האם חברת ביטוח זכאית לקזז חובות מעסיק מפיצויי עובד שנפגע בתאונת עבודה?

עד כה קיזזו שופטינו כעניין שבשגרה את חובות המעסיקים לחברת הביטוח מהפיצויים שנפסקו לעובדים ■ באחרונה ניתן פסק דין בסוגיה, שקבע כי קיזוז כזה פוגע באינטרס הציבורי

חיים קליר
חיים קליר
פיצויים
צילום: ingimage
חיים קליר
חיים קליר

דיני הנזיקין מטילים על כל מעסיק את החובה לדאוג לבטיחות עובדיו. מעסיק שיתרשל, יחוייב בתשלום פיצויים. רבים מהמעסיקים רוכשים לפיכך ביטוח חבות מעבידים. ביטוח זה משמש למעסיק מקור למימון הפיצויים ולעובד בטוחה לגבייתם.

ומה קורה כשהמעסיק חייב כספים לחברת הביטוח? עד כה קיזזו שופטינו, כעניין שבשגרה, את חובות המעסיקים לחברת הביטוח מהפיצויים שנפסקו לעובדים. בימים אלה ניתן פסק דין עקרוני ומרתק בסוגיה.

קיצוץ שנוגד את האינטרס הציבורי

עובד נכווה קשות מזפת חם בתאונת עבודה. למעסיקה שלו, חברת נעאמנה פאוזי, היה ביטוח חבות מעבידים בחברת שירביט. העובד שנכווה תבע לפיכך את המעסיקה ואת שירביט בבית משפט השלום בחיפה.

בסוף הדיונים פסקה השופטת נסרין עדוי-ח'דר, כי האחריות המלאה לתאונה מוטלת על המעסיקה ועל שירביט. המעסיקה אחראית משום שהתרשלה ולא סיפקה לעובד סרבל המונע פגיעות מזפת חם. שירביט אחראית בתור מבטחת חבות המעסיקה כלפי העובד.

בשלב זה קמו נציגי שירביט וטענו כי מהפיצויים שנפסקו לעובד יש לקזז את סכום ההשתתפות העצמית שהמעסיקה התחייבה לשלם לשירביט בכל פעם שהביטוח יופעל. טענה מסוג זה מתקבלת כדבר שבשגרה בבתי המשפט בישראל. ואולם, לראשונה הבחינה השופטת נסרין עדוי-ח'דר בכך שקיצוץ זה הוא בלתי חוקי ונוגד את האינטרס הציבורי.

השופטת נסרין עדוי-ח'דרצילום: צילום מסך מתוך את

הקיצוץ בלתי חוקי, קבעה השופטת, כי בהתאם לחוק חוזה הביטוח, חייבת חברת ביטוח חבות המעבידים, לשלם לעובד שנפגע את מלוא שיעור הנזק שנגרם לו. כך במפורש קובע החוק. המגבלה היחידה שמותר לחברת הביטוח לקבוע בפוליסה היא תקרת אחריות, או בלשון החוק "סכום ביטוח". החוק אינו מתיר בשום פנים ואופן לקבוע מגבלה נוספת של "רצפת אחריות", כלומר שהעובד יקבל רק את יתרת סכום הפיצויים שמעבר לסכום ההשתתפות העצמית.

הטלת תשלום ההשתתפות העצמית על העובד, הוסיפה השופטת עדוי-ח'דר, נוגדת גם את האינטרס הציבורי. שהרי תכלית ההשתתפות העצמית היא לדרבן מעסיקים לנקוט באמצעי זהירות כדי למנוע תאונות עבודה. לכן חשוב שדווקא המעסיקים ישלמו את סכום ההשתתפות העצמית ולא עובדיהם. יתרה מזו, אין זה הוגן שהעובד לא יקבל פיצויים על מלוא נזקיו: לחברות הביטוח יש הרבה יותר כוח ואמצעים כדי לגבות מהמעסיקים את ההשתתפות העצמית לעומת העובד.

"באישור המפקח על הביטוח"

אף שלפי טענת נציגי שירביט המפקח על הביטוח בכבודו ובעצמו אישר לרשום בפוליסות תנאי המאפשר לקצץ את ההשתתפות העצמית מהעובד שניזוק, השופטת עדוי-ח'דר דחתה את הטענה. היא הזכירה לנציגי שירביט כי בפרשת זליגמן קבע בית המשפט העליון כי בשל תסמונת הדלת המסתובבת במשרד האוצר, עמדות המפקח על הביטוח אינן בבחינת "כזה ראה וקדש" והן לא ברירת מחדל.

נציגי שירביט לא נואשו מניסיונם להפחית את סכום הפיצויים, וטענו כי המעסיקה גם לא דיווחה על הסכום האמיתי של שווי הפרויקט שבו אירעה התאונה. היא הצהירה על שווי פרויקט בסך של מחצית משווי הפרויקט האמיתי. בכך הטילה על שירביט סיכון כפול מהסיכון שעליו הצהירה בכניסה לביטוח. על פי הוראות חוק חוזה הביטוח, במקרה של החמרת סיכון, יש לקצץ מסכום הפיצויים את שיעור ההחמרה. במקרה זה, לפיכך, יש להפחית מסכום הפיצויים את מחציתם לפחות.

אכן, הודתה השופטת, אם הפרמיה חושבה בכניסה לביטוח על בסיס סיכון מסוים והוא הוחמר במהלך תקופת הביטוח, יש לחייב את חברת הביטוח בתגמולי ביטוח מופחתים. אולם ממסמכי הביטוח עולה כי שירביט לקחה בחשבון שבמהלך תקופת הביטוח הסיכון עלול לעלות. לכן שירביט קבעה בפוליסה "מנגנון התאמה": בתום תקופת הביטוח, או במועדים הקודמים לכך, לפי שיקול דעתה, אמורה להיערך התאמת פרמיה לפי שווי העבודות שיבוצעו בפועל. מעבר לכל, ציינה השופטת, המבטחת לא הוכיחה באיזה שיעור הסיכון הוחמר ומה הפרמיה שהיה על המעסיקה לשלם כתוצאה מהחמרת הסיכון.

בסופו של יום, פסקה השופטת נסרין עדוי-ח'דר כי העובד הניזוק זכאי למלוא הפיצויים, ללא כל תספורת בשל חובות והתחשבנות בין שירביט לבין המעסיקה.

הכותב הוא עו"ד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"