"אוליגרכים יפסיקו לתרום למוסדות ישראליים בגלל חוק הדרכונים של ישראל ביתנו"

הסיעה מקדמת הצעת חוק חדשה שלפיה כל עולה חדש שלא ביקש סל קליטה, יקבל דרכון מיידית ■ כיום מתקיימת תעשייה משגשגת של מתווכים המגייסים תרומות למוסדות בתמורה למכתבי המלצה נרגשים המאפשרים את קבלת הדרכון הכחול

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי
חיים לוינסון

מגייסי תרומות למוסדות ישראליים חוששים כי אם יאושר החוק המקנה לכל עולה חדש דרכון באופן מיידי, אוליגרכים יפסיקו לתרום כסף למוסדות אלה - אמצעי רווח לקבלת המלצה לדרכון חדש או להארכתו של דרכון קיים. בעבור רבים מהאוליגרכים - חלקם אזרחי מדינות ברית המועצות לשעבר - הדרכון הישראלי נחשב לדרכון מכובד המאפשר להם חופש תנועה באירופה ובארצות הברית, ועל כן חשיבותו בעיניהם גדולה.

לפי החוק הנוכחי, עולה חדש שעולה ארצה מקבל דרכון ישראלי רק בחלוף שנה, ולאחר שהוכיח כי מרכז חייו בישראל. בשנים 2004 ו-2007 נערכו תיקונים בחוק שעל פיהם ניתן יהיה לתת דרכון לעולה חדש גם אם מרכז חייו לא בישראל, וזאת בתנאי שהוא מביא "תרומה" לכלכלת ישראל או לחינוך יהודי בתפוצות. מי שמחליט במקרה כזה על מתן הדרכון הוא שר בממשלה, אשר מקבל בקשות ממוסדות שונים הפונים אליו.

התיקונים לחוק הביאו לתעשייה משגשגת של מתווכים, המגייסים תרומות למוסדות בתמורה למכתבי המלצה נרגשים המסייעים לתורמים בהליך אישור הדרכון. בשנת 2014 פירסמה מאיה זינשטיין בערוץ 9 תחקיר מקיף על תעשיית הדרכונים הזו. לפי התחקיר, חולקו עד אז 196 דרכונים באמצעות המלצות מיוחדות כאלה. התחקיר תיעד את הרב פנחס אלטהויז מבקש תרומה עבור מוזיאון יד ושם, וכן עמלת תיווך של 20 אלף דולר - בתמורה להשגת דרכון ישראלי עבור התורם.

בימים אלו מקדמת סיעת ישראל ביתנו בכנסת הצעת חוק חדשה שלפיה יבוטל התנאי האמור, כלומר, שכל עולה חדש שלא ביקש סל קליטה - יקבל דרכון מיד עם הגיעו ארצה. החוק עבר בהצעה טרומית על אף התנגדות המשטרה, הטוענת כי הדרכונים הישראליים משמשים את העולם התחתון וארגוני הפשיעה במדינות ברית המועצות לשעבר. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כינה טענה זו של המשטרה כ"פשע שנאה" נגד העלייה מברית המועצות.

כיכר יד ושם בירושלים, 2012צילום: סטודיו ורדימון מע

גורמים המגייסים תרומות לארגונים ושוחחו עם TheMarker הביעו חשש שאם החוק המדובר יעבור - תעשיית התרומות תיפגע משמעותית. "אוליגרכים רוסים תורמים כסף גם כדי לשמור על שם ציבורי טוב, ורבים עושים זאת כי הם רוצים את הדרכון הישראלי", אמר גורם בתחום. "אם יעבור חוק הדרכונים, אפקט הפרפר שלו הוא שהתרומות לארגונים יצנחו". גורם אחר אמר כי "יש אנשים שעובדים בזה, בלסדר דרכונים, תמורת עמלה. כולם מרוויחים: המתווך מתפרנס, המוסד מקבל תרומה, השר מתחנפים אליו והתורם מקבל נכס ביד".

אחד הארגונים שעלול להיפגע מירידה בתרומות הוא מוזיאון יד ושם, שכאמור היה במרכז התחקיר של ערוץ 9. במוסד לא מסתירים את שמחתם לתת המלצה לדרכון עבור התורמים הנאמנים שלהם. בארגון לא נותנים רק המלצה לדרכון, אלא גם - עבור אותם תורמים שעדיין חיים בחו"ל - המלצה להארכת הדרכון בכל שלוש שנים.

הדרכון הישראלי של המיליונר המקורב לפוטין

כך לדוגמה במקרה של המיליונר משה (ויצא'סלב) קנטור. קנטור עשה את הונו בתעשיית הדשנים, הוא עומד בראש הקונגרס היהודי האירופי ונחשב מקורב לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. כבר לפני 10 שנים התאזרח קנטור בישראל, אך הוא מעולם לא התגורר בה והוא נע בעיקר בין שוויץ לרוסיה. בשנת 2012 תרם קנטור 20 אלף שקל לראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות המוקדמות בליכוד. הוא גם תורם משמעותי של יד ושם, ואף התמנה לתפקיד סגן יו"ר מועצת המוזיאון. הארגון, מצדו, נותן לקנטור המלצות קבועות.

מיד ושם נמסר כי "משה קנטור תרם רבות לפעילות הנצחת השואה של יד ושם, סייע למשימותיו וקיים בעצמו אירועים ופעולות למען זיכרון השואה בעולם. ההמלצה להארכת דרכונים ניתנת על ידי הנהלת יד ושם. ואכן, לאחר מספר שנים שבהן פעל קנטור באופן מתמשך ומשמעותי למען זיכרון השואה, כפי שתואר לעיל, המליץ יד ושם על הארכת דרכונו, בהתאם לקריטריונים שבהחלטת הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker