ועידת פייננס |

שלי יחימוביץ': "גל איומי השביתות - בגלל הבחירות להסתדרות"

המתמודדת על ראשות ההסתדרות: "ניסנקורן משועבד למשפחת עיני; צמרת ההסתדרות דואגת לג'ובים - לא לעובדים" ■ על הקלטת של ח"כ כבל: "סלחתי לו. הוא הקים סיעה - וגנבו לו אותה"

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי יחימוביץ' בוועידת פייננס של TheMarker היום
אורי תומר
אורי תומר

"אבי ניסנקורן משועבד למשפחת עיני באופן ברור. הוא הוכתר על ידם. הסיעה שבה הוא פועל היא בשליטת אחיו של עופר עיני" - כך אמרה היום (ג') המתמודדת לראשות ההסתדרות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) בשיחה עם סמי פרץ, העורך הראשי של  TheMarker כחלק מוועידת פייננס.

יחימוביץ', שהכריזה לפני חודש וחצי כי תתמודד מול אבי ניסנקורן על תפקיד יו"ר ההסתדרות בבחירות שייערכו במאי, טענה אמנם כי ההסתדרות אינה גוף מושחת במהותו, אבל הוסיפה כי תחת ניסנקורן הגוף פועל באופן שאינו משרת את העובדים, אלא מכוון לשימור כוחה של שכבה דקה של עסקים ובעלי תפקידם.

>> להורדת אפליקציית פייננס החדשה למכשירי אנדרואיד - לחצו כאן
>> להורדה אפליקציית פייננס החדשה למכשירי אייפון - לחצו כאן

"בצמרת ההסתדרות יש שכבות גיאולוגיות ודי.אן.איי של חלוקת ג'ובים לשכבה דקה, תוך שיכחה מי עובד אצל מי. אמרה לי מנהלת מעון בדרום, שמזדהה אתי, שהיא לא פוחדת למרות שמהלכים איימים על מי שמצטרף אלי. אני משלמת לניסנקורן את המשכורת. הנהגת ההסתדרות מנותקת מהעובדים. היא לא פועלת בשליחותם.

"דודי גיל, גזבר ההתאחדות הכדורגל, הוא גם מנכ"ל חברת העובדים של ההסתדרות, ששולטת על הנכסים שלה. הוא גם יו"ר רשת עמל, שאותה מנהלת אשתו של עופר עיני, ובנוסף הוא גם מונה באחרונה לראש רשת משען ההסתדרותית. וזאת רק ההתחלה", סיפרה יחימוביץ'.

"יש עוד המון דוגמאות כאלה", היא הוסיפה. "זה לא יהיה בבית ספרי. מצד שני, למשל, 250 אלף עובדי קבלן שרשומים בהסתדרות ומשלמים דמי חבר מופחתים לא זכאים להשתתף בבחירות ליו"ר. יש אפרטהייד פנימי בהסתדרות. תחת הנהגתי זה ישונה לאלתר. אני אפעל ליצור דמי חבר דיפרנציאליים, ולהוריד אותם במידת הצורך. אני גם אפעל כדי שהעובדים יקבלו תמורה משמעותית יותר תמורת דמי החבר, והם לא ישמשו לריפוד שכבת ההנהגה.

יחימוביץ' נשאלה אם איומי ההשבתה המרובים במשק קשורים להערכתה לבחירות המתקרבות להסתדרות, והשיבה: "ברור שזה קשור לבחירות. עובדה ששלוש שנים לא נעשה שימוש בכלי הזה, ועכשיו יש אובדן שליטה מוחלט.

"ברור שזה קשור לבחירות, וגם להזנחה המתמשכת של העובדים, למשל של דור ב' בנמלים. באגד, למשל, השכר של העובדים השכירים נשחק. פתאום מישהו נזכר שצריך לנהל משא ומתן. הכריכה של ההסכם בין השכירים וההסכם עם ההנלה זה כריכת מין שאינו במינו.

"ברשות השידור, ההסתדרות לא היתה יכולה לתת יד למודל הסגירה-פתיחה. אם זה היה קורה במגזר הפרטי,  זה היה נתפש כסדום ועמורה. יש פה סקטורים לא סקסיים שהוזנחו. המרמור של דור ב' במקומות האלה הוא מוצדק. אני חושבת שזכות השביתה היא מוקנית בחוק ואני מאמינה בה, אבל אני חושבת שהשביתות עכשיו קשורות קשר ישיר לבחירות".

בתשובה לשאלה אם במידה ותיבחר לתפקד היא תדע לפעול באחריות כלפי כלל המשק, אמרה יחימוביץ': "לא הייתי מצליחה לחוקק 50 חוקים אם לא הייתי סופרת את כלל הגורמים במשק. אין חוק שלי שבו לא היה שולחן עגול. צורכי המדינה וטובת המשק עומדים בראש מעייני. הזכות להתפרנס בכבוד והיכולת של התא המשפחתי לא להתרכז רק בהישרדות נמצא במרכז תפישת העולם שלי.

"הלכתי להתסתדרות במקום להמשיך בכנסת כי אני אדם אידיאולוגי. יש לי תפישת עולם חדה וברורה. אני פוליטיקאית בגלל זה. פוליטיקה זה מכשיר למימוש השקפת עולם. השקפתי גורמת לי לרצות להגיע לעמדות כוח - אבל היא גם מהווה בלם מפני הפיכה לקבלנית ביצוע של תפישות עולם אחרת

"שר האוצר כחלון הוא במידה מסוימת קבלן הביצוע של מדיניות נתניהו. בחנתי את ההצעות שקיבלתי בעניין הצטרפות לממשלה. אם הייתי יכולה לממש 20% מתפישת העולם שלי, אולי הייתי שוקלת ברצינות. אבל זה לא היה על הפרק, אלא קבלנות ביצוע.

"להקים מעונות במקומות העבודה"

בתשובה לשאלה כיצד ההסתדרות תתמודד עם בעיית הפריון במשק הישראלי, אמרה יחימוביץ': "בעניין הפריון, יש דברים שקשורים להסתדרות וכאלה שלא. אחד שלא קשור הוא, למשל, תשתיות תחבורה. יש דברים שההסתדרות צריכה לטפל בהם. ההסתדרות צריכה להקים מעונות בתוך מקומות העבודה. זה ייתן שקט נפשי, וההסתדרות צריכה לדאוג לזה. ההסתדרות צריכה להיות שותפה בזה, כמו גם בהכשרה מקצועית ובסוגיות של שוויון לנשים".

יחימוביץ' התייחסה גם לעניין האג'נדה הפמינסטית שלה וביטוייה הצפויים אם תיבחר לתפקיד: "בהסתדרות לא יודעים להתמודד עם מועמדת אישה לתפקיד הזה. ההסתדרות צריכה לדאוג לעניין השוויון המגדרי בשכר. ארגוני העבודה בעולם לקחו על עצמם את השוויון המגדרי, ואצלנו - כלום. גדעון סער ואני הארכנו את חופשת הלידה בעצמנו, כח"כים בלי ההסתדרות.

יחימוביץ' התייחסה גם להקלטה שפורסמה לאחר שהודיעה על הצטרפותה למירוץ, ובה נשמע ח"כ איתן כבל משמיץ אותה וחושף את הדיל סביב המרוץ שלה: "זה היה מביך", אמרה יחימוביץ'. "אני אדם ישר. עברו עלי ימים קשים,  אבל סלחתי לאיתן באופן אותנטי. היינו ביחד כשזה שודר. אני מבינה אותו, הוא הקים סיעה, וגנבו לו אותה.

"כל הג'ובים שבעולם היו פרושים בפני. הדבר האחרון שאפשר להגיד עלי זה שאני מחפשת ג'וב. אני מתמודדת בכל בחירות מחדש. בפריימריס הקודמים במפלגת העבודה הגעתי למקום הראשון. ניסנקורן מעולם לא ניהל קרב על לבו של הציבור. הוא עורך דין שמעולם לא התמודד. צריך עורכי דין טובים בהסתדרות, אבל ההבדל בין להיות מנהיג ללהיות איש מקצוע טוב הוא שמים וארץ. צריך להוביל תהליכים ולשרת את הציבור. בעיניי להיות יו"ר ההסתדרות זה להיות ראש הממשלה החברתי של ישראל. בסקרי העומק שאנחנו עושים הפער הוא 11% לטובתי, אבל הניצחון לא בכיסי.

"מדובר בארגון עם הרבה מאוד כסף, במנגנון כוחני עם הפחדות כלפי העובדים. זה מנגנון שפועל כדי להבטיח את מעמדו. זה שיש חוליים זה לא אומר שצריך לבטל את ההסתדרות. יש ראש ממשלה לשעבר שיושב בכלא, זה לא אומר שצריך לבטל את הממשלה.

"מפלגת העבודה היא לא ספינה טובעת. אני מתמקדת בניצחון, אבל אני נשארת חברת העבודה. ערכי מפלגת העבודה תואמים את שלי. להערכתי מדינת ישראל לא הולכת לבחירות".

מטעם אבי ניסנקורן נמסר כי "יחימוביץ' ממשיכה לשקר - לעצמה, לעובדים ולציבור הכללי. כמו ששיקרה בעניין הדיל בשביל לנסות לארגן לעצמה סידור עבודה, היא בעצמה הרי אמרה שניסנקורן הוביל להישגים חסרי תקדים לציבור העובדים. יחימוביץ' גם יודעת שניסנקורן זוכה לשביעות רצון גדולה בקרב העובדים, ושבניגוד לה ולשותפה איתן 'לא מעניינת אותי ההסתדרות' כבל, בשביל ניסנקורן מדובר בשליחות ולא עוד סידור עבודה. חודש וחצי בתוך הקמפיין - ליחימוביץ יש כבר מאות טוויטים בלי אמירה אחת ערכית או עניינית, וכמעט  תמיכה בקרב העובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker