שטרום: "העבירה של קרטל היא אחת העבירות המשתלמות ביותר"

"בתי המשפט מדברים על קרטלים קשים בנסיבות מחמירות אך בפועל קובעים עונשים מגוחכים" ■ לגבי קנס כתחליף למאסר אמר כי "מי שישלם את הקנסות יהיו בסוף הצרכנים, זה לא מה שיוצר הרתעה"

אורה קורן
דרור שטרום
דרור שטרום
אורה קורן

החלטת בג''ץ מתחילת השבוע בקרטל הלחם, שהפחיתה את ענשי המאסר בפועל של חברי הקרטל משנה לשלושה חודשים, ממשיכה לעורר הדים קשים בקרב קהיליית עורכי דין המתמחים בהגבלים עסקיים.

עורכי דין הנמצאים משני צדי המתרס – אלה שמייצגים מונופולים ומנהליהם ואלה שקשורים לרשות ההגבלים העסקיים - תמימי דעים, שמדובר בענישה מקלה מידיי ומסוכנת לעתיד התחרות במשק, שנבעה כנראה מחוסר הבנה של השופטים את נושא ההגבלים העסקיים ומרכזיותו בחיי המשק.

הענישה מסוכנת, כיוון שהיא רומזת לרשות ההגבלים להימנע מהליך פלילי מול קרטלים ולהעדיף הליך מינהלי שסופו קנסות. במשק מסכימים כי מסלול כזה אינו מרתיע כענישה של מאסר בפועל, ללא קשר לגובה הקנס.

דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים והיועץ המשפטי של הרשות, אמר ל-TheMarker כי "בתי המשפט מדברים על קרטלים מאוד קשים, כקרטל הלחם וקרטל המעטפות, ואף קובעים כי מדובר בנסיבות מחמירות, דבר שהעונש עליו הוא עד חמש שנים, אבל בפועל קובעים עונשים מגוחכים שאין בהם כדי להרתיע.

"העבירה של קרטל היא אחת העבירות המשתלמות ביותר בספר החוקים, וכל מי שחי את השוק יודע שאלמלא יחששו מנהלים ובעלי חברות – יהפוך המשק למקורטל כולו. בשונה מפסיקת בית המשפט העליון בפרשת קרטל הביטוח והמרצפות, יוצרת הפסיקה האחרונה שבר בכל מפעל האכיפה של חמש עשרה שנים. בשורה התחתונה של הענישה, אף שברור שזו לא כוונת השופטים, ההרתעה הפלילית בהגבלים הופכת קלושה והשוק אינו מחכה לאיש – המסר ברור: הקרטל משתלם מאד."

יומיים לאחר החלטת בג''ץ הודיעה הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, כי הרשות שוקלת להטיל את הקנס הגדול בתולדותיה, 62 מיליון שקלים, על החברה המרכזית ליצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), שלטענתה, עברה על חוק ההגבלים ועל הוראות שניתנו לה כמונופול.

בענף המזון הגיבו בתדהמה מוחלטת מגובה הקנס. הרושם הוא שהרשות מנסה להחזיר לעצמה את כושר ההרתעה באמצעות הקנס, ושהיא הצליחה בינתיים. אולם, מבחן האמת שלה יהיה בהמשך התהליך. אם לאחר השימוע של החברה תחליט הרשות להטיל קנס משמעותי, החברה צפויה לערער עליו לבית המשפט.

עוד אמרו בענף כי מדובר בענישה לא מידתית ביחס לקנס האחרון בעבירת הגבלים, 13 מיליון שקל לחברת החשמל. "צריך להתקדם בהדרגה בענישה, כמו שכתב השופט דנציגר בפסק הדין בקרטל הלחם", אמרו מקורבים לענף המזון. "אם מחפשים הדרגתיות, קנס של 15 מיליון שקל הוא הדבר הנכון", הוסיפו.

שטרום אינו נגד המהלך של הלפרין: "המהלך חשוב וראוי ותקדימי באכיפה נגד קרטלים, אולם הוא לא פיצוי על הפסיקה המקלה מאד של בית המשפט בקרטל הלחם. "כל תאגיד, כולל החברה המרכזית, יכול להניח, שהעבירות משתלמות לה, גם כיוון שמדובר בסכום קטן מרווחים של מאות מיליוני שקלים, וגם משום שמי שישלם בסוף את הקנס אלה אנחנו, הצרכנים. כל הסכום האדיר הוא הוצאה של החברה, שתגולם במחיר הקוקה קולה שנקנה. אין בזה הרתעה אמיתית כלפי המנהלים הבאים שירצו לחסום מתחרה אמיתי בדרכים לא חוקיות".

שטרום מוצא מקוממת במיוחד את קביעת השופט דנציגר, לפיה מאסר של שלושה חודשים מהווה "עליית מדרגה הדרגתית וראויה" בענישה. "אנחנו נמצאים בשפל טוטאלי של חוק ההגבלים וההרתעה כלפי הגבלים, 20-10 שנה מתחילת אכיפתו", אמר שטרום. "בקרטל המרצפות, לפני כעשור, כבר נקבעו 10-9 חודשי מאסר בפועל. איך אפשר לומר ששנת מאסר בפועל זו קפיצת מדרגה ושלושה חודשים זה עונש מרתיע? את מי בדיוק עונש כזה יכול להרתיע מלבצע עבירות בשווי של מאות מליוני שקלים? אי אפשר למחות את הרושם שיש הנמכה מכוונת וממש הורדת דרגה של עבירות הגבלים עסקיים".

כעדות לאי הבנת בית המשפט את כלכלת ההגבלים, ציין שטרום כי  בפסק הדין בקרטל הלחם נכתב, שעבירות ניירת ערך חמורות מעבירות הגבלים כי הן מגינות על הסחר בבורסה. "אבל עבירות הגבלים עסקיים מגינות על ציבור רחב בהרבה ברכישת מוצרים בסיסיים ועממיים", אמר שטרום. "דווקא בעבירות קרטל צריך להגיע לרף העליון שהמחוקק קבע, 5-3 שנים. אני לא מכיר אחד שכופר בדברים פרט לעורכי דין של חברות ומנהליהן. הנזק האמיתי הוא לא שמנהל שניים ייצאו צוחקים בדרך לבנק ויאמרו שהיה שווה לעשות קרטל. הנזק האמיתי הוא שעכשיו הרשות תחשוב שבע פעמים אם ללכת להליך פלילי", הוסיף.

"זו ירידת מדרגה חמורה ביותר. זה נזק קשה להרתעת הרשות מהליך פלילי. זה חוסר הבנה כלכלי של בתי משפט לגבי שוק בהגבל עסקי ובאילו רווחים עצומים מדובר. רווחי קרטל יכולים להגיע למאות מליוני שקלים, ושום קנס לא יחזיר את ההרתעה", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ