לפיד: "ההתנהגות של נתניהו בפריז מוציאה לנו שם של הישראלי הרע"

שר האוצר לשעבר בכנס השיווק: "לא רוצה שנתניהו יהרוס לנו את היחסים עם האירופים, אחרי שהוא כבר הרס לנו את היחסים עם בעלת הברית הכי חשובה שלנו - ארה"ב"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

יאיר לפיד לעג היום (ב') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הפרסומים כי "נדחף" לשורה הראשונה בצעדה בפריז. "פתאום יצא שם הישראלי הלא מנומס - ראש ממשלה נדחף לשורה הראשונה בתור. אני לא רוצה שנתניהו יהרוס לנו את היחסים עם האירופים, אחרי שהוא כבר הרס לנו את היחסים עם בעלת הברית הכי חשובה שלנו - ארה"ב", אמר שר האוצר לשעבר על הבמה בכנס השיווק הישראלי.

לפיד הודה בפני המראיין ניב רסקין כי נתניהו הפיל אותו בפח כשהציע לו את תפקיד שר האוצר: "גם אנחנו ידענו את זה, אבל אחריות לוקחים איפה שקשה. שבוע אחרי שניכנסתי למשרד, כינסתי את הצוות שלי בביתי ואמרתי להם שאני הולך להפוך מהפוליטיקאי הכי אהוב, ואז עוד הייתי אהוב, לפוליטיקאי הכי לא אהוב. אבל לוקחים אחריות איפה שקשה".

לפיד הזהיר מההקצנה במפלגת הבית היהודי, אך טען שהברית עם נפתלי בנט לא היתה טעות: "התחננתי בפני מפלגת העבודה שנחבור, והם סירבו. לכן הלכנו לבית היהודי. אם לא היה את זה, אז גם לא היה את השוויון בנטל, 18 שרים, תוכנית לניצולי שואה ועוד דברים שעשינו. אני לא במפלגת שמאל. אריאל ומעלה אדומים לא מפריעות לי. אבל כשכינסו אותי לישיבה עם ביבי, בנט, בוגי, ומציגים לי תוכנית להעביר 300 מיליון שקל לכבישים עוקפים לתפוח, אז התפוצצתי ואמרתי שהכסף הזה נדרש לבאר שבע ויישובים נוספים בפריפריה, ולא העברתי להם".

לפיד הוסיף כי: "אחרי שפרשתי, 70 מיליון שקל עברו לאיזו גבעה נטושה. הם הודו שהם עשו את זה בגלל שעזבתי. את הבית היהודי לא מעניין מה שקורה בצד הזה של הקו הירוק. נפתלי בנט הוא איש חייכן ונחמד להפליא, אבל זו תקומה ולא הבית היהודי. הם מסתתרים מאחורי נפתלי ובסוף אנשים מצביעים למפלגה ימנית, קיצונית, שאף אחד לא יודע מה הם יעשו. ישבתי עם אורית סטרוק, זאת חבורה מפחידה".

יאיר לפיד בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

על נתניהו אמר שר האוצר לשעבר: "העובדה שתושבי עוטף עזה מחכים לסיבוב הבא ולא נעשה כלום זה מסוכן. זה שהוא הורס את יחסינו עם ארה"ב זה מסוכן וזה חוסר אחריות פושע להרוס את היחסים איתם בכדי לקבל עוד כמה קולות. גם השחתה מוסרית זה מסוכן: ראש הממשלה של מדינה עם פערים כמו אצלנו קם בוקר אחד ומחליט שהוא חייב מטוס פרטי. אנחנו התעסקנו עם משבר בנדל"ן והוא עם שלושה בתים. זה משחית מבחינה מוסרית. אני אעשה כל דבר שאני יכול כדי שבנימין נתניהו לא יהיה ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל", אמר וזכה למחיאות כפיים סוערות מהקהל.

בתשובה לשאלה איזה ציון היה נותן לעצמו כשר אוצר ענה לפיד: "שר אוצר נמדד בנתונים. בשבועות האחרונים שלי כשר אוצר שמתי על השולחן את התקציב הכי חברתי עם תוספת של יותר מעשרה מיליארד שקל לדברים חברתיים כמו בריאות, רווחה וחינוך. כל זה בשנה של מלחמה ובלי להעלות מסים. עשינו קייטנות קיץ בחינם, הרחבת סל התרופות ועוד".

לפי התייחס גם לתפקודו כשר אוצר: "מחירי הדיור ירדו ב-3%, אבל זה לא מספיק ואם לא היה את צוק איתן, היינו יכולים לחסוך יותר. היתרון שלנו הוא שהנחנו תוכנית הפעלה וכל עבודת המטה מול המשרדים השונים הסתיימה וכבר בקריאה ראשונה יכולה לעבור 24 שעות אחרי הבחירות הבאות".

בנוגע לאפשרות האיחוד עם כחלון אמר לפיד כי: "אחרי שהתפרסם סקר שאמר שביחד נהיה 24%, אז הזמנתי אותו והוא אמר 'וואו' ואני אמרתי 'וואו', וכל אחד הלך לדרכו. אני לא פוסל חבירות אף פעם, אבל אני לא רואה את זה קורה בלוח הזמנים הנוכחי. מקסימום אחרי הבחירות עושים חבירה".

צילום: תומה שהפיץ היום לפיד בוואטסאפ

בתשובה לשאלה איזה תפקיד יבקש בקואליציה אם הרצוג ירכיב את הממשלה הבאה: "קודם כל אני אכנס אליו לחדר ואומר לו: 'בוז'י מי היה מאמין?'. למדתי שיעור בצניעות ואני לא מדבר על ג'ובים. איפה שהציבור ירצה אותי שם אני אהיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום