11 עובדות על שוק חלפי הרכב, שיגרמו לכם לעצור בחריקת בלמים

דו"ח שהזמין אגף התקציבים במשרד האוצר מחברת שלדור מצא ב-2012 כי מחירי החלפים בישראל גבוהים ב-80%-120% לעומת אלה שנמכרים באירופה

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

מחיר חלפי הרכב הוא אחד העיוותים העיקריים בענף הרכב הישראלי. דו"ח שהזמין אגף התקציבים במשרד האוצר מחברת שלדור מצא ב-2012 כי מחירי החלפים בישראל גבוהים ב-80%-120% לעומת אלה שנמכרים באירופה. כשהחלפים היקרים מצטרפים למחיר הקנייה הגבוה של המכונית, למחירי הדלק המאמירים ולעלויות הביטוח הגבוהות - נהפכת אחזקת מכונית בישראל ליקרה מאוד.

לפניכם כמה נתונים שיגרמו לכם לעצור בחריקת בלמים:

1. מחירי החלפים בישראל כפולים - ולעתים אף משולשים - בהשוואה למחירי חלקים מקבילים באירופה. מחיריהם של חלקי פורד פוקוס, למשל, גבוהים בישראל ב-114% מאלה שבאירופה.

2. הרווח התפעולי בענף החלפים הוא בין 10% ל-20%, נתון שנחשב לגבוה מאוד לעומת ענפים אחרים במשק. עם זאת, לפי חברת המחקר שלדור, זהו רווח נמוך לעומת יבואני חלפים במדינות אחרות בעולם.

3. יבואני הרכב שולטים ב-62% משוק החלפים, לפי BDI, והמשמעות היא שרוב החלפים בשוק הם מקוריים ויקרים. זהו נתון מוזר בהתחשב בכך שמרבית המכוניות בישראל הן בנות יותר משלוש שנים, התחום בו הן נמצאות באחריות.

4. חלק מקורי עולה פי שניים ואף פי שלושה מחלק תחליפי.

5. ההכנסות של יבואן חלקי החילוף הגדול ביותר, ד.ג.ש בודי פארטס, הן 152 מיליון שקל. יבואן רכב גדול, כמו דלק מוטורס, מרוויח פי שלושה מכך.

6. 46% מהחלפים נמכרים מהיבואן ישר ל...מפיצי משנה, שגובים עמלה משלהם על ההפצה. המוסכים קונים 27% מהחלפים ול-18% מהקניות אחראיות חברות הליסינג.

7. ומה לגבי  צרכנים פרטיים? אלה אחראים לפחות מ-3% מהרכישות (שמסווגות בדו"ח כ"אחר") ומדובר בעיקר בשמנים וחומרי קירור למכונית.

8. במחצית הראשונה של 2013 חל גידול של כ-2% בערך הייבוא של חלפים, לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והוא עמד על 231 מיליון. מספר כלי הרכב בישראל עלה ב-3% באותה תקופה, אך קיטון של 5% במספר כלי הרכב המעורבים בתאונות באותה תקופה מיתן את העלייה בביקוש לחלקי חילוף.

9. היצואנית הגדולה ביותר של חלקי חילוף לישראל, במונחי ערך יבוא, היא גרמניה, במונחי ערך יבוא,  והיא תופסת של 28% מערך היבוא. אחריה, במפתיע, שוודיה ובלגיה. סין נמצאת רק במקום הרביעי, עם 7%. אולם, הדבר אינו מעיד על כמות החלקים המיובאים. מדינות אירופה מייצאות לישראל בעיקר חלקים מכניים יקרים, בעוד סין היא יצואנית גדולה של חלקי מרכב וחלקים מתכלים (כמו רפידות בלם), שמחירם זול יותר ולכן חלקה הקטן בנפח היבוא.

10. הנחות לצרכן הפרטי ממחיר המחירון של החלק היא 10%. מוסכים זוכים לכ-30% הנחה, חברות הביטוח יקבלו עד 40% הנחה ובחברות הליסינג ההנחות מגיעות ל-70%.

11. בישראל יש שלושה אתרים להשוואת מחירי חלפים ברשת- גלגלים, ג'אנק יארד ופרונטק (f100). כדאי לבקר בהם כאשר מציעים לכם חלפים במוסך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker