ליאור דטל

ארבעת שרי יש עתיד - שר האוצר יאיר לפיד, שר הרווחה מאיר כהן, שרת הבריאות יעל גרמן ושר החינוך שי פירון - הכריזו היום במסיבת עיתונאים בבאר שבע על תקצוב התוכנית לביטחון תזונתי, שש שנים לאחר שהחליט משרד הרווחה ליישם אותה. בשנים האחרונות כינסו שרי הממשלה 5 מסיבות עיתונאים שהציגו את התוכנית או שיריינו תקציבים לתוכנית. באחרונה אמר שר הרווחה, מאיר כהן, כי תקציב התוכנית יוקצה כבר ב-1 בינואר.

על פי התוכנית, המדינה תקצה 230 מיליון שקל לאספקת מזון לנזקקים בדרכים שונות. 60 מיליון שקל יוקצו לעמותות מזון שיספקו מזון לנזקקים, על פי התוכנית המקורית של משרד הרווחה שהוצגה ב-2008. משרד הרווחה עדיין לא פירסם מכרז לבחירת העמותות, והוא יפורסם בקרוב.

בנוסף, כ-110 מיליון שקל יוקצו לטובת הרחבת מפעל ההזנה שמספק ארוחות חמות יומיות בבתי הספר, ולשיפור איכות הפיקוח על המזון. ב-2014 העביר משרד החינוך כ-805 מיליון שקל לטובת ארוחות יומיות בבתי הספר ובצהרונים לטובת ארוחות לכ-300 אלף תלמידים. בנוסף, במסגרת התוכנית יחולקו לנזקקים כרטיסים מגנטיים טעונים בסכומי כסף עמם יוכלו לבצע קניות ברשתות מזון.

שרי יש עתיד, היום במסיבת העיתונאים בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי נתוני הביטוח הלאומי ב-2011, 10.6% מהמשפחות בישראל סבלו מרעב (אי ביטחון תזונתי חמור) ו-8.3% מאי ביטחון תזונתי קל. יותר מ-10% מהמשפחות בהן יש שני מפרנסים סובלות מאי ביטחון תזונתי, גם אם הן לא מוגדרות כעניות. יותר ממחצית מהמשפחות שחיות באי ביטחון תזונתי נעזרות בארגוני סיוע וגם 16% מהמשפחות שלא סובלות מאי ביטחון תזונתי.

100 מיליון שקל מתוך תקציב התוכניות הובטחו על ידי שר הרווחה הקודם משה כחלון, וראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר מותו של משה סילמן שהצית עצמו במהלך הניסיון
לחדש את המחאה החברתית ב–2012. למרות ההבטחות, הכסף עדיין לא הועבר על ידי משרד האוצר. העברת התקציב התעכבה בגלל הבחירות לכנסת, ולאחר מכן התעכבה במשך שנה נוספת עד היום. בעבר תיקצב האוצר את התוכנית ב–50 מיליון שקל, שגם הם לא הועברו עד היום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker