בגלל התנגדות משרדי החקלאות והמשפטים: חלף הפטם יוחזר לחוק הגליל

ההסדר הקפקאי, שמאפשר למי שאינם מגדלים עוף למאכל לקבל על כך מענקים מהמדינה, יהפך חוקי וימשך בשלוש השנים הקרובות ■ משרד האוצר מציע לאפשר למגדלי הפטם לווסת מחירים אבל לא דרך מועצת הלול

מירב ארלוזורוב
לול סוללה, ב-2013
לול סוללה, ב-2013צילום: עופר וקנין
מירב ארלוזורוב

לאחר שחברי הכנסת ויתרו אתמול (ב'), והסכימו שלא להכניס לחוק הגליל את ההסדר הקפקאי של חלף פטם, ההסדר חזר לחוק בשל תביעת משרד החקלאות ומשרד המשפטים. כתוצאה מכך, מאות מגדלים לשעבר של עוף למאכל, שכבר אינם מגדלים אותו יותר, ימשיכו לקבל מענקים המסתכמים ב-35 מיליון שקל בשנה מהמדינה, במהלך שלוש השנים הקרובות.

ההסדר של חלף הפטם קיים מאז 1996, למרות שמעולם לא הוסדר כחוק ולכן נעשה על ידי משרד החקלאות באופן שאינו חוקי. לפי ההסדר, מגדלי עוף למאכל בגבול הצפון, שחדלו לגדל עוף למאכל, מקבלים מענקים של עשרות אלפי שקלים בשנה מהמדינה עבור זכותם שלא לגדל עוף למאכל. העלות התקציבית של חלף הפטם, כך נקרא ההסדר, היא כאמור 35 מיליון שקלים בשנה, והוא משולם ברציפות מאז 1996.

ההסדר אמור היה להתבטל, יחד עם חוק הגליל כולו – חוק המעניק מענק של 32 אלף שקלים בשנה לכ-3,000 לולנים הגרים בגבול הצפון, ורק להם – השנה. אלא שחברי הכנסת, בראשות ח"כ יצחק וקנין מש"ס - שהוא בעצמו מגדל עופות בצפון ולכן נהנה באופן ישיר מהחוק, הצביעו על הארכת החוק לעשר שנים נוספות. תוך כדי הדיון הועלתה הדרישה גם להמשיך את חלף הפטם, ולהפוך אותו לחוקי – כלומר להכניס אותו כסעיף לחוק.

על ההצעה הזו התנהל קרב בועדת הכספים, כאשר ח"כ יהודה גליק וכן התנועה לאיכות השלטון טוענים כי מדובר בנושא שהועלה ברגע האחרון ולכן לא ניתן להצביע עליו. בתום דיונים ארוכים הוסכם אתמול כי הסעיף יצא כליל מהחוק, אבל משרד האוצר התחייב להמשיך ולשלם את המענקים למגדלי הפטם לשעבר במשך שלוש שנים.

אלא שלהצעה הזו התנגדו גם משרד המשפטים וגם משרד החקלאות – שטענו שלא ניתן להמשיך ולשלם את חלף הפטם בלי בסיס חוקי, ולכן דווקא משרדי הממשלה הם אלו שדרשו כי הסעיף יחזור לחוק. אי לכך, הכנסת תאשר היום את ההסדר הקפקאי הזה, שבו משלם המיסים משלם מענקים למגדלי עוף למאכל עבור זכותם שלא לגדל יותר עוף למאכל, במשך שלוש שנים לפחות. החשש הוא כי בתום שלוש השנים עשויים הח"כים לשוב ולדרוש את חידוש הסעיף.

הדיון על חוק הגליל ממשיך להתנהל גם לגבי סעיף ויסות מחירי הפטם בכל רחבי ישראל, ולא רק בגליל, שוב בשל דרישה של ח"כ וקנין לחדש את קרטל הפטם. הקרטל פעל תחת מועצת הלול בשנים 2012-2015, הביא להתיקרות של 25% במחירי העוף למאכל, והופסק רק לאחר שהאוצר איים כי מדובר בהסדר לא חוקי בגלל שבקרטל השתתפו הגורמים החזקים במועצת הלול – המשחטות הגדולות ומשווקי העוף הגדולים. זאת בניגוד לחוק המאפשר רק לחקלאים ליצור קרטל, ואוסר זאת על המשווקים בחקלאות.

ח"כ וקנין דרש לחדש את הקרטל בטענה להפסדים של מגדלי הפטם. להצעת החוק שלו הצטרפו כגם חברי הכנסת דוד ביטן ומשה גפני. לבסוף הוחלט כי סעיף זה לא יכלל בחוק, ובמהלך החודשים הקרובים יהיו מגעים עם האוצר על פיצוי מגדלי הפטם. אפשרות אחת היא תשלום סובדיות ישירות למגדלי הפטם. אפשרות אחרת היא לאפשר למגדלי הפטם לערוך קרטל, אבל בלי המשווקים – כלומר לא דרך מועצת הלול.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ