עסקת הנשק הענקית של ישראל, והתשלום המוזר שהגיע אחריה

הדלפת ענק של דיווחי בנקים זרים לארה"ב חושפת: זמן קצר לאחר שהתעשייה האווירית חתמה על עסקה של 1.6 מיליארד דולר באזרבייג'ן - החברה הממשלתית הזרימה 155 מיליון דולר לשתי חברות ייעוץ שנקשרו בהלבנת הון ובמתן שוחד לבכירי השלטון האזרי ■ בעקבות התחקיר, שנעשה בשיתוף "שומרים", השיבה תע"א: "פעלנו כדין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תא של התעשייה האווירית בתערוכה בסינגפור, בפברואר
תא של התעשייה האווירית בתערוכה בסינגפור, בפברוארצילום: Edgar Su/רויטרס
אורי בלאו
וושינגטון
אורי בלאו
וושינגטון

הדלפת ענק של מסמכים בנקאיים מגלה כי בין 2012 ל-2014 העבירה התעשייה האווירית (תע"א) לפחות 155 מיליון דולר לשתי חברות ששמן נקשר להלבנות הון בהיקף אדיר עבור השלטון האזרי, וכן לחקירת שוחד המתנהלת נגד פוליטיקאי אירופאי. הרקע לביצוע התשלומים לא ברור. הדבר נחשף במסגרת הדלפת ענק של מסמכים בנקאיים שהגיעו לארגון העיתונאים החוקרים הבינלאומי (ICIJ).

התחקיר מגלה כי הכספים הועברו סמוך לאחר שתע"א חתמה עם אזרבייג'ן על אחד החוזים הגדולים בתולדותיה, בהיקף של 1.6 מיליארד דולר. עם זאת,  גורם שמכיר מקרוב את פרטי העסקה טוען כי ככל הידוע היא לא כללה סיכום על תשלום לגורם ביניים כלשהו. תע"א, חברה ממשלתית, בחרה לא לפזר את הערפל סביב מהות התשלומים, ולא השיבה לשאלות על הרקע להעברתם. תגובתה לכתבה הסתכמה באמירה לקונית, ולפיה "תע"א היא חברה ממשלתית המקפידה לפעול על פי הוראות הדין. כחברה ביטחונית, ובהתאם למדיניות החברה, היא אינה מתייחסת ואינה מגיבה למידע בדבר עסקיה למעט כמתחייב על פי דין". 

העברות הכספים נחשפו ביותר מעשרה דו"חות שחיברו פקידי דויטשה בנק ושהועברו לאגף המודיעין הפיננסי במשרד האוצר האמריקאי. הדו"חות האלה, ואלפי דו"חות נוספים מבנקים בכל רחבי העולם, הודלפו לאתר באזפיד BuzzFeed, שחלק אותם עם ארגון העיתונאים החוקרים. דרכו, הגיעו המסמכים ל-108 כלי תקשורת וכ–400 עיתונאים ברחבי העולם, ובהם "שומרים" - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה. 

מוכרת

יש לציין כי בעצם העברת דו"ח "פעילות חשודה" לרשויות האמריקאיות אין כדי להצביע על כך שבוצעה פעולה לא חוקית. תנועות הכספים המוזכרות בדו"ח עשויות להיות חלק מפעילות עסקית לגיטימית, שרק במקרה התנהלה בדפוס שנראה לבנק חשוד.

המוטב המסתורי חוסינוב

רשימת הגופים והבנקים המוזכרים בדו"חות דויטשה בנק העוסקים בתע"א - ארוכה. היא כוללת בנקים ישראליים וזרים, דרכם עברו כספים מלקוחות כמו אל-איטליה, התעשייה האווירית ההודית, חברת התעופה של רואנדה, חברת התעופה האתיופית, חברת התעופה Rossiya הרוסית ומשטרת קניה. הדו"חות כוללים גם רשימה ארוכה של גופים להם העבירה תע"א כספים, כמו משרד הביטחון וחברות אווירונאוטיקה ברחבי העולם. מבין מקבלי הכספים בולטות שתי חברות שאינן עולות בקנה אחד עם הפרופיל של ספקים אחרים של תע"א: Jetfield Networks ו-Larkstone.

ההעברה של אחת החברות לאיי מרשל נחתמה בפברואר 2012, וכמעט במקביל דווח בתקשורת הישראלית והבינלאומית על חוזה ענק שנחתם בין תע"א לאזרבייג'ן

באקו, בירת אזרבייג'ן. חתמה עם תע"א על עסקה בהיקף כמעט חסר תקדים
באקו, בירת אזרבייג'ן. חתמה עם תע"א על עסקה בהיקף כמעט חסר תקדיםצילום: Camrador / Shutterstock

Jetfield הוקמה ב-2009 בניו זילנד. בתחילת 2012 היא העבירה את פעילותה לאיי מרשל והפכה ל"יורשת החוקית" של Jetfield הניו זילנדית. רק אז החלה, על פי מסמכי בנק פנימיים שהגיעו לידי העיתון האיטלקי "L’Espresso", לעסוק במתן שירותי ייעוץ. עד אז, על פי אותם מסמכים, דיווחה החברה לבנקים כי היא עוסקת במסחר, בין השאר של ציוד בנייה. המוטב של החברה הוא אדם בשם ג'ויד חוסיניוב (Javid Huseynov), אזרי, יליד 1961. חוסיניוב הוא גם המוטב של חברת Larkstone, שתחום פעילותה מתואר במסמכים כחופף לזה של Jetfield והיא פועלת מאסטוניה.

מסמכי ההעברה של Jetfield לאיי מרשל נחתמו בתחילת פברואר 2012, וכמעט במקביל התפרסמו בתקשורת הישראלית והבינלאומית דיווחים על החוזה הענק שנחתם בין תע"א לאזרבייג'ן. העסקה הזאת נחתמה בהמשך למערכת יחסים קרובה ומסועפת בין המדינות, שלרוב נשארת הרחק מהעין הציבורית.

ישראל קונה מאזרבייג'ן נפט ומוכרת לה נשק וציוד חקלאי. על פי פרסומים זרים, ישראל מייחסת לאזרבייג'ן חשיבות אסטרטגית משמעותית בשל הגבול הארוך שלה עם איראן. הפרות זכויות אדם המתרחשות במדינה אינן עומדות כמכשול בפני מערכת היחסים הזאת. גם סנקציות על מכירת נשק שהוטלו על המדינה על ידי מדינות באיחוד האירופי ב-1992, על רקע הסכסוך עם שכנתה, ארמניה, לא מפריעות לסחר הישראלי הער עם המדינה.

העסקה נחתמה בתקופת חילופי המנכ"לים בתע"א - יצחק ניסן ויוסי וייס - ובעת שדב בהרב כיהן כיו"ר הדירקטוריון. המגעים החלו כשנתיים לפני כן, ומשיחות עם גורמים שונים בתע"א עולה כי רק מתי מעט בחברה היו מעורבים בהם. אספקת המוצרים נמשכה כחמש שנים לפחות. על פי הדיווחים בתקשורת הישראלית והבינלאומית, העסקה כללה מכירה של מזל"טים, מערכות הגנה מפני טילים ועוד. מבחינת האזרים, מדובר היה בעסקה בסדר גודל יוצא דופן - שווייה היה יותר ממחצית כלל תקציב המדינה לצורכי ביטחון באותה השנה - שהסתכם ב-3.2 מיליארד דולר. גם עבור תע"א היתה זו עסקה בהיקף כמעט חסר תקדים, תוצר של מה שהגדיר אחד המרואיינים לכתבה כ"ירח דבש" שהחל בסביבות 2007 עם הרפובליקה השיעית.

לוקה וולונטה
לוקה וולונטהצילום: © Claude Truong-Ngoc / Wikimedi

קשרים הדוקים לשלטון האזרי

"הדו"ח הזה מוגש מכיוון שתע"א מעורבת בייצור נשק - תעשייה בסיכון גבוה (מבחינת הלבנת הון; א"ב)", נכתב בתחילת אחד המסמכים ששלחו אנשי דויטשה בנק לרשויות האמריקאיות. בהמשך כולל הדו"ח נתונים על מספר העברות כספים גדולות, בסכומים עגולים, ומצוין בו כי הן נעשו "ללא מטרה מסחרית ברורה". על פי דויטשה בנק, ההסבר שניתן על ידי תע"א להעברה היה שסכומי העתק שולמו עבור "שירותי ניהול וייעוץ" שסיפקו שתי החברות. נחזור לזה בהמשך.

העברות הכספים ל-Jetfield שהחלו ביוני 2012, חודשים ספורים לאחר חתימת עסקת הענק, כללו העברה של קרוב ל-30 מיליון דולר. באוקטובר אותה שנה הועברו 6 מיליון דולר נוספים, וההעברות בוצעו שוב ושוב בחודשים הבאים. ניתוח הדיווחים של דויטשה בנק לרשויות האמריקאיות מעלה כי עד 2014 הועברו לחברה יותר מ-116 מיליון דולר. במקביל, הועברו באותה תקופה ל-Larkstone כ-39 מיליון דולר. במקרה אחד מצוין כי כ-8 מיליון דולר הועברו על ידי תע"א ל-Jetfield לטובת רכישת להבים למסוקים. "דויטשה בנק לא יכול היה לאשר עצמאית את מטרת העברת הכספים", נכתב בדו"ח.

העברות הכספים לשתי החברות מעוררות סימני שאלה בעיקר בשל מידע שהתגלה לגביהן בשנים שלאחר מכן. מסמכים של הבנק הדני דנסקה שהודלפו ב-2017 שימשו לתחקיר בינלאומי של עיתונאים מארגון OCCRP. בתחקיר נחשף כי 2.5 מיליארד יורו הוזרמו דרך הבנק באמצעות חברות בעלות קשרים הדוקים לשלטון האזרי אל ארבע חברות שנרשמו בבריטניה, ודרכן הולבנו. Jetfield, לפי התחקיר, היתה אחת ממזרימות הכספים - והועברו דרכה 109 מיליון דולר. גם Larkstone היתה חלק מהמערך הזה.

הכספים, שזרמו אל מחוץ לאזרבייג'ן ב-2014-2012, שימשו בין השאר לקניית מוצרי יוקרה לאנשי שלטון באזרבייג'ן, אבל גם למתן שוחד. כך למשל, יותר מ-2 מיליון יורו שהוצאו מאזרבייג'ן, חלקם דרך Jetfield, הגיעו ב-2012 לחשבון הבנק של פוליטיקאי איטלקי בשם לוקה וולונטה (Luca Volontè). האיש הוא נציג איטליה ב-Parliamentary Assembly of the Council of Europe, גוף רשמי של האיחוד האירופי העוקב בין השאר אחרי הפרות זכויות אדם ושמירה על מוסדות דמורקרטיים. על פי החשד של משטרת איטליה, בתמורה לתשלומים הוא פעל, לכאורה, כדי לרכך דו"חות של המועצה האירופית על הפרות זכויות אדם באזרבייג'ן. החקירה, שנפתחה כבר ב-2015, עדיין מתנהלת.

בדויטשה בנק כתבו לרשויות בארה"ב כי "הדו"ח מוגש מכיוון שתע"א מעורבת בייצור נשק", וציינו כי העברות כספים גדולות נעשו "ללא מטרה מסחרית ברורה"

מערכת טילים של התעשייה האווירית
מערכת טילים של התעשייה האוויריתצילום: התעשייה האווירית

סימני השאלה רק מתחזקים לנוכח חומרים שנחשפו בחקירה חובקת עולם, שנערכה בסניף האסטוני של בנק דנסקה הדני - שלפי החשד שימש מרכז להלבנת כספים בסך כ-200 מיליארד דולר. Jetfield ו-Larkstone ניהלו בסניף הזה את חשבונותיהן, ותכתובת מיילים פנימית של הבנק, שנחשפה במסגרת החקירה, עוסקת ביחסיהן עם תע"א.

אוקסנה לינדמטס (Oksana Lindmets), אחת מעובדות בנק דנסקה וחשודה בפרשה, מפרטת במייל פנימי כי בינואר 2012 נערכה פגישה עם jetfield בבאקו. החברה, היא כותבת, היא חלק ממערך של מספר חברות הכולל בתוכו גם את Larkstone, ועוסקת ב"שיווק, מחקר, ייעוץ חוקי, כלכלי ומיסויי וכן במציאת שותפים (...)". הלקוחות העיקריים, מוסיפה לינדמטס, "הן חברות בינלאומיות הרוצות להציע את שירותיהן וטובין אחרים למשרדי ממשלה שונים באזרבייג'ן (משרד הביטחון, משרד התקשורת וכיו"ב)".

לינדמטס מציינת במייל אחר (שנשלח ביוני 2012, מספר חודשים אחרי חתימת עסקת הענק של תע"א עם אזרבייג'ן) כי החברה כבר חתמה חוזים עם תע"א. במייל מצוין בפירוש כי Jetfield אינה עוסקת ברכישה או במכירת ציוד, וכי היא תספק שירותי ייעוץ וניהול משרד עבור תע"א, מציאת שותפים מקומיים וכדומה. Jetfield, על פי המייל, תקבל דמי תיווך של 9.9% מהיקף העסקות.

מייל אחר, שעוסק ב-Larkstone, נשלח בפברואר 2013 ועניינו העברה של 11.5 מיליון דולר מתע"א לחברה. זהו חוזה שונה מהרגיל, כותבת לינדמטס, שכן הוא אינו עוסק בשירותי ייעוץ. Larkstone, על פי המייל, תקנה עבור תע"א משאיות וגנרטור שיועברו לאזרבייג'ן. במייל שלישי מצוין כי Larkstone עשויה להיות מעורבת בבניית בסיס אימון באזרבייג'ן בשם תע"א.

עסקות של תע"א צריכות לקבל את אישור דירקטוריון החברה וכן אישור מהאגף ליצוא ביטחוני (סיב"ט) במשרד הביטחון. גורמים לשעבר בתע"א הסבירו כי הכללים באשר לתשלומי עמלות נוקשים מאוד, וכך גם בדיקת הנאותות שעוברות חברות שעובדות עם תע"א. הכללים האלה, אמר בכיר לשעבר בתע"א, נשמרים ביתר שאת מאז שישראל נכנסה ל-OECD, לפני יותר מעשור. השמות Jetfield, Larkstone או חוסנייב, לא היו, על פניו, מוכרים לאיש מהם.

כתבה זו נכתבה בסיוע שומרים, המרכז לתקשורת ודמוקרטיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker