"הטמעת טכנולוגיה בתעשייה תגדיל את התוצר התעשייתי ב-25 מיליארד שקל בשנה"

לדברי מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, יושקעו משאבים רבים ב"חיבור בין התעשייה המתקדמת, הטכנולוגית והחדשנית לתעשייה המייצרת" ■ על פי נתוני המשרד, התעשייה המסורתית בישראל כוללת כ-18,500 מפעלים ומעסיקה עובדים בלמעלה מ-200 אלף משרות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית לנגצילום: דודו בכר
אורה קורן

"אימוץ הדרגתי של Industry 4.0 עשוי להגדיל את התוצר של התעשייה הישראלית בכ-25 מיליארד שקל לשנה עד 2025, ולהגדיל את הפריון בישראל ב-3%-5%" - כך אמר היום (ב') אלי תדהר, שותף וראש מגזר התעשייה ומוצרי הצריכה בחברת ראיית החשבון והיעוץ דלויט (Deloitte), בכנס "המהפכה התעשייתית הרביעית" שערכה החברה בתל אביב ביחד עם התאחדות התעשיינים. בדבריו אלה התייחס תדהר לשילוב מוגבר של חדשנות טכנולוגית בתעשייה היצרנית המסורתית.

לדבריו, "יהיה מי שינצל את ההזדמנות שמציבה המהפכה ויזנק קדימה, אבל יש גם מי שיישאר מאחור. החדשנות המקומית היא נכס שישראל חייבת לנצל עד הסוף כדי לשמור על הרלוונטיות של התעשייה שלה בשוק הגלובלי, וכדי למקסם את פוטנציאל הצמיחה שלה. לישראל יכולה להיות עמדה ייחודית כמקור לחדשנות במהפכה התעשייתית הקרובה, ולמצב אותנו כמרכז ידע עולמי על בסיס הטמעה בחברות מקומיות של טכנולוגיות פורצות דרך. אנו מלווים עסקים בכל האזורים שמושפעים או מונעים על ידי טכנולוגיה, ויכולים לומר חד משמעית - התעשייה המסורתית יכולה וצריכה להיות חכמה יותר".

מנכ''ל משרד הכלכלה, עמית לנג, אמר כי "משרד הכלכלה ישקיע בשנים הקרובות משאבים משמעותיים בסיוע לתעשייה במגוון ערוצים, ועליה יהיה להרים את הכפפה ולהצטרף למסלול אליו נעה התעשייה העולמית. עמידה באתגר זה תביא לחיזוקה של הכלכלה הישראלית, להגדלת התוצר הלאומי, לשיפור החוסן הכלכלי, פיתוח מקורות תעסוקה איכותיים, שיפור בתנאי ההעסקה של עובדי התעשייה ולעידוד השקעות זרות".

לדברי לנג, "מדינת ישראל ניצבת בפני אתגר משמעותי והוא חיזוק התעשייה המייצרת. יעד לאומי זה כולל בתוכו משימות רבות, בראשן חיבור בין התעשייה המתקדמת, הטכנולוגית והחדשנית הקיימת בישראל, לבין התעשייה המייצרת. לצד זאת, התעשייה מאותגרת בהעלאת הפריון, בחדשנות, בהכשרת כוח אדם ובפיתוח כלים להתחרות מול אתגרי התעשייה בארץ ובעולם".

אלי תדהרצילום: יח"צ

על פי נתוני משרד הכלכלה והתעשייה, התעשייה המסורתית בישראל כוללת כ-18,500 מפעלים ומעסיקה עובדים בלמעלה מ-200 אלף משרות, בעיקר בפריפריה - כ-56% מסך המשרות בתעשייה.

ענפי התעשייה המסורתית מהותיים למשק הישראלי, אולם מתאפיינים בפריון נמוך יחסית לתעשייה העילית. בעוד שהערך המוסף למשרה בענפי התעשייה המסורתית עומד על 177 אלף שקל, הערך המוסף למשרה בתעשייה העילית עומד על 551 אלף שקל.

רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים אמר בכנס כי "התעשייה הישראלית עשויה להפוך בקלות יחסית למנוע צמיחה רב עוצמה, ולגרור את כל רמת החיים של תושבי ישראל כלפי מעלה. התעשיינים והמועסקים בתעשייה הישראלית מאופיינים בגמישות מחשבתית, יצירתיות, רמה טכנולוגית גבוהה ויכולת התאמה מהירה ללקוחות ולשווקים.

"עם נוסיף למשוואה את המוצרים והתהליכים המפותחים בענפי ההיי טק, לצד תפיסת החדשנות על המשק הישראלי בעיני המשקיעים בעולם - קפיצת המדרגה של התעשייה כמעט מתבקשת. הבעיה היחידה במשוואה הזו היא העובדה שהממשלה מפריעה לסינרגיה להתהוות. ניקוי הסביבה העסקית מרגולציה עודפת תפנה משאבים רבים לטובת המהפכה התעשייתית הרביעית - גם בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker