המענקים למי שהפסיקו לגדל עופות ייצאו מחוק הגליל, אבל יימשכו בשנים הקרובות

ועדת הכספים החליטה לא להאריך את סעיף חלף הפטם בחוק - אך המגדלים לשעבר ימשיכו לקבל את המענקים מהאוצר במסגרת הסדר מחוץ לחוק ■ עוד סוכם כי קרטל הפטם לא יוכנס לחוק, ובמקומו יתנהל משא ומתן על הטבות למגדלים, כנראה בסובסידיה ישירה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליקצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

דיון סוער התקיים אתמול בוועדת הכספים בנוגע לחוק הגליל - החוק שנותן מענקים מיוחדים ללולנים הגרים על גבול הצפון, גם בתחום הביצים וגם בתחום העוף למאכל. הצעת החוק קיבלה את אישור ועדת הכספים כבר לפני שבוע, אבל עקב טענות לכך שההצעה כללה נושאים חדשים שלא ניתן להצביע עליהם היא חזרה לדיון נוסף בוועדה, שבסופו חלו בה שינויים משמעותיים.

סלע המחלוקת נגע בשני סעיפים. האחד סעיף חלף הפטם - הסדר מיוחד שלפיו גם מי שאינם מגדלים יותר עוף למאכל זכאים לקבל מענק מהמדינה בגין אי־גידול עוף. ההסדר הבעייתי הזה קיים בחוק מאז 1996, ובגינו קיבלו מי שלא גידלו פטם מענק של 35 מיליון שקל בשנה מהמדינה.

ההסכם היה אמור להתבטל השנה, אבל ברגע האחרון נכנס לחוק סעיף, שלפיו חלף הפטם יימשך עוד שלוש שנים. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) מחה על כך בתוקף, וטען כי מדובר בנושא חדש שנכנס לחוק ברגע האחרון, ולכן לא ניתן להצביע עליו. גם התנועה לאיכות השלטון החזיקה בדעה כי מדובר בנושא חדש, ואיימה בעתירה לבג"ץ אם הסעיף יאושר.

בעקבות ההתנגדויות חזר הסעיף לדיון מחודש בוועדת הכספים, ובסופו הוחלט כי חלף הפטם לא יוארך בחוק - אבל אותם מגדלים לשעבר, שהיו מקבלים מענקים בגין זכותם לא לגדל פטם, ימשיכו לקבל מענקים כאלה מהאוצר במשך שלוש השנים הקרובות, כהסדר מחוץ לחוק. כך החקלאים ימשיכו לקבל את המענקים שלהם, אבל חלף הפטם יתבטל חוקית ולא יתאפשר להמשיכו יותר.

המחלוקת השנייה נגעה בהסתייגות שאליה התכוון ח"כ יצחק וקנין מש"ס - מיוזמי ההצעה להאריך את חוק הגליל כעת, ובעצמו חקלאי בצפון שמגדל ביצים ונהנה מהמענקים בחוק - והיא להרחיב את חוק הגליל, כך שיאפשר את חידוש קרטל הפטם.

ח"כ יצחק וקנין
ח"כ יצחק וקניןצילום: אמיל סלמן

להבדיל מחוק הגליל, שנוגע רק לקומץ לולנים בגבול הצפון, ההצעה של וקנין נגעה כבר לכל מגדלי הפטם בישראל, והתכוונה להחזיר למועצת הלול את היכולת לווסת את מספר האפרוחים לרבייה - כדי להביא לעלייה במחירי הפטם בישראל. הקרטל של מועצת הלול פעל ב-2012–2015 - עד שהופסק בכוח באמצעות חקיקה - וגרם לעלייה במחירי הפטם ב-25%. וקנין התכוון להעניק למועצת הלול סמכות בחוק לחדש את הקרטל, בטענה שמגדלי הפטם סובלים מהפסדים כבדים.

האוצר ורשות ההגבלים העסקיים התנגדו בתוקף לתת סמכות למועצת הלול לנהל קרטל פטם, במיוחד משום שמי שאמור ליהנות מהקרטל היו בעיקר המשחטות וגופי השיווק הגדולים (האינטגרציות) החברים במועצת הלול. בסופו של דבר סוכם כי וקנין יוותר על ההסתייגות שלו, ובמקומה יתנהל משא ומתן עם האוצר על מתן הטבות למגדלי הפטם - ככל הנראה תשלום סובסידיה ישירה. אם המשא ומתן לא יבשיל להסכמה, וקנין מתכוון לקדם שוב את הצעת החוק הפרטית שלו, עם ח"כ דוד ביטן (הליכוד) ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לחידוש קרטל הפטם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker