המשקיעה |

האם ניתן להפיק הכנסה חודשית מתיק השקעות – וכיצד זה קשור לשלום חנוך?

הכנסה פסיבית מתיק מניות אפשרית, אבל יש כמה כללים שכדאי להקפיד עליהם, ובעיקר לשמור עליו כהכנסה משלימה

מיכל פלטי
מיכל פלטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסה בניו יורק
שטרות. "גיזרו" רווחים לאו דווקא ממניות שעלו בצורה מרשימה, אלא מהמדשדשותצילום: Courtney Crow / New York Stock E
מיכל פלטי
מיכל פלטי

הנה פרט מידע שלא בטוח שתזכרו: השיר שהפקתו היתה הארוכה ביותר בתולדות המוסיקה הישראלית הוא "מחכים למשיח" של שלום חנוך. לדברי משה לוי, המפיק המוסיקלי, ניטש ויכוח בינו לבין חנוך על הדרך הטובה ביותר להעביר מוסיקלית של תכיפות וקטסטרופה מתמשכת. תיאור הקטסטרופה הוא של משבר הרצת מניות הבנקים שהתרחש באוקטובר 1983 והשפעתו נמשכה חודשים אחר כך בקריסה כלכלית ובפשיטות רגל של אזרחים רבים ("דצמבר המר" זעקו כותרות בעיתון").

>> לכל הטורים של המשקיעה

חזרתי לשיר הזה ולראיון שערכתי בשעתו עם המפיק המוכשר, על רקע דו"ח בנק ישראל שהוגש בשבוע שעבר. אחת הבשורות שיצאה מהדו"ח היא שליותר משליש ממשקי הבית יש החזקה ישירה של מניות, ובסך הכל 27% ממניות הבורסה בתל אביב. לפי הדו"ח בדצמבר 2021 היו בישראל 908 אלף חשבונות ניירות ערך ליחידים בישראל. לכאורה זו גם בשורה טובה: הציבור מבין שחשיפה למניות מעניקה תשואה הולמת. רק לשם המחשה, לעומת שוק הדיור: העלייה במדד "תל אביב בנייה" היא של 64% לעומת עלייה של 13% במחירי הדירות.

הבשורה הפחות טובה מקשרת אותנו לשירו של חנוך: החזקת כמות גדולה של מניות באופן ישיר על ידי משקי בית, יכולה להביא גם לקריסה מהירה ו"עדרית" של הבורסה, ברגע שהציבור יחוש שהקרקע רועדת מתחת לרגליו.

לפסיכולוגיה, כרגיל, יש מקום משמעותי כאן. המשפט שלדעתי הוא מהנכונים ביותר בשוק ההון הוא: "מה שהיה הוא שיהיה, והאמירה 'הפעם זה שונה' היא האויבת שלכם כמשקיעים ומשקיעות". למה הכוונה? שלרכישת מניה צריכים להיות קריטריונים ברורים: הנהלה טובה, הכנסות, מכירות, רווחים. אם הדברים האלו נעדרים ממנה - התבוננו בה בחשדנות ובזהירות.

לאחר שאמרנו את כל אלה, אני נדרשת לשאלה העולה מדי פעם: האם תיק מניות שבו מניות בארץ או בארה"ב, יכול להיות מקור הכנסה חודשי והמשקיעים יכולים "לגזור" ממנו מדי חודש, או אפילו מספר פעמים בחודש, סכומי כסף שיועברו לחשבון העו"ש? באופן הזה תיק המניות הופך להיות "הכנסה פסיבית", משלימה, ובמקום שיצמח והמשקיעה תהנה מתשואה מצטברת, הוא תומך בהכנסה החודשית.

התשובה היא שהדבר אפשרי כמובן, אבל יש כמה כללים שיש להקפיד עליהם. וכאן אנו שבים לתיאור המצב בשירו של שלום חנוך: אסור לכם להפריז לשום כיוון ובשום דרך. שהרי, לו "ארציאלי הבן" בשיר, היה פוגש בזמן את וורן באפט, או מנהל השקעות ותיק ומרגיע - ייתכן שלא היה נקלע לסיטואציה.

התנהלות הבנק בשוק המט"ח השבוע מרמזת שגם לו קצת נמאס מההתמכרות של היצואנים להתערבות הבנק המרכזי בשוק המט"חצילום: דוברות בנק ישראל

1. אם אתם רוצים להחזיק תיק השקעות ולהרויח ממנו, עליכם לבנות אותו בשלבים ובהדרגתיות, ובמשנה זהירות. קנו לאט, בסכומים מדודים ומתוך מחשבה ובחינה איטית.

2. רכשו אחוז ניכר של מניות יציבות, של חברות עם הכנסות שמחלקות דיווידנד כי זה אומר שהן רווחיות, וסומכות על הכנסות עתידיות. אפשר גם תעודת סל על מדדים.

3. אחוז מסוים מתיק ההשקעות יופנה למניות צמיחה, וגם כאן קראו הרבה, גלו התעניינות. אילו ענפים עתידים לצמוח בחודשים הקרובים? למה יהיה ביקוש?

שלטי משיח בכיכר רבין. הבורסה יכולה לעלות וגם לרדתצילום: אילן אסייג

4. על תיק ההשקעות להיות גדול דיו, כדי שאם תגזרו ממנו תשואה של כמה אחוזים בחודש, יישאר ממנו מספיק לצמיחה בחודשים הבאים.

5. בחודשים שמצבכם טוב ויציב יותר, ויש פחות הוצאות, השאירו את התיק לצמוח. הדבר ייתן תוצאות בטווח ארוך יותר.

6. בחנו את התיק פעמיים בחודש. וכאן מגיע התרגיל החשוב מכל: "גיזרו" רווחים לאו דווקא ממניות שעלו בצורה מרשימה, אלא מהמדשדשות. למרוויחות יש לתת לצמוח עוד, ואילו את המדשדשות, או המפסידות יש לחתוך. ולא רק שחתכתם, אלא גם תשלמו לעת עתה פחות מס רווחי הון בעת המימוש.

מי שמחזיק בתיק השקעות ימצא עצמו עסוק במשימה מרכזית אחת: לשמור עליו, לזכור את ההשקעה הראשונית, לשמור על סכום הקרן, ולבחון כל העת את התשואות.

ושוב, אם אנחנו חוזרים ל"מחכים למשיח", הציטוט "הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם" מיוחס לשר האוצר אז, יורם ארידור, ולידיעה שככל שהבורסה עולה היא יכולה גם לרדת. גלו זהירות רבה, ותמיד תמיד התייחסו לתיק ההשקעות כהכנסה משלימה, ולא כהכנסה ראשית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש