בשורה להורים: משרד החינוך בוחן את ביטול גביית תשלומי ההורים ע"י בתי הספר

אם יתממש, הצעד לא ייכנס לתוקפו בשנת הלימודים הקרובה אלא רק בשנה הבאה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בתיכון בתל אביב, בשנה שעברהצילום: ניר כפרי
ליאור דטל

בשורה להורים שמעבירים מדי שנה אלפי שקלים עבור מימון הפעילויות לבתי הספר. משרד החינוך בוחן ביטול של תשלומי ההורים על ידי בתי הספר בכל שכבות הלימוד והעברת הגבייה לגורם אחר, כמו הביטוח הלאומי, תוך הסדרת הגבייה ופיקוח על התשלומים - כך הוסכם במשא ומתן שנערך בסוף השבוע בין בכירי המשרד לנציגי פורום ועדי ההורים היישובי, המייצג את ההורים ברחבי הארץ. עם זאת, ההחלטה לא תיכנס לתוקפה  כבר בשנת הלימודים הקרובה, שתיפתח בעוד פחות משבועיים, אלא רק בשנת הלימודים הבאה.

צוות חדש שיוקם יבחן גבייה של תשלומים על ידי הביטוח הלאומי במנגנון שקוף ומפוקח ללא גבייה עודפת, תוך התחשבות בהכנסת ההורים ופרמטרים נוספים כמו מצב כלכלי ומספר ילדים במשפחה. הצוות ייבחן מחדש גם את גובה תשלומי ההורים הנהוג כיום ואמצעים להפחתת התשלומים. הצוות  יכלול גם נציגים מטעם משרד האוצר, שבשלב זה מתנגד למהלך.

אם תוכנית תצא לפועל, בתי הספר לא יוכלו לבקש יותר צ׳קים מההורים עם פתיחת שנת הלימודים ויסתפקו בסכום שייגבה עבורם מראש, וינוכה ממשכורת ההורים. בנוסף, סכום הגבייה יהיה מדורג, אך במידה שהתוכנית תצא לפועל, גם הורים מבוססים לא יצטרכו לשלם שוב תשלומים עודפים לבתי הספר, שלא אושרו על ידי משרד החינוך.

פורום ההורים החליט להתנגד לשלם השנה את תשלומי ההורים הרבים לבתי הספר אם הנושא לא יוסדר. ביום חמישי הוחלט להקים צוות משותף לנציגי ההורים ונציגי משרד החינוך שיבחן מתווה שיביא לביטול תשלומי ההורים ומציאת חלופות אחרות. בצוות יכהנו גם נציגים מטעם משרד האוצר, וכן נציגים מהביטוח הלאומי. זאת, כדי לבחון חלופה שלפיה התקציב לפעילויות בתי הספר ייגבה על ידי הביטוח הלאומי ולא על ידי מנהלי בתי הספר.

בשלב זה, הפורום ציין כי חלק מהתשלומים נגבים כדי לתקצב שעות לימוד נוספות לאחר הלימודים, בהסכמת ההורים. מפורום ועדי ההורים נמסר כי "בפורום מאמינים שנוצרה הזדמנות להוביל לשינוי היסטורי ומשמעותי בתשלומי ההורים המהווים נטל כלכלי כבד על הורי ישראל ומקווים שתוך זמן קצר הרעה החולה הזאת תבוטל".

כיום במסגרת חוק חינוך חובה חינם, כל הורה מחויב לשלם רק את תשלומי ההורים עבור ביטוח התלמידים המסתכמים ב-75 שקל בלבד. עם זאת, מנהלי בתי הספר דורשים מדי שנה תשלומים נוספים, המאושרים לגבייה על ידי ועדת החינוך של הכנסת בסכום של מאות שקלים בבתי הספר היסודיים ועד 5,600 שקל בשנה בבתי הספר התיכוניים. בסופו של דבר, תשלומי ההורים מצטברים לכ-5 מיליארד שקל בשנה. התשלומים מיועדים לכיסוי פעילויות שונות כמו טיולים, מסיבות ושעות לימוד נוספות (תל"ן).

לפי החוק, הורה רשאי שלא לשלם את תשלומי ההורים ועל בית הספר אסור לפגוע בילדיו. עם זאת, בתי הספר מפעילים לחצים גדולים על ההורים לשלם את התשלומים ולעתים גובים תשלומים גבוהים בהרבה מאלו שניתן לגבות - בניגוד לחוק. גם משרד החינוך לא מצליח לפקח על הנושא, וחלק גדול מההורים לא עירניים מספיק ולא דורשים לברר האם תשלומי ההורים הנדרשים מהם בכלל חוקיים או לא, וגם לא בודקים כיצד נוצלו תשלומי ההורים שכבר נגבו מהם בשנים קודמות - זאת, אף שהחוק מאפשר החזר של תשלומים שלא נעשה בהם שימוש.

פורום ועדי ההורים ניסה לתקן את העיוותים האלה, ודרש ממשרד החינוך להפסיק לגבות את תשלומי ההורים באמצעות בתי הספר.

בדיון בוועדת החינוך שנערך בחודש יולי אמרה מנכ"לית המשרד, מיכל כהן, כי "משרד החינוך יתמוך בהחלטה לבטל את תשלומי ההורים. מדובר בסכום גדול מאוד, העומד על 5 מיליארד שקל שיש למצוא לו מקור תקציבי אחר". לצד ההסכמה להקים את הצוות לבחינת ביטול תשלומי ההורים, נציגי ההורים הסכימו כי הורים לא יוכלו יותר להתנגד לשלם את תשלומי ההורים מסיבות אידיאולוגיות, ולכן רק הורים שאינם יכולים לעמוד בהם יוכלו לא לשלם את תשלומי ההורים - לפחות עד למתן המלצות הצוות. 

ב-2012 החליטה הממשלה לאמץ את המלצות דוח ועדת טרכטנברג שהוקמה בשיאה של המחאה החברתית ולסבסד את תשלומי ההורים, אך ב-2013 החליט משרד החינוך לבטל את המהלך.

רון סגל, יו"ר ועד ההורים ברעננה אמר כי הוא ״מברך על ההחלטה מתוך ציפייה ותקווה שתוביל למתווה נכון לביטול תשלומי ההורים".

פז כהן, יו"ר ועד ההורים בירושלים אמר כי "בזמן הזה שלפני פתיחת שנת הלימודים זו הבשורה הטובה ביותר שיכולנו לקבל - וזה לא מעט. נקווה שבהמשך הדרך נוכל להביא יחד עם משרד החינוך בשורה משמעותית לכל הורי ותלמידי ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker