מחטף לפני בחירות? עשרות משנים למנכ"ל במשרדי ממשלה ימונו בלא מכרז

התוספת של משנה למנכ"ל, עוזרים ומזכירים ל-26 משרדי ממשלה תעלה למשלם המסים מיליוני שקלים בשנה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר לוין במליאת הכנסת. מחייך
צבי זרחיה

ועדת השרים למינויים בשירות הציבורי – "ועדת שקד לוין" החליטה היום (א') לאפשר מינויים של משנים למנכ"ל במשרות אמון, כלומר בלא צורך במכרז, בכל אחד ממשרדי הממשלה שבהם מועסקים מעל ל-150 עובדים.

ההחלטה, שתובא ביום א' לאישור הממשלה, חלה למעשה כמעט על כל אחד ממשרדי הממשלה, ותאפשר לשרים למנות משנים למנכ"ל במסגרת משרות אמון.

בממשלה הנוכחית פועלים 30 משרדי ממשלה, ולפי הערכות, ההחלטה למנות משנים למנכ"ל כמשרות אימון לא תחול על משרדי התפוצות, מודיעין, ירושלים והסברה - שכולם מעסיקים פחות מ-150 עובדים. כלומר, משמעות ההחלטה היא תוספת של 26 משרות בכירות חדשות. מדובר בעלות של מיליוני שקלים בשנה למשלם המסים, לאור העובדה שלבד ממינויו של משנה למנכ"ל, יהיה גם צורך לאייש את לשכתו בעוזרים ובמזכירים.

איילת שקדצילום: מרק ישראל סלם

בחלק ממשרדי הממשלה כבר משמשים כיום משנים למנכ"ל, אך עד כה מדובר היה במשרה מקצועית לכל דבר, שאוישה בהליך של מכרז. כעת יתווספו למשרדים נושאי משרה נוספים, והמשנים החדשים יהוו למעשה צינור להעברת מדיניות השר אל המשרד.

בוועדת השרים למינויים חברים שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) ושר התיירות יריב לוין (ליכוד) - ששניהם אף משמשים כיושבי ראש הוועדה, וכן שר האנרגיה יובל שטייניץ (ליכוד), שר הפנים והפריפריה אריה דרעי (ש"ס) ושר השיכון יואב גלנט (כולנו).

ההחלטה שהתקבלה היום מעוגנת בהסכם הקואליציוני שהושג ערב הקמת הממשלה הנוכחית. סעיף 13 להסכם הקואליציוני, קובע כי "במסגרת הניסיון להגברת המשילות, תיבחן ההצעה להגדלת משרות האמון במשרדי הממשלה, לשם טיוב עבודתם של משרדי הממשלה. במסגרת זו יוגדרו כמשרות אמון גם משרות כמו משנים למנכ"ל ומקביליהם וסמנ"כלים כמקביליהם".

יובל שטייניץצילום: אלכס קולומויסקי

בנוסף החליטה היום הוועדה להגמיש את הקריטריונים למינויים של 120 בכירים בשירות הציבורי המתמנים דרך ועדות איתור. אמנם הוחלט להשאיר את הליך המינוי בידי ועדות האיתור, אולם "בשינויים מסויימים אשר ייעלו את מינויי הבכירים ויועילו ויסייעו בידי השרים להוציא לפועל את מדיניותם". בכך קיבלה הוועדה את הצעתו של השר שטייניץ ודחתה את הצעתו של גלנט, שלפיה 120 משרות בכירות ימונו כמינוי ישיר של השר הרלוונטי.

במסגרת השינויים וההגמשה של תהליך המינוי, הוועדה תמליץ לממשלה כי ועדת האיתור תמנה שלושה אנשים (במקום חמישה), וביניהם מנכ"ל המשרד (או המשנה למנכ"ל או נציג המנכ"ל), נציג של נציב שירות המדינה ונציג ציבור שלישי שייבחר על ידי המנכ"ל בהתייעצות עם נציג נציבות שירות המדינה. המשמעות היא שבוועדת האיתור יהיה למעשה רוב למנכ"ל המשרד, והוא יוכל להשפיע על ההמלצה שתגבש.

כיום מכהנים בוועדת איתור 5 חברים, מנכ"ל המשרד הממשלתי - המשמש יו"ר הוועדה, נציג של נציב שירות המדינה, נציג משרד אחר הנוגע למשרה או נציג היועץ המשפטי לממשלה ו-2 נציגי ציבור.

ועדת שקד לוין המליצה עוד שוועדת האיתור תוכל להמליץ על מועמד אחד עד שלושה מועמדים לשר, בהתאם לשיקול הדעת של הוועדה.

במידה ששר יחפוץ כי אחד המינויים יעבור למינוי אישי במקום הליך של וועדת איתור, הוא יוכל לעבוד ישירות מול וועדת השירות, המבטלת את הצורך בוועדת איתור במקרים ספציפיים, כפי שקיים כבר היום.

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה כי "עבודת וועדת האיתור תתייעל ותתקצר, ותזמן לפתחם של השרים מועמדים מצויינים ומקצועיים אשר יסייעו בידי השר להגשים את מדיניותו".

השר יריב לוין, הסביר כי "המהלך אותו אנו מובילים בוועדה לשינוי שיטת המינויים חיוני לחיזוק המשילות. בדרך זו נוכל להבטיח כי שרי הממשלה יוכלו להנהיג מדיניות במשרדיהם, וגם לוודא כי מדיניות זו אכן תצא אל הפועל ותבוצע".

השר יובל שטייניץ, הוסיף כי "אני מרוצה מאד שההצעה לצמצום וועדות האיתור לשלושה נציגים ולהגברת הייעול והגמישות בעבודת וועדות האיתור אושרה ברוב גדול בוועדה. אין לי ספק שהצעה זו תביא להתייעלות רבה, ולקיצור לוחות הזמנים בעבודתה של וועדת האיתור, ושכתוצאה מכך יגיעו מועמדים רבים יותר ויהיה שיפור באיכות המינויים בתפקידים בכירים בשירות הציבורי".

מסיעת המחנה הציוני נמסר בתגובה להחלטת ועדת השרים כי מדובר ב""שחיתות לאור יום של הממשלה, שרק מחלקת טובות הנאה למקורבים על חשבון הציבור.

"במקום לפעול למיגור וצמצום תופעת השחיתות בשירות הציבורי, הממשלה פועלת הפוך, ביצירת ג'ובים למקורבים שרק תגביר את השחיתות והסיאוב. השירות הציבורי הוא בסיס למינהל תקין בו יוכלו להשתלב כלל המועמדים הראויים, אך משמעות ההחלטה היא סגירת הדלת בפניהם לטובת מקורבים.

"במקום להתעסק בשינוי סדר העדיפויות הלאומי ולהתמקד ביישום רפורמות חברתיות-כלכליות לטובת הציבור כולו, הממשלה, בראשות נתניהו, ממשיכה להתעסק בקו המאוס של קידום השחיתות והמקורבים על חשבון הציבור כולו".

תומר לוטן, מנכ"ל המרכז להעצמת האזרח, מסר: "בהחלטתה להוסיף מינויים פוליטיים חדשים בדמות משנה למנכ"ל הוכיחה הממשלה היום שוב שאין לה שום כוונה לטפל ברצינות בבעיות המשילות שלה. במקום לאמץ שורה של צעדים רציניים, מקצועיים ונדרשים לשיפור הליכי המינוי של בכירים בשירות הציבורי, ובמקום לשפר ולחזק תהליכים טובים לקליטה וגיוס של הון אנושי מצוין למערכת – השרים בחרו שוב ב'מקורביזם', שמייצר בדיוק את התוצאה ההפוכה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker