לחסוך ליום חמסין: מה עושים עם הפנסיה בעידן משבר האקלים?

איכות החיים שלנו בזקנה תלויה לא רק בגובה ההכנסה שלנו מהפנסיה, אלא גם באיזה אקלים יהיה כאן ■ למה שלא נחבר בין שני דברים כל כך חשובים?

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אתר נופש ביוון. למה שלא נפעל לכך שהחיסכון שלנו יהיה ירוק ככל האפשר?
אתר נופש ביוון. למה שלא נפעל לכך שהחיסכון שלנו יהיה ירוק ככל האפשר?צילום: VASSILIS TRIANDAFYLLOU/רויטרס
נדן פלדמן
נדן פלדמן

אפשר לומר שני דברים ודאיים לגבי העתיד: יהיה חם יותר, ואנחנו נחיה יותר. כמה יותר? בשני המקרים זה תלוי בגורמים שונים. בכל הנוגע לתוחלת החיים שלנו, זה תלוי בעיקר ברמת החיים שתהיה לנו בזקנה - וזו קשורה ישירות לגובה הפנסיה החודשית שלנו. ככל שהיא תהיה גבוהה יותר, כך נוכל לדאוג לעצמנו טוב יותר בטיפולים רפואיים, בתזונה בריאה וברווחה אישית.

בכל הנוגע לתוחלת של כדור הארץ, זה כבר תלוי בעיקר ביכולת של האנושות לבלום את קצב ההתחממות הגלובלית, באמצעות הפחתה דרמטית של הפליטות המזהמות ומעבר לאנרגיות מתחדשות. עד סוף העשור עלינו לצמצם במחצית את פליטות גזי החממה, ועד 2050 להפחית אותן לאפס, לפי יעדי הממשלות וה-IPCC (הפאנל הבין‑ממשלתי של האו"ם לשינוי האקלים).

בישראל, הסכומים שמושקעים על ידי חוסכים בחברות נפט, גז ופחם מסתכמים ביותר מ-50 מיליארד שקלצילום: בלומברג

למה שלא נחבר בין שני הדברים כבר עכשיו? למה שלא נדאג בעצמנו לעתיד - גם שלנו, וגם של כדור הארץ? גם נחסוך לפנסיה, וגם נפעל כך שהחיסכון שלנו יהיה ירוק ככל האפשר. או לכל הפחות, מזהם כמה שפחות. נשמע חדשני? קוראים לזה הסטת השקעות, וזה תחום שצובר תאוצה בעולם, וגם בישראל.

ישראל, שנמצאת במקום פגיע מבחינה גיאו-אקלימית, תושפע משינויי האקלים בעתיד. לפי תחזיות, ב-2070 ישראל תהיה חמה יותר ב-2.5 מעלות בממוצע, 20% יותר מדברית, ויהיו בה לפחות 20 ימים בכל קיץ שהטמפרטורה בהם תגיע ליותר מ-40 מעלות. כל זה עלול לגרום לשיבושים באספקת המזון, בטח כשאוכלוסיית המדינה תמנה מעל 20 מיליון איש - כפול מהיום.

לחברות הדלקים תרומה מכריעה להתחממות כדור הארץ המואצת, משום שהן אחראיות לחלק גדול מסך הפליטות המזהמות בעולם כבר יותר ממאה שנים. בישראל, סכומי הכסף שמושקע כיום על ידי חוסכים במניות ואג"חים של חברות נפט, גז ופחם מוערכת ביותר מ-50 מיליארד שקל. כך לפי פורום כסף נקי, קואליציית ארגוני סביבה וחברה שמקדמת מודעות פיננסית להתמודדות עם משבר האקלים. את הקואליציה מובילים ארגונים כמו גרינפיס, צלול, מגמה ירוקה ואדם טבע ודין.

לכן, אם אנחנו רוצים לנקוט פעולה שתקדם את הפחתת הפליטות המזהמות דרך הפנסיה שלנו, אנחנו צריכים לוודא שהחסכונות שאנחנו מפקידים לפנסיה לא יגיעו לתאגידים מזהמים, ובעיקר לא לתאגידי אנרגיה הרסניים, שנהנים מהכנסות עתק בזכות הפקה של דלקים פוסיליים ומכירתם. בנוסף, אפשר לנסות גם להסיט חלק מהחסכונות האלה לחברות ירוקות, או כאלו שמקדמות סדר יום של קיימות וחותרות לחיסכון אנרגטי בפעילותן.

כל ישראלי יכול היום לדעת מהי המדיניות של גופי הפנסיה בהשקעות מזהמות - כלומר, עד כמה הם משקיעים בתאגידים מזהמים. שני גופי השקעות הכריזו בשנים האחרונות על מדיניות של הסטת השקעות - קבוצת הביטוח מגדל, שהכריזה ב-2020 כי עד סוף העשור תסיט 100% מההשקעות שלה מדלקים מאובנים; ובית ההשקעות אלטשולר שחם, שהודיע ב-2021 כי יפסיק להשקיע כסף חדש בחברות דלקים. שני גופים אלה מובילים את דירוג פורום כסף נקי לגופי פנסיה נקיים מהשקעות פוסיליות, יחד עם בית ההשקעות מיטב.

מנגד, גופי הפנסיה המזהמים ביותר בדירוג הם ילין לפידות, אנליסט, מנורה והפניקס. בתווך מדורגים כלל, מור והראל. הנתונים מעודכנים לדצמבר 2021.

אך גם השאיפה להפחית את התלות העולמית בדלקים פוסיליים קיבלה בשנה אחרונה כמה מכות לא פשוטות. ועידת האקלים בגלזגו הוכתרה ככישלון, היציאה מסגרי הקורונה והמלחמה הרצחנית באוקראינה הזניקו את הביקושים העולמיים לנפט וגז, והחודש בית המשפט העליון של ארצות הברית הגביל באופן דרמטי את היכולת של ממשל ביידן לממש את יעדי הפחתת הפליטות שהוא קבע. אולי מה שלא מסוגל ג'ו ביידן הגדול לעשות, נעשה אנחנו, האזרחים הקטנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח