מבחן במוסר: חרדים שאינם עובדים יקבלו ביטוח חיים מהמדינה

תקנה חדשה מחייבת את הישיבות לרכוש לאברכים ביטוח חיים - מחציתו במימון של המדינה - כדי שהמשפחות שלהם לא יישארו בחוסר כל במקרה של טרגדיה ■ במשרדי האוצר והחינוך מודים שסטודנטים חילונים עם ילדים לא יקבלו הטבה דומה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

הכלכלה המעוותת של האוכלוסייה החרדית מייצרת גם פתרונות מעוותים, או לפחות כאלה שמעלים דילמות מוסריות קשות. זהו המקרה בנוגע להטבה האחרונה שקיבלו האברכים מהמדינה, וזאת לאחר עשור של ויכוחים גם בתוך המדינה וגם בתוך החברה החרדית - ביטוח חיים במימון ציבורי חלקי לתלמידי כולל (אברכים).

ביטוח החיים החדש נועד לשרת מטרה סוציאלית נהדרת: לממן את המשפחות הענקיות של החרדים, שבעה ילדים בממוצע לכל אישה, במקרה הנורא שבו אברך כולל מת ומשאיר את משפחתו הענקית חסרת כל. לפי סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס) - האיש שעומד מאחורי יוזמת ביטוח החיים החדשה - כיום משפחות כאלה נאלצות להתקיים מנדבות ומתמיכות של גמילות חסדים (גמ"חים). הכוונה היא שמעתה כל משפחה כזאת תקבל, בנוסף לקצבת הביטוח הלאומי, גם ביטוח חיים של 2,000 שקל בחודש למשך 15 שנה - 360 אלף שקל בסך הכל - והדבר יאפשר לה לקיים את עצמה. כך, משפחה כזאת לא תיפול נטל על המדינה, אלא תמומן על ידי חברת ביטוח פרטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ