להכיר את האחר כבר בגן הילדים

החזון החדש של משרד החינוך מזמין אותנו להיזכר במפעל החינוכי־קהילתי של זרם החינוך הדו־לשוני

חגית דמרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגית דמרי

בשבועות האחרונים השיק משרד החינוך תוכנית נושא תלת־שנתית - “האחר הוא אני”. באירוע ההשקה הסביר שר החינוך, שי פירון, ש”לא נוכל להסכים לגילויים של פירוד, הפרדה, גזענות או שנאת האחר”, והזמין את כלל תלמידי ישראל באשר הם לחתום על אמנה שמטרתה “לקדם את כינונה של חברת מופת... ולחבר את כל השותפים למעשה החינוכי”.

החזון החדש של משרד החינוך מזמין אותנו להיזכר במפעל החינוכי־קהילתי של זרם החינוך הדו־לשוני, הכולל את העשייה של עמותת הגר בבאר שבע, העוסקת בשבע השנים האחרונות בפיתוח ובבנייה של מערכת חינוך דו־לשונית רב תרבותית. הגר קמה כשהורים יהודים וערבים חשו שרגע הכניסה של ילדיהם למערכת החינוך כופה עליהם עיון מחדש לא רק במושג של חינוך, אלא גם בכובד האחריות שהוא מטיל על כתפיהם.

נקודת הזמן המיוחדת הזאת הנכיחה והעמידה אותנו מול שאלת הפערים הגדולים והגדלים בין המרכז לפריפריה - וגם, ואולי בעיקר, מול מציאות שבה למרות הקרבה הגיאוגרפית בין יישובים יהודים וערבים בנגב, ערבים ויהודים לומדים בבתי ספר וגנים נפרדים, אינם מכירים זה את זה - משל הם חיים בעולמות מקבילים, ללא סיכוי למפגש או לדיאלוג משמעותי ביניהם.

המבט המפוכח שכפו עלינו ילדינו הוביל לחלום לבנות מרחב קהילתי חינוכי ערבי־יהודי, שבו יתחנכו יחד ילדים יהודים וערבים באווירה של רגישות תרבותית, והוא מתבסס על שוויון, סובלנות, דו־לשוניות ורב־תרבותיות.

גן ילדיםצילום: תומר אפלבאום

ב–2007 הקימה עמותת הגר גן דו־לשוני רב־תרבותי ראשון מסוגו בנגב, שבו התחנכו יחד בעברית וערבית ילדים יהודים וערבים. כנהוג במודל הדו־לשוני, הפעילות החינוכית נוהלה בצמד ובאופן סימולטני על ידי שתי נשות צוות הוראה - האחת ערבייה ורעותה יהודייה, כל אחת מהן דוברת רק את שפתה. כך הילדים למדו את שתי השפות במקביל ובצורה שוויונית ככל שניתן.

עם הקמת הגן התחלפה המועקה ההורית הראשונית במציאות מעוררת השראה שבה פרח קשר ממשי, יומיומי ומתמשך בין ילדים, הורים ומחנכים יהודים וערבים, שלומדים להכיר ולכבד את האחר ובו־זמנית מעמיקים ושומרים על זהותם וייחודם.

כיום, שש שנים לאחר פתיחת הגן הראשון, התפתחה הגר לכדי פלטפורמה חינוכית־קהילתית רבת צבעים שבחסותה פועלים פעוטון, שני גני טרום חובה, חטיבה צעירה ובית ספר יסודי צומח. בשנת הלימודים הבאה יתחנכו במוסדות הדו־לשוניים רב־תרבותיים של הגר יותר מ–230 ילדים יהודים וערבים, ומאות חברי קהילה יהודים וערבים ייקחו חלק במגוון פעילויות קהילתיות.

בשבע שנות קיומה שבתה קהילת הגר בקסמה אנשים, גופים, ארגונים ומדינות, שכל אחד מהם חיפש את הדרך שלו לקחת חלק בפסיפס המיוחד והמורכב של העשייה. צוותי הורים, מורים ומומחים מפתחים רעיונות ונושאים שונים, כמו חברת הילדים, למידה משמעותית, קיימות, מיזמים חברתיים ועוד.

פרויקט חינוכי חדש ומרתק שמתפתח בימים אלה בתמיכת תוכנית “שותפות לשלום” של האיחוד האירופי שם במרכזו סיפורי ילדים בעברית ובערבית, עם עיבודים עכשוויים לסיפורים עממיים שמתגלגלים בתרבויות המוסלמית, הנוצרית והיהודית ובמרחבים הלאומיים. המפגש הביקורתי והחקרני עם סיפורים מהתרבות שלי ושל האחר מזמנת דיון מרתק בחומרים הדומים והשונים שמהם בנויות זהויותינו. העברית מייחסת סגולה של כוח מכונן למלה ולדיבור. כאשה בוגרת לימדה אותי העברית שבשונה מהעולם שנברא מהכאוס בעזרת דיבור, את התיקון של השבר בעולם, את השלום, לא ניתן לכונן במלים, אלא רק בעשייה.

הנחת היסודות לחברת מופת הוא ללא ספק התפקיד של משרד החינוך, אבל חברת מופת לא בונים פעמיים בשבוע במסגרת שיעור “האחר הוא אני”. תרבות של שלום בין “אחרים”, תרבות של כבוד הדדי, חברות ואמפתיה, יכולה להתפתח רק בתוך עשייה חינוכית הנמשכת במהלך כל יום הלימודים, גם בשיעורי מתמטיקה וחינוך גופני וגם בהפסקות - בתוך מרחבים חינוכיים וקהילתיים, דוגמת אלה שמפתחים במשאבים מועטים ובשותפות חלקית עם משרד החינוך והרשות המקומית קומץ ילדים וחברי קהילת החינוך הדו־לשוני בישראל.

הכותבת היא מנכ”לית עמותת הגר, העוסקת בפיתוח ובבנייה של מערכת חינוך דו־לשונית רב־תרבותית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker