אושרה הצעת החוק למניעת התעמרות בעבודה: "10% מהמתאבדים - בגין התעמרות בעבודה"

הצעת החוק של ח"כ מירב מיכאלי אושרה פה אחד בקריאה טרומית ■ שר הכלכלה אריה דרעי: "עובד שמגיע הביתה אחרי שחטף התעמרות מהבוס, הוא לא אותו אדם"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית פה אחד ובתמיכת 58 ח"כים את הצעת חוק למניעת התעמרות בעבודה, שהוגשה על ידי ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) וקבוצת חברי כנסת נוספים.

הצעת החוק באה לאסור התעמרות בעבודה - התנהגות חוזרת ונשנית כלפי אדם ושיש בה כדי ליצור עבורו סביבה עוינת במסגרת עבודה, כדוגמת ביזוי והשפלה, שיבוש יכולתו לבצע את עבודתו ועוד. לפי הצעת החוק, התעמרות בעבודה הינה עוולה אזרחית שניתן, בין השאר, לפסוק בגינה פיצוי שלא יעלה על סך 120 אלף שקל ללא הוכחת נזק.

מירב מיכאליצילום: הדר כהן

בחוק גם מוצע לחייב את המעסיק לנקוט אמצעים סבירים כדי למנוע התעמרות במסגרת העבודה על ידי עובד של המעסיק, ממונה מטעמו או על ידי ספק או לקוח. המעסיק נדרש לשם כך לקבוע דרך להגשת תלונה ולבירורה, לטפל במקרים של התעמרות בעבודה ולפעול למניעת הישנותם ולתיקון הפגיעה.

בנוסף, חובה על אדם המעסיק יותר מ-25 עובדים, לפרסם תקנון למניעת התעמרות בעבודה. מעסיק שלא ינקוט באמצעים אלו יהיה אחראי לעוולה אזרחית שעשה עובדו, ממונה מטעמו, ספק או לקוח. אי פרסום תקנון יחשב גם כן כעבירה פלילית. הפיקוח יהיה בידי מפקח שמונה לפי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה.

ח"כ מיכאלי אמרה כי "עובדים ועובדות שהשתתפו בסקר של משרד הכלכלה דיווחו שכתוצאה מההתעמרות הם חווים תחושה של פגיעה קשה בתדמית, בערך העצמי, וגם פגיעה בבריאות הפיזית והנפשית. הם מרגישים שכבודם נרמס".

היא הוסיפה כי "התעמרות גורמת לבעיות בריאותיות, שעולות למשק במעל שני מיליון ימי עבודה בשנה; מעל 50% מהאנשים שנפגעים - מתפטרים; והמחקרים בכל העולם מצביעים שכ-10% ממקרי ההתאבדות של אנשים הם בגין התעמרות בעבודה".

"החוק מקדם תפיסה של 'win-win' ובו כל הצדדים נהנים מהתוצאה", לדבריה. "מי שמתנכל לעובד לא עושה זאת כמשהו אישי, אלא פשוט כי הוא יכול. החוק בא לתת שם לתופעה: התעמרות בעבודה, ולהגיד שזה דבר אסור. הוא מחוץ לנורמות שלנו, מחוץ לאיך שאנחנו רוצים לנהל את חיינו ולהתנהל כבני אנוש".

אריה דרעי בכנסתצילום: טלי מאייר

שר הכלכלה אריה דרעי השיב בשם הממשלה ותמך, "הנושא הזה הפך לנורמה של כלי ניהולי. במקום שתשתמש בכישורך כמנהל אתה משתמש בהתעמרות וזה חמור מאוד. עובד שמגיע הביתה אחרי שחטף התעמרות מהבוס, הבית הוא לא אותו בית והאדם הוא לא אותו אדם. מי שסובל מזה בעיקר אלה האוכלוסיות המוחלשות, שהם לא המנהלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker