"הפוליסה שלנו לא מכירה בחברים שגונבים זה מזה"

מבוטח של מגדל גילה כי שותפו לדירה גנב את רכבו, אך כשפנה לחברה נדהם לשמוע שבעיניה זה "סכסוך כספי בין חברים", והוא אף ננזף שלא נזהר ■ כשפנה המבוטח לבית המשפט, הוא נתקל בגישה אחרת

חיים קליר
חיים קליר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכוניות באיילון. רכבו של המבוטח נעלם
מכוניות באיילון. רכבו של המבוטח נעלםצילום: עופר וקנין
חיים קליר
חיים קליר

באחד הבקרים גילה מ' כי מפתחות רכבו והטלפון הנייד שלו נעלמו מהארונית שליד מיטתו. כשיצא החוצה, ראה שגם הרכב עצמו נעלם. בהמשך הבין כי א' חברו הטוב, שותפו למגורים, הוא הגנב. מ' עזב מיד את דירת המגורים המשותפת והתלונן במשטרה, אך מהר מאוד הבין שמזו לא תגיע ישועתו.

הוא ניסה לאתר את הרכב בכוחות עצמו. בכל פעם שהצליח לגלות את מיקום הרכב הוא מסר אותו למשטרה, אולם זו לא עשתה דבר. כך קרה גם כאשר מ' ואחיו גילו את הרכב בעיר אחרת. איך שנגשו לרכב, צצו חמישה גברים. התפתחה קטטת רחוב. מ' התקשר למשטרה, אולם זו הבהירה שוב כי היא לא מתערבת. כעבור כמה חודשים, קיבל מ' הודעה מהמשטרה שתלונתו נסגרה. התירוץ הרשמי: מדובר ב"סכסוך עסקי". זאת אף שהרכב נרשם כ"גנוב" במאגר כלי הרכב הגנובים של המשטרה.

משרדי מגדל בפ"ת. בדיון השופט הקשה על החברהצילום: עופר וקנין

סעיף 3 לפקודת המשטרה קובע כי משטרת ישראל מופקדת על ביטחון רכושנו. אולם כבר שנים רבות המשטרה לא ממלאת את חובתה בתחום הגניבות. השבוע סוד גלוי זה יצא לאור השמש. משטרת ישראל הכריזה רשמית כי היא מתפטרת מתפקידה להגן על רכושנו.
מי יוצא נשכר ממצב עגום זה? חברות הביטוח.

הידיעה כי המדינה לא מגינה על אזרחיה מפני גניבות, מאלצת אותנו לרכוש ביטוחי רכוש בסכומי עתק. כך למשל, עבור ביטוחי רכב בלבד, אנו משלמים פרמיות בסכום של שלושה וחצי מיליארד שקל בשנה. אולם אם ייגנב רכבנו, ניתקל בחוסר הגינות ובחוסר יושר במסגרת מדיניות תביעות אכזרית.

כך קרה גם למ'. לאחר שנואש מהמשטרה, הוא פנה למגדל, שביטחה את רכבו בביטוח מקיף. אולם גם מגדל התנערה ממנו. "מדובר לכל היותר בסכסוך כספי בין חברים", הודיע לו מסלק התביעות במגדל, הפוליסה שלנו לא מכירה חברים שגונבים זה מזה. מגדל גם לא התאפקה וכהרגלה במקרים אלה, נזפה במבוטחה: "הפקרת את המפתחות ואת קוד ההתנעה של הרכב לחסדי חברך הטוב כאשר הותרת את המפתחות ליד מיטתך ורשמת את הקוד על מגן השמש בתוך הרכב".

בלית ברירה, פנה מ' לבית משפט השלום בראשון לציון. השופט מוטי פירר התרשם מעדותו כי מ' הוא בעל יכולות קוגנטיביות מוגבלות. בתמימותו אכן האמין שא' הוא חבר שלו ובתמורה היה מוכן לתת לו הכל, "אפילו את ליבי", כלשונו.

האם צודקת מגדל כי גניבת רכב על ידי חבר אינה "גניבה" לפי פוליסת ביטוח הרכב, הקשה השופט. במקרה הנדון, קבע השופט פירר, גם המבוטח הסביר וגם החוק הפלילי היו רואים באירוע גניבה. שהרי אין ספק כי א' נטל את הרכב ללא רשות ועל מנת שלא להשיבו לבעליו.
השופט פירר לא מצא פגם בכך שא' הניח את מפתחות הרכב סמוך למיטה בעת שישן. אין לצפות ממבוטח סביר כי יסליק את מפתחות רכבו תחת הכרית כדי למנוע משותפו לדירה לנצל את תמימותו ולגנוב את רכבו.

גם ברישום הקוד להתנעת הרכב על גבי מגן השמש, לא ראה השופט עילה לפטור את מגדל מתשלום. אכן, הודה השופט, מדובר במחדל הנוגד את הוראות הפוליסה, אולם אין קשר סיבתי בינו לבין גניבת הרכב כי א' ידע ממילא את הקוד הסודי, לנוכח נסיעותיו המשותפות עם מ' ברכב. מגדל גם לא טרחה להוכיח, כפי שהחוק דורש ממנה כי מבטח סביר לא היה מבטח רכב ללא קוד סודי או שהיא הייתה לוקחת פרמיה גבוהה יותר, אילו ידעה שהקוד הסודי רשום במגן השמש. לכן, לפי הוראות חוק חוזה הביטוח היא חייבת לשלם את מלוא תגמולי הביטוח.

לבסוף, דחה השופט את טענת מגדל כי בין א' למ' היה סכסוך כספי. ראשית, מגדל לא הוכיחה קיומו של סכסוך כספי ביניהם. שנית, סכסוך כספי לא שולל כיסוי ביטוחי מפני גניבה. הדרך לגביית חוב עוברת תחילה בבית המשפט ולאחר מכן בלשכת ההוצאה לפועל. על כן, גם אם מ' אכן חב כספים לא' והאחרון עשה דין לעצמו והחרים את רכבו של הראשון, הדבר עדיין בגדר גניבה, המכוסה בפוליסה. "לא מצינו בדין כי תנאי להגדרת אירוע כגניבה, הוא היות הגנב אדם זר, בלתי מוכר או רעול פנים".

בסופו של יום, השופט חייב את מגדל לשלם למ' את מלוא תגמולי הביטוח לפי שווי רכבו בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 6,000 שקל.

הכותב הוא עורך דין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי