הדמויות המפתיעות שנצפו במשרד האוצר - ומה הסיכוי שליברמן יישב עם החרדים

דרישתו של אביגדור ליברמן לפנסיית מינימום לאזרחים ותיקים, כרוכה בעלות תקציבית של 2.5 מיליארד שקלים בשנה ■ דרישות הרשימה המשותפת כוללת תוספת 64 מיליארד שקל ■ חוסר ההיתכנות התקציבית של קיום הדרישות האלו - מוכיח שרעיון הממשלה הצרה הוא ספין

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בני גנץ, אחמד טיבי ואיימן עודה
"היריון מדומה". בני גנץ עם ראשי הרשימה המשותפתצילום: אופק אבשלום

שתי דמויות פוליטיות מפתיעות נצפו בשבוע שעבר בכניסה למשרד האוצר בירושלים. אבי ניסנקורן (יו"ר ההסתדרות לשעבר ומספר חמש ברשימת כחול לבן), וחילי טרופר (מספר 12 ברשימה) הגיעו לאגף התקציבים מתוך מטרה לקבל תדריך בסוגיות תקציביות הקשורות למו"מ הקואליציוני שהם מנהלים. 

כמה שעות לפני תום המנדט שניתן לבני גנץ להרכיב ממשלה - נושאים תקציביים הם הדבר האחרון אשר המערכת הפוליטית בישראל מתדיינת עליו. תיאורטית - הן כחול לבן והן הליכוד מוכנים לשלם מחירים גבוהים כדי לזכות בשלטון אחרי שתי מערכות בחירות שהסתיימו ללא הכרעה.

בפועל, הכסף הזה לא יעמוד לרשותם. אם מדינת ישראל תצליח להתחמק ממערכת בחירות שלישית ברציפות, המשימה הראשונה שתעמוד בפני ממשלה כזו תהיה העברת התקציב לשנת 2020 עד ל-31 במארס. התקציב הזה יצטרך לגלם בתוכו את הקיצוץ הנדרש לאור החריגה בגרעון הממשלתי. הסיכום על מבנה התקציב הזה יהווה חלק מההסכמים שיהיו בבסיס הקמת הממשלה. כישלון בהעברת התקציב הזה - יביא להפלת הממשלה הטרייה.

"היריון מדומה"

מול המצב הרגיש הזה, ניצבת העובדה שכל ממשלה צרה שתקום בישראל - מימין או מהמרכז - תצטרך לשלם מחירים גבוהים לשותפותיה. דרישותיו של אביגדור ליברמן לדוגמא, בתחום יחסי הדת והמדינה, לא כרוכים בעלויות גבוהות. אבל דרישתו לפנסיית מינימום לאזרחים ותיקים מן הצד השני – כרוכה בעלות תקציבית של 2.5 מיליארד שקלים בשנה.

במקביל, בתסריט שבו כחול לבן תהיה תלויה בתמיכת הרשימה המשותפת כדי להעביר את התקציב - היא תצטרך להיענות גם לדרישותיה התקציביות. בחינת מסמך הדרישות שהעבירה הרשימה הערבית המשותפת לכחול לבן לטובת תמיכתה בגוש חוסם לפני יותר מחודש - משקפת את עלותן. ברשימת הדרישות מופיעה תוספת של 64 מיליארד שקלים לטובת תוכנית פיתוח רב שנתית לחברה הערבית בעשור הקרוב, העברת החלטת ממשלה מתוקצבת ליעד של 20% מהמועסקים ערבים בשירות הציבורי בתוך 3 שנים, הקמת עיר ערבית חדשה, אוניברסיטה ובית חולים בישוב ערבי גדול. הקמת אזורי תעשייה בישובים ערבים והעברת מרכזי הייטק לישובים ערביים.

כחול לבן אולי תוכל להיענות לדרישות הרשימה המשותפת, דוגמת ביטול חוק הלאום או הקפאת הריסות בתים במגזר שאינן כרוכות בעלויות תקציביות. אבל תתקשה לתת מענה לדרישות התקציביות הללו. למרות זאת כחול לבן והרשימה המשותפת מנהלות ביניהן מגעים רצופים בשבועות האחרונים. גם אם שני הצדדים לא הגישו זה לזה הצעות ולא עברו למשא ומתן רשמי.

"הריון מדומה", הגדיר זאת חבר הכנסת אחמד טיבי. "לגבי הדרישות האזרחיות שלנו יש לנו עם כחול לבן הבנה מוצקה. יש נושאים שגם אם גנץ יהיה בממשלת אחדות - ולא בממשלת מיעוט - הוא יקדם. הוא רוצה לקדם טיפול בפשיעה במגזר הערבי  ותוכנית כלכלית חדשה לטיפול בחברה הערבית. לגבי הכסף שיושקע במגזר בעשור הקרוב – אנו רוצים תוכנית מעודכנת לאור זאת שהתוכנית הקודמת לא נוצלה במלואה בגלל טעויות של משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. (תוכנית החומש לחברה הערבית בהיקף של 9.5 מיליארד שקלים שאושרה בהחלטת ממשלה 922 – ח.ע). ולא נכללו בה נושאים כמו רווחה, בריאות ותעסוקת ערבים. אלו נושאים שאנו דורשים שיהיו בתוכנית הבאה – ושהתוכנית תכלול מנגנונים שישפרו את היכולת לנצל את הכסף", אמר טיבי.

"כל אחד לנפשו"

אביגדור ליברמן
"החל מהשעה 12:00", אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן

חוסר ההיתכנות התקציבית של קיום הדרישות האלו - הוא סיבה אחת לכך שהרעיון של ממשלה צרה בתמיכת הרשימה המשותפת הוא ספין. חשובה יותר מכך היא העובדה שליברמן, שרק לפני שבועיים כינה את ראשי הרשימה גיס חמישי, לא יכנס לממשלה כזו. וזאת עוד לפני שמזכירים ח"כים מכחול לבן: דוגמת צבי האוזר שהיה מיוזמי חוק הלאום.

למרות זאת, בימים האחרונים כבר קיבל ליברמן את ההתחייבות של מפלגת כחול לבן להגשמת כל הבטחותיו לבוחריו בנושאי דת מדינה: ביטול חוק המרכולים, העברת חוק הגיוס במתכונתו המקורית, גיור שיתאפשר על ידי רבני ערים, מתווה הכותל שיאפשר פלורליזם ביכולת של נשים להתפלל באתר, קידום ברית הזוגיות, והתרת תחבורה ציבורית בשבת.

בדבריו בפתח ישיבת הסיעה שערך אתמול בכנסת, חזר ליברמן ואמר כי הממשלה היחידה שהוא שואף לקדם היא ממשלת אחדות. עם זאת שני משפטים שהוסיף יכלו לשפוך אור על עתידה של דרמת המתח בה אנו צופים בימים אלו. הראשון היה האמירה לפיה "המאמץ שלנו להקמת ממשלת אחדות יימשך עד ליום רביעי ב-12 בצהריים. מבחינתי אם עד אז לא נחתום בראשי תיבות – כל אחד לנפשו".

ליברמן לא ביאר למה כוונתו ב"איש איש לנפשו". אבל פתח בכך פתח עבור מפלגתו לשבירת הבטחותיה בנוגע לכך שלא תשב עם החרדים, או עם הרשימה המשותפת.

בהצהרתו השנייה חזר ליברמן על ציפיותיו מהממשלה שתקום – והדגיש כי לאחר שזו תעביר את תקציב 2020, ואת התוכנית הרב שנתית לתקציב משרד הביטחון בעשור הקרוב – כל מי שירצה להצטרף לממשלה יוכל לעשות זאת. הצהרה שמרמזת לאפשרות של ממשלה אליה יצטרפו החרדים רק בשלב מאוחר יותר כדי שלא יצטרכו לשתף פעולה.

בישיבת בלוק מפלגות הימין היום (ב'),  דיברו באופטימיות על האפשרות שליברמן ימצא בכל זאת דרך לשבת יחד עם המפלגות החרדיות בקואליציית הימין הישנה והטובה. ספק אם הם צודקים. קשה לראות כיצד ליברמן היה מעכל את כינוס 'שדולת השבת' בשבוע שעבר בכנסת, בו ישבו יחדיו נציגי המפלגות החרדיות וימינה ודנו בצורך לשמור על הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, בין אם מדובר ברשויות מקומיות המאפשרות תחבורה ציבורית בשבת, או הימנעות מעבודות תשתית חיוניות בשבת. 

קשה יהיה גם להסביר לליברמן את הגעתו של סמוטריץ' לבית סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בירושלים לפני כשבוע, אז ישב עם בכירי עסקני המגזר החרדי כדי לדון איך להילחם בתחבורה הציבורית שמקדמות עיריות חילוניות בשבתות ובעבודות של רכבת ישראל בשבתות - פגישה שהתקיימה לבקשת האדמור מגור. מטעמו של סמוטריץ נמסר: "השר סמוטריץ' מקיים יחסי עבודה טובים עם כלל חברי הממשלה ובכלל זה עם סגן השר ליצמן, נפגש איתם ומשתף פעולה בהמון תחומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker