נתניהו וכחלון סיכמו: המסים שיופחתו - מס הכנסה למעמד הביניים, מע"מ - ומס חברות - תעשייה ומקרו - דה מרקר TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נתניהו וכחלון סיכמו: המסים שיופחתו - מס הכנסה למעמד הביניים, מע"מ - ומס חברות

הורדת המסים תתבצע לאחר שבקופת המדינה נוצרו עודפים גדולים, ושר האוצר הבטיח באחרונה כמה פעמים כי הם יועברו לציבור ■ הורדת מס ההכנסה תיעשה, לפי תוכנית נתניהו-כחלון, בעיקר לבעלי השכר הבינוני במשק

138תגובות
בנימין נתניהו ומשה כחלון
עמית שאבי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו היום (ב') כי הממשלה תוריד מסים בקרוב. ל-TheMarker נודע מפי גורמים באוצר, כי השניים סיכמו על הורדה של שלושה סוגי מסים: מס הכנסה, מס חברות ומע"מ. האופן שבו תתבצע ההורדה ומועדיה ייקבעו על-ידי מנכ"ל משרד רה"מ, אלי גרונר, ומנכ"ל האוצר, שי באב"ד. עם זאת, ברור כי המטרה היא לפרסם את תוכנית ההפחתות בתוך כמה שבועות.

הורדת מס ההכנסה תיעשה, לפי תוכנית נתניהו-כחלון, בעיקר לבעלי השכר הבינוני במשק (בעלי השכר הנמוך לא משלמים מס הכנסה). הפעם האחרונה בה הורד מס ההכנסה היתה רק לאחרונה, ב-1 לינואר 2017. ההפחתה תיעשה על-ידי שינוי מדרגות המס. לא ברור כמה כסף מייעדים ראש הממשלה ושר האוצר להורדת מס ההכנסה.

הורדת המסים תתבצע לאחר שבקופת המדינה נוצרו עודפים גדולים, ושר האוצר הבטיח לאחרונה כמה פעמים כי הם יועברו לציבור. הנגידה, קרנית פלוג, מתנגדת להפחתת המסים, ודורשת כי עודפי המסים יועבר להגדלת התקציבים החברתיים (חינוך, בריאות, רווחה ותשתיות). בעבר סבר בנק ישראל כי עודפי מסים צריכים להקטין את חובות המדינה.

המע"מ יירד מ-17% ל-16.5% או ל-16%. כל הורדה של מע"מ ב-1%, שווה פחות הכנסות לקופת המדינה בהיקף של 4.8 מיליארד שקל. המע"מ הורד ל17% ב-1 לאוקטובר 2015. הפעם האחרונה שבה היה במשק מע"מ של 16.5% היתה מה-1 ליולי 2009 עד ל-1 לינואר 2010. הפעם האחרונה בה היה במשק מע"מ של 16% היא מה-1 לינואר 2012 ועד ל-1 לספטמבר 2012.

מס החברות יירד ל-22%. מס החברות ירד מ-25% ל-24% ב-1 לינואר 2017 ואמור לרדת ל-23% ב-1 בינואר 2018 כדי לעודד את התעשיות בארץ וכדי לעודד חברות זרות לעבוד בארץ. התוכנית של כחלון ונתניהו היא להוריד את מס החברות כנראה עוד בחודשים הקרובים, ל-23% ולהמשיך ולהוריד אותו ב-1 לינואר 2018 ל-22%. ייתכן והורדת מס החברות תהיה גדולה יותר כדי להתמודד עם הורדת מס החברות בחו"ל.

בתחילה אמרו באוצר כי השר כחלון ממתין לתוצאות גביית המסים בחודש מארס, סוף הרבעון הראשון של 2017, כדי להחליט סופית על הורדת המסים, אבל נראה כי עסקת מובילאיי, ולחצי רה"מ נתניהו, וגם התחושה כי מערכת הבחירות מתקרבת, שכנעו אותו לצאת כבר היום עם הצהרה מחייבת על הורדת מסים.

ברשות המסים סירבו לומר מה צפי הכנסות המדינה ממסים מעסקת מובילאיי, אבל ברור כי מדובר בכמה מיליארדי שקלים. עם זאת, בניגוד לעבר, שבו כל אירוע יוצא דופן היה מגדיל את הכנסות המדינה ממסים בצורה לא צפויה, הרי בשנים האחרונות הוכנס ליעד גביית המסים של האוצר סעיף "סודי", הנקרא הכנסות בלתי צפויות. לא ברור מה היקפו ב-2017 וב-2018, אולם נראה כי ההכנסות הצפויות מעסקת מובילאיי גבוהות מסעיף זה.

גביית המסים בחודשים ינואר-פברואר 2017 היתה גבוהה מהתחזיות - כ-51.8 מיליארד שקל -וזאת אף שמסורתית גביית המסים בתחילת השנה נמוכה יותר מאשר בהמשך השנה. יעד גביית המסים של האוצר ל-2017 הוא 293.7 מיליארד שקל - נמוך בהרבה מקצב גביית המסים עד כה (כ-310 מיליארד שקל). הכנסות המדינה ממסים ב-2016 היו 283.15 מיליארד שקל, סכום גבוה מהיעד המעודכן של האוצר לשנה זאת וגבוה ב–15.3 מיליארד שקל, או 6.3%, מההכנסות ממסים ב–2015 הגירעון בתקציב המדינה בשנה שעברה הסתכם ב-25.9 מיליארד שקל - 2.15% מהתוצר, לעומת יעד של 2.9% מהתוצר.

לגידול בהכנסות ממסים תרמו בעיקר עלייה בשכר וגידול חד ביבוא מכוניות שהמס עליהן גבוה. הגברת האכיפה ומאמצי הגבייה של רשות המסים תרמו אף הן לגידול.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "עם הכסף הזה אפשר להוציא אל הפועל מחר בבוקר את הרפורמה בסיעוד ולהעלות גם את קצבאות הנכות והזקנה".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון תקף את כוונת רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון להוריד מסים, ואמר: "נתניהו וכחלון מריחים בחירות באוויר ורוצים למכור לציבור מצג שווא כאילו הם רובין הוד כשבפועל הם ממשיכים באותה מדיניות ערלת לב של מתן הטבות לעשירים, והנצחת עוניים של המוחלשים בישראל".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו לעדכון יומי מאתר TheMarker ישירות לתיבת הדוא"ל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם