של משרדי הממשלה, וימנע בין היתר העברת כספים להזנה בחינוך המיוחד, הפעלת צהרונים, הנגשה של חינוך מיוחד, שירותים לילדים בסיכון, הכשרה מקצועית למובטלים, הערכות למניעת שריפות של רשות שמורות הטבע ועוד.

המדובר בעיכוב העברת העודפים למשרדים הבאים: אוצר- 404 מיליון שקל, מדע תרבות וספורט-369 מיליון שקל, משרד החינוך - 2.1 מיליארד שקל, משרד החקלאות - 571 מיליון שקל, משרד האנרגיה - 285 מיליון שקל, משרד הכלכלה - 535 מיליון שקל, תיירות - 256 מיליון שקל, תמיכות בענפי משק -281 מיליון שקל, תקשורת - 13.8 מיליון שקל, תחבורה - 86.8 מיליון שקל, רשות ממשלתית לביוב ומים - 42 מיליון שקל, מרכז למיפוי ישראל - 43 מיליון שקל, דיור ממשלתי - 226.7 מיליון שקל, רשויות פיקוח - 309 מיליון שקל.

עם זאת, הוועדה אישרה חלק מהפניות התקציביות, ובהן העברה לקרן סיוע לחיילים משוחררים - 16.9 מיליון שקל, ניצולי שואה - 21.3 מיליון שקל, מענקי בינוי ושיכון -38.8  מיליון שקל, משכן הנשיא - 9.3 מיליון שקל, ועוד. ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) וח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) ביקשו לקיים הצבעות חוזרות על הפניות שכן אושרו, וגפני הודיע שיעשה מאמץ לכנס את הוועדה שוב לאישור הפניות.

הוועדה כונסה הבוקר לדיון מרטוני לאישור כל בקשות האוצר להעברת עודפי תקציב בסך של 14.9 מיליארד שקל משנת התקציב 2016 לשנת התקציב 2017. לחברי הוועדה חולקה חוברת בת 158 עמודים, שבה פורטו העודפים, ונציגי האוצר והמשרדים הגיעו לדיון על מנת לספק תשובות לח"כים.

אלא שבפתח הישיבה הודיע זוהר כי "יחד עם ביטן הצהרנו שלא נאשר העברת עודפי תקציב עד שלא יעלו את קצבאות הקשישים והנכים. כל עוד זה לא קורה שום עודף תקציבי לא יעבור פה היום. האחריות לנכים ולקשישים מוטלת על כולנו. לפיכך, ראוי שכל משרדי הממשלה יתגייסו לעניין".

בישיבה השתתפה גם ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) שהצעתה להעלאת קצבאות הנכים לא זכתה לתמיכתה של ועדת השרים לחקיקה ומשרד האוצר. הבוקר טענה כי פרופ' ירון זליכה, העומד בראש ועדה להעלאת קצבאות הנכים, הודיע לה שיש כוונה להעלות בתוך 5 שנים את הקצבאות עד לשכר המינימום. אולם בוקר תובעת שהקצבאות יועלו בהדרגה במשך 3 שנים בלבד.

יצויין שגם ללא סוגיית קצבאות הנכים והקשישים, בליכוד כועסים על שר האוצר משה כחלון, וטוענים שדרישותיהם של חברי הכנסת מהליכוד לא נענות ושהצעות חוק שלהם לא מקודמות, בעוד שהליכוד מקדם את היוזמות של מפלגת כולנו. ביטן נלחם באחרונה לסגירת התאגיד בעוד כחלון מתעקש על הקמתו.

ביטן אמר כי "יש פה משימה של כל הח"כים. עד שלא יעלו את קצבת הנכות כמו שצריך, נדחה את יתר פניות האוצר". כידוע, כחלון ממתין להמלצות סופיות של צוות בראשות פרופ' ירון זליכה בכדי לקבל החלטות בעניין העלאת קצבאות הנכים.

במהלך הדיון בוועדה זעם ח"כ סמוטריץ על כי הליכוד עיכב העברת כספים למשרד החינוך, בראשות ראש מפלגתו נפתלי בנט. סמוטריץ הודיע שאם לא תופשר העברת הכספים למשרד החינוך יבקש לעכב העברת עודפים למשרד ראש הממשלה.

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, הביע בישיבה זעם על כך שהלשכה המשפטית במשרד החינוך מעכבת העברת כספים קואליציוניים מתוקף הסכם עם יהדות התורה למוסדות חרדים, בעוד שכספים קואליציוניים למוסדות דתיים אחרים לא מעוכבים על ידי משרד החינוך.

לדברי גפני, "לנו (ליהדות התורה) אין כספים ליו"ש, אבל את הכספים שמיועדים למוסדות החרדים מעכבת הלשכה המשפטית במשרד החינוך, והיא לא מעכבת את העברת הכספים הקואליציוניים לבית היהודי", הוסיף בציניות, "הלשכות המקצועיות במשרד החינוך - הכל שם מקצועי".

זוהר הוסיף, "אני רוצה שהמדינה תעצור עד שיעלו את קצבאות הקשישים שיהיה להם איך לעשות את חג הפסח".

סמוטריץ פנה לזוהר, וניסה לשכנעו שלא לעכב העברת העודפים לחינוך ולחקלאות, "תהיה רציני ואל תחפש כותרות" אמר.

זוהר :" אתם מדברים על כותרת בעיתון? אני הוכחתי שפופוסליט אני לא. אני הודעתי כבר לפני חודשיים. גם פה בוועדה וגם לשר האוצר ולרה"מ, שאנו לא ניתן יד לשום דבר עד שלא יועלו קצבאות הנכים והקשישים".

לעומת זאת, הוועדה אישרה העברת עודף תקציב של נשיא המדינה בסך של 9.7 מיליון שקל, ובתשובה לשאלתו של גפני נמסר כי תקציב הנסיעות לחו"ל של נשיא המדינה ב-2016 הגיע לכ-3.5 מיליון שקל, וכי מדובר בירידה לעומת השנים הקודמות. בנוסף גם אושרה העברה של 737 מיליון שקל למשרד רה"מ.

קודם לכן התברר כי משרד האוצר מבקש מוועדת הכספים לאשר התחייבות לתוספת תקציב למערכת הביטחון של 3.6 מיליארד שקל, לנושא ביטחוני. בפניית האוצר נמסר כי ההסברים יימסרו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון. גפני הודיע שהוועדה לא תוכל לדון בכך, מאחר שהפנייה הגיעה רק ביום ג' לוועדה, למרות שנדרש להגישה 4 ימים לפני מועד הדיון. מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, טילפן הבוקר אל גפני בבקשה שבכל זאת יעלה את הבקשה לדיון, אך גפני סירב בטענה שאין לו סמכות.

בתוך כך, אישרה הוועדה מענק מו"פ של 34.1 מיליון שקל לתעשייה האווירית. הסכום כולל 18 מיליון שקל ועוד 16 מיליון שקל, במקביל לחלוקת דיווידנד מהתעשייה האווירית לממשלה.

בתגובה לאי אישור ההעברות התקציביות בוועדה, אמר ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) כי "הקרקס היום בוועדת הכספים, כל כולו בריונות של ח"כ מיקי זוהר בניסיון לעשות שריר ממניעים פוליטיים אישיים. זוהר שמע שקצבאות הנכות צפויות לעלות והוא מבקש לתפוס טרמפ פוליטי על הצלחתם של ח"כ אילן גילאון ושל שר האוצר כחלון. הוא מקווה כנראה שהציבור ישכח כי זה לא מכבר, הצביע בעצמו נגד העלאת קצבאות הנכות.

"ההצגה של זוהר בוועדת הכספים היום, ודרישתו לשבש את הפעילות השוטפת של כלל משרדי הממשלה, לא בלבד שלא מסייעת לציבור הנכים, היא פוגעת בציבור הכללי. אם מר זוהר היה רוצה להיאבק על הקצבאות, היה פונה לראש הממשלה ממפלגתו ולשר האוצר, הם הכתובת ולא משרדי הממשלה שאין להם דבר וחצי דבר עם ההכרעה בסוגיה".

ח"כ מיקי זוהר אמר בתגובה לדבריו של ח"כ רוזנטל: "בזמן שח"כ רוזנטל ממשיך לדבר אני מתכוון להמשיך לעשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker