נובמבר-ינואר מציגים: עלייה ברוב המדדים, ירידה ביבוא

יצוא הסחורות עלה ב-3.8% הודות לעלייה גבוהה במיוחד של יצוא הסחורות המעורבות הייטק - עלייה של 32.1% ■ לינות התיירים במלונות התיירות עלה ב-38% - לאחר עלייה של 49.3% בשלושת החודשים הקודמים ■ יבוא הסחורות ירד ב-2.4%

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון יערות הכרמל חדש
מלון יערות הכרמל. עלייה של 38% במספר לינות התיירים במלונות התיירותצילום: אסף פינצ'וק

האינדיקטורים הכלכליים לחודשים האחרונים מצביעים על עלייה ברוב המדדים - ביצוא הסחורות ובמדדי המכירות ברשתות השיווק, ברכישות בכרטיסי אשראי, בייצור התעשייתי, בפדיון במסחר הקמעוני ובמדדי הפדיון לכל ענפי המשק. ירידה נרשמה ביבוא הסחורות.

יצוא הסחורות, בעבר אחד מהקטרים המובילים של הצמיחה במשק, עלה בחודשים דצמבר 2016 - פברואר 2017 ב-3.8% (כל הנתונים בחישוב שנתי), בהמשך לעלייה גבוהה יותר של 6.5% בשלושת החודשים הקודמים. היצוא התעשייתי (תעשייה, כרייה וחציבה), מעל ל-80% מיצוא הסחורות, עלה בדצמבר 2016 - פברואר 2017 ב-3.9%, בהמשך לעלייה של 7.5% בשלושת החודשים הקודמים.

פירוט היצוא התעשייתי בחודשים דצמבר - פברואר לפי עוצמה טכנולוגית מצביע על עלייה גבוהה מאוד, של 32.1%, ביצוא התעשיות המעורבות הייטק. עם זאת, חלה ירידה בכל התעשיות האחרות - ירידה של 3.8% ביצוא ההייטק, ירידה של 16.2% ביצוא התעשיות המעורבות מסורתית וירידה של 3.3% ביצוא התעשיות המסורתיות.

יצוא השירותים עלה בדצמבר - ינואר באופן מינימלי של 0.4%, בהמשך לעלייה של 3.4% בחודשיים הקודמים. יצוא שירותי התיירות עלה בדצמבר - ינואר ב-4.7%, בעוד שיצוא השירותים העסקיים ירד ב-1%. יצוא השירותים העסקיים מהווה כשני שליש מסך יצוא השירותים והוא כולל את ענפי התוכנה והמחשוב, מחקר ופיתוח, שירותי תקשורת, שירותי הנדסה ועוד.

מספר לינות התיירים במלונות התיירות עלה בדצמבר - פברואר בצורה מרשימה - 38% - לאחר עלייה של 49.3% בשלושת החודשים הקודמים. במקביל, עלה גם מספר לינות הישראלים בבתי מלון בדצמבר - פברואר ב-8.9%, בהמשך לעלייה של 5% בשלושת החודשים הקודמים.

מדד פדיון המסחר הקמעוני, שמהווה אינדיקטור לביקוש בשוק המקומי, עלה ב-2.7% בדצמבר - ינואר. מדד המכירות ברשתות השיווק (שליש מפדיון המסחר הקמעוני) עלה בחודשים אלו ב-2.2%. מדד המכירות ברשתות המזון עלה בדצמבר - פברואר ב-2.2%. סך רכישות הצרכנים הפרטיים בכרטיסי אשראי עלה ב-8.8% בחודשים אלו. מספר המשרות הפנויות הממוצע בדצמבר - פברואר הסתכם ב-93.2 אלף משרות פנויות בחודש, לעומת ממוצע של 97.2 אלף משרות פנויות בחודש בשלושת החודשים הקודמים. מדד הפדיון לכל ענפי המשק עלה בדצמבר - ינואר ב-4.7%.

הייצור התעשייתי, גם הוא בעברו מהקטרים המובילים של המשק, עלה בדצמבר - ינואר ב-8.9%, בהמשך לעלייה של 9.6% בחודשיים הקודמים. ייצור ההייטק עלה ב-7.2%, ייצור התעשיות המעורבות הייטק עלה ב-16%, ייצור התעשיות המעורבות מסורתית עלה ב-7.2% ואילו ייצור התעשיות המסורתיות עלה ב-2.3%.

יבוא הסחורות, לעומת רוב המדדים האחרים, ירד בדצמבר - פברואר ב-2.4%, בהמשך לירידה של 3.7% בשלושת החודשים הקודמים. פירוט יבוא הסחורות מצביע על עלייה ביבוא מוצרי צריכה וירידה ביבוא חומרי גלם ומוצרי השקעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker