מה מבטיח לכם משה כחלון? כולנו פירסמה את המצע

מחירי הדירות והמזון, עמלות הבנקים והפנסיה שלכם - זו רק חלק מרשימת ההבטחות של משה כחלון

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מפלגת "כולנו" בראשות משה כחלון מתחייבת להוזיל את מחירי הדיור, את מחירי המזון, את שירותי הבנקאות, והאשראי לעסקים קטנים ואת עמלות ניהול הפנסיה. ההבטחות הללו מופיעות במצע שפורסם היום באתר האינטרנט של המפלגה.

בתחום הנדל"ן מבטיחה המפלגה ליישם את תוכנית "דירה נטו" שהציג כחלון שתקצר את שרשרת הייצור לבניית דירה בישראל מ-13 שנים ל-7 שנים. התכנית תטפל בכלל המרכיבים של שרשרת הייצור לבנית דירה: תכנון, שיווק, פיתוח, רישוי ובנייה.

"בטווח הקצר, נשחרר חסמים תשתיתיים וביורוקרטיים לבניית 250,000 דירות הנמצאות במצב של תכניות מפורטות. יישום התכנית יביא להגדלה דרמטית של היצע הדירות הבנויות בשוק", נכתב במצע. "כולנו מבטיחה לעשות כן באמצעות העקרונות הבאים: הכפפת כל הרשויות תחת גורם אפקטיבי אחד, ביזור הכוח המונופוליסטי לאורך שרשרת הייצור, פתרונות מבניים לצד צעדי חירום לטווח הקצר ותכנית זו תשפיע באופן ישיר על שוק השכירות בישראל.

משה כחלון בסיור בשוק מחנה יהודה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בתחום המזון מבטיחה המפלגה ליישם תוכנית מקיפה להוזל את יוקר המחיה ממנו סובלים אזרחי ישראל. "נעשה זאת על ידי עידוד התחרות בשוק המזון הישראלי, הן לגבי יצרנים והן לגבי רשתות שיווק, וכן על ידי טיפול בביורוקרטיה הממשלתית והסרת חסמים המונעים תחרות".

כולנו מבטיחה גם להוזיל את שירותי הבנקאות והאשראי לעסקים קטנים ובינוניים ואת דמי הניהול. "נפעל להקטנת דמי הניהול הגבוהים יותר שמשלמים החוסכים המוחלשים יותר, זאת על ידי חיוב הגופים המוסדיים להקים מסלולי השקעה פסיביים (עוקבי-מדדים של מניות ואג"ח) במגוון מסלולים בדמי ניהול נמוכים, שיהוו ברירת מחדל לחוסכים מוחלשים. בנוסף, נעודד הקמת קואופרטיבים וקרנות פנסיה חברתיות שיפעלו בתחום, בבעלות העמיתים ולטובתם בלבד, בעמלות ניהול נמוכות, תוך הקפדה ופיקוח על מקצועיות הניהול".

ב"כולנו" הכריזו על "פעילות להפסקת ניגוד העניינים של סוכנים פנסיונים בהיותם גם משווקים וגם יועצים: נפעל להפסקת ניגוד האינטרסים בין הסוכנים לבין הלקוחות, ואת המצב בו הסוכן מרוויח יותר ככל שהלקוח מקבל תנאים פחות טובים - יש לנתק את הקשר בין עמלות הסוכנים לדמי הניהול. חופש בחירת סוכן פנסיוני לשכירים במקומות העבודה. חקיקת חוק שינתק את הקשר הכפוי של העובד עם 'מנהל ההסדרים' שנבחר על ידי המעביד ויתרום להגברת התחרות בשוק. התאמת גיל החוסך לרמת הסיכון של חסכונותיו, כדי למנוע סיכון החיסכון לקראת פרישה".

עוד הכריזה המפלגה כי תפעל לכך שתפעל לכך שכל גופי הפנסיה הצוברת (למעט קרנות הפנסיה הוותיקות ופוליסות מבטיחות תשואה) יחילו מודל (כדוגמת המודל הצ’יליאני), להתאמת רמת הסיכון לגיל החוסך כברירת מחדל על ניהול כל כספי הפנסיה. המטרה היא להקטין את הסיכון לכספי הפנסיה של החוסכים המבוגרים מחד, ולהגדיל את התשואה של הצעירים מאידך. בנוסף, נשנה את חלוקת פריסת האג”ח המיועדות כך ששיעור גבוה יותר יוקצה ככל שגיל החוסך מבוגר יותר".

משה כחלון בהצגת רשימת מפלגת כולנוצילום: מוטי מילרוד

הצעה אחרת היא להנהיג שקיפות ופישוט דו"חות לחוסכים: פישוט הדו"חות הנשלחים לחוסכים כדי לאפשר לחוסכים שקיפות ובסיס השוואה טוב יותר במטרה להגביר את התחרות בתחום וכן הגדלת קצבת הבטחת הכנסה לגמלאים ללא הסדר פנסיוני. בישראל חיים כיום כ-420 אלף גמלאים שהגיעו לגיל הפנסיה ללא הסדר פנסיוני. במסגרת אימוץ דו”ח הועדה למלחמה בעוני (ועדת אלאלוף), מבטיחה המפלגה להגדלה הקצבה של הבטחת ההכנסה לפנסיונרים לפחות ב-200 שקל לחודש וכן השתתפות בחיסכון הפנסיוני לעובדים שאינם מגיעים לסף המס.

"העובדים בעלי השכר הנמוך, לרבות נשים שזכאיות לנקודות זיכוי, אינם נהנים מהטבת המס הגלומה בהפרשות הפנסיוניות. כך נוצר מצב שבו ככל שהשכר גבוה יותר ונמצא במדרגת מס שולי גבוהה יותר, הזכאות לפטור ממס גבוהה יותר. בנוסף, נמצאים עובדים אלו ביחס תחלופה נמוך יותר בין הקצבה לשכר האחרון כתוצאה משיעורי הפקדה נמוכים יותר ומרציפות תעסוקתית קצרה יותר. לכן, ניישם מנגנון דומה למס הכנסה שלילי, שבו יזכו החוסכים שאינם מגיעים לסף המס או נמצאים במדרגות נמוכות מאוד לתמיכה ישירה שתופקד ישירות לחשבון הפנסיה שלהם".

בתחום האנרגיה מבטיחה המפלגה לביטול מונופול הגז הטבעי באמצעות ישום החלטת הממונה על ההגבלים בעניין ולהוזלת מחירי האנרגיה. עוד מציעה המפלגה לבצע רפורמה במשק החשמל שתכלול הגברת תחרותיות במקטע היצור ואספקת החשמל, הבטחת יציבותה של החברה וישום התייעלות לרבות בכוח אדם.

ב"כולנו" אומרים כי "מטרת תכניות אלו היא פשוטה - להתחיל לעבוד מהיום הראשון ולא לבזבז זמן יקר וכספי ציבור. מפלגת כולנו מתחייבת להגיע מוכנה ולהתחיל לעבוד עבור האזרחים כבר מהיום הראשון בכנסת .באתר ניתן גם לתרום למפלגה, להצטרף למערך המתנדבים שלה או פשוט לתמוך בצדקת הדרך בה תלך. מפלגת כולנו חרתה על דגלה ערכים של שקיפות שלטונית, מלחמה במונופולים, בקרטלים ובקבוצות הריכוז אשר משתקות כבר שנים את המשק והכלכלה הישראלים ומביאות באופן הדרגתי ומתמשך להרחבת הפערים החברתיים".

בנושא צמצום הפערים מבטיחה המפלגה ליישם חינוך דיפרנציאלי, להשקיע יותר במקומות שבהם חסר, להרחיב את סל הבריאות ולקצר זמני המתנה בתורים וכן ליישם את המלצות ועדת אלאלוף לצמצום מימדי העוני.

יומני הפגישות של חברי הכנסת יהיו שקופים וחשופים לציבור - כך מציעה מפלגת "כולנו" במצע שיפורסם בימים הקרובים. בין הצעדים להגברת אמון הציבור בנבחרים, מציעים במפלגה כי נבחרי ציבור יחויבו לסטנדרטים של טוהר מידות הכוללים שקיפות ומניעת ניגוד עניינים בביצוע מחויבותם לציבור.

ב"כולנו" מכריזים כי יפעלו לשקיפות מלאה של החלטות שלטוניות והעברות תקציביות, במקביל לאכיפה מוגברת כנגד שחיתות שלטונית וכן יפעלו להחמרת האכיפה והענישה על גילויי שחיתות בשירות הציבורי, הן כלפי נבחרי ציבור והן כלפי בעלי תפקידים. עוד מוצע להעניק שקיפות מלאה של החלטות שלטוניות והעברות תקציביות, במקביל לאכיפה מוגברת כנגד שחיתות שלטונית. כמו כן, מוצע לחייב את נבחרי ציבור בפרסום דו"ח שנתי פתוח לציבור על פעילותם הציבורית.

במפלגה אומרים כי "רבים בישראל חשים שהמדינה מנותקת. שהשלטון עניינו השלטון בלבד. בעוד שתפקידה של הממשלה הוא קודם כל לשרת את האזרח, המצב שנוצר הוא שמדד אמון האזרחים בממשלה וכפועל יוצא במערכות הציבוריות - הינו נמוך מאד. הבסיס לכל שינוי, רפורמה, תוכנית או מדיניות הוא מנהיגות ציבורית אמיצה נחושה ואמינה. בלעדיה, לא ניתן ליזום, לבצע, ליישם, לתקן ולשפר למען האזרח. נפעל לקיום מנהיגות אמיצה ונחרצת, הפועלת בשקיפות ובנקיון כפיים. מפלגת כולנו תעמיד את טובת האזרח לפני טובתם הפוליטית של נבחרי הציבור.

עם זאת, במפלגה לא הצהירו על תמיכה בפרסום לציבור של הצהרות ההון של חברי הכנסת. יו"ר המפלגה משה כחלון הבטיח לפרסם בקרוב את הצהרת ההון שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker