מספר הלוביסטים זינק ביותר מפי שניים בכנסת הנוכחית

ארבעת משרדי הלובינג הגדולים מייצגים כמחצית מכלל הלקוחות ■ מספר הלקוחות גדל בכ-60% ■ העמותה לדמוקרטיה מתקדמת: גופי הלובינג הגדולים צברו עוצמה רבה מדי מול מקבלי ההחלטות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנסת 19 ישיבת פתיחה
צילום: אוליבייה פיטוסי

מאז כוננה הכנסת ה-20, מספר הלוביסטים הרשומים בכנסת כמייצגים לקוחות גדל ב-123% והגיע ל-203, לעומת 91 לוביסטים באפריל 2015 - כך עולה ממדד הלוביסטים שעורך שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת.

מהנתונים עולה כי כיום רשומים 537 לקוחות כמיוצגים בכנסת על ידי לוביסטים מ–48 גופי לובינג שונים. רבים מהלקוחות רשומים כמיוצגים על ידי יותר מלוביסט אחד. מספר הלקוחות המיוצגים על ידי לוביסטים גדל ב-58% בשנתיים האחרונות, וב-22% בשנה האחרונה. מספר הלוביסטים עלה בשנה האחרונה ב-57%, ובחודשיים האחרונים הוא עלה ב-15%.

מתוך 537 הלקוחות השונים הרשומים בכנסת, כ–260 (48%) מיוצגים על ידי ארבע חברות הלובינג הגדולות: משרד הלובינג גלעד יחסי ממשלה מייצג 80 לקוחות; משרד פוליסי מייצג 77 לקוחות; משרד גורן עמיר מייצג 57 לקוחות; ומשרד אימפקט מייצג 46 לקוחות.

נתונים בכתבה

74 לוביסטים - 36% מכלל הלוביסטים הרשומים כיום - הם לוביסטים עצמאיים. כל לוביסט עצמאי מייצג 1.5 לקוחות בממוצע. לעומת זאת, 30 הלוביסטים העובדים מטעם ארבע חברות הלובינג הגדולות מייצגים כל אחד עשרות לקוחות בממוצע.

גטניו הוסיף כי הנתונים משקפים עלייה מטאורית בפעילות הלובינג בכנסת. "יותר ויותר גופים במשק מבינים כי במצב הנוכחי, שבו הכנסת ממשיכה להתיר את פעילות הלוביסטים המסחריים באופן המעוות תמיד את ייצוג האינטרסים בפני מקבלי ההחלטות - לא נותרת להם הברירה אלא לשכור שירותי לובינג".

לדבריו, אף שבכנסת רשומים 203 לוביסטים, "עיקר הפעילות מבוצעת לבסוף על ידי 60–70 לוביסטים בעלי אישורי כניסה קבועים".

נתונים בתכהב

גטניו טוען עוד כי הריכוזיות בפעולת הלוביסטים "מסכנת את התהליך הדמוקרטי של קבלת ההחלטות". לדבריו, "גופי הלובינג הגדולים בכנסת צברו עוצמה רבה מדי מול מקבלי ההחלטות, ויכולתם להניע תהליכים לאורך זמן עולה בהרבה על זו של חברי כנסת ושרים, המתחלפים בכל שנתיים־שלוש. לזה יש להוסיף גם את היעדר הרגולציה על תמהיל הלקוחות של חברות הלובינג, התרת ייצוג מקביל של לקוחות מתחרים, היעדר שקיפות לגבי כספים המושקעים בלובינג ואת טיב היחסים בין חברות הלובינג עצמן".

ב-2008 נחקק חוק הלוביסטים, ביוזמת ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) והח"כ דאז גדעון סער (הליכוד), שהטיל הגבלות רבות על פעילות הלוביסטים.

עם זאת, החוק חל רק על משכן הכנסת ולא על מפגשי ח"כים עם לוביסטים מחוץ לכנסת. כמו כן, החוק לא חל על מפגשי לוביסטים עם שרים ופקידים בכירים בשירות הציבורי. הלוביסטים גם לא מחויבים לפרסם מידע שהם מעבירים לח"כים, וגם לא את דבר פגישותיהם עמם. בשנה שעברה הוחלט לחייב את הלוביסטים להירשם בהגיעם לדיוני ועדות הכנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker