הפסד הכנסות של 425 מיליון שקל לענף המלונאות בעקבות מבצע "צוק איתן"

הערכה: ההפסדים מהתיירות הנכנסת לישראל יגיעו לכ-340 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2014 וההפסדים מתיירות הפנים יגיעו לכ-85 מיליון שקל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

ענף המלונאות צפוי להפסד הכנסות של 425 מיליון שקל בעקבות מבצע "צוק איתן", כך עולה מהערכת מצב, שנערכה בהתאחדות המלונות בישראל, בסוף השבוע האחרון שלוקחת בחשבון את הכניסה הקרקעית לעזה. לפי הערכה, ההפסדים מהתיירות הנכנסת לישראל יגיעו לכ-340 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2014 וההפסדים מתיירות הפנים יגיעו לכ-85 מיליון שקל

אם בתחילת המבצע בתי המלון היחידים שסבלו מירידה בתפוסות היו אלו שבאשקלון, באר שבע ואשדוד, הרי שככל שהתרחב טווח הירי לירושלים תל אביב ואף צפונה יותר, בתי המלון בכל רחבי הארץ החלו לקבל ביטולי הזמנות והתופעה הקשה יותר הייתה עצירת הזמנות עתידיות.

"עוד לפני הכניסה לעזה ראינו ירידה עצומה בתפוסות ועכשיו, אחרי הכניסה לעזה, המצב רק יחמיר. הענף בכיוון של התרסקות. בתי המלון בתל אביב ובירושלים היו אמורים להיות בתפוסות של 80% בתקופה הזו והיום התפוסה בהן עומדת על 40%. הרבה אנשי עסקים ביטלו ולא באו", אמר אלי גונן, נשיא התאחדות המלונות בישראל.

מעבר לבעיית הביטולים מצד התיירים ועצירת ההזמנות העתידיות, מתמודד הענף בימים אלו עם מצבת כוח אדם מוגבר שגוייס מבעוד מועד על מנת להתמודד עם תפוסות גבוהות של אורחים שהיו צפויים בעונת הקיץ. כעת, אין צורך בכוח עבודה נלווה זה אך בתי המלון עדיין לא יודעים מה יעלה בגורל המבצע ומתי יסתיים ולכן טרם יצאו בהליכי פיטורים ושחרור עובדים.

מלון ממילא בירושלים. התפוסה בעיר - 40%צילום: טס שפלן

לדברי גונן, "אנחנו עדיין מקווים שחודש אוגוסט יהיה חודש טוב. כרגע בתי המלון משאירים את כח האדם אבל אם זה ימשיך ככה אז אנחנו נהיה בבעיה. אני מאוד מקווה שהמדינה תתן טיפול בנושא הפיצוי. במלחמת לבנון השנייה לא היינו צריכים לפטר כי המדינה שלחה להשתלמויות לימודיות את העובדים".

לפני מבצע "צוק איתן", הצפי לכניסות תיירים ברבעון השלישי היה כ-803 אלף כניסות תיירים, גידול של 15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כהמשך למגמת הגידול במחצית הראשונה של השנה. ההערכה המעודכנת כעת היא לירידה של 35% לעומת הצפי, כלומר הפסד של כ-280 אלף כניסות תיירים, שמשמעותו כאובדן של 500 מיליון דולר בהכנסות מתיירות נכנסת למדינה.

לפני פרוץ האירועים, הצפי לרבעון השלישי של השנה עמד על כ-2.4 מיליון לינות תיירים במלונות - עלייה של 10% לעומת  הרבעון המקביל אשתקד. כעת, ההערכה היא של כ-840 אלף לינות תיירים פחות, כלומר הפסד פדיון של כ-100 מיליון דולר.

בענף המלונאות מקווים שאם המלחמה תסתיים עד סוף החודש, תיירות הפנים תחזור לשגרה. לפני מבצע "צוק איתן", תיירות הפנים אמורה הייתה להגיע לכ-1.5 מיליון לינות, בדומה ליולי אשתקד. הירידה במספר הלינות צפויה להגיע לכ-15% , כלומר הפסד של 225 אלף לינות. המשמעות היא הפסד פדיון של 85 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker