המשקיעה | איך משמעת עצמית יכולה לקבוע את עלות תיק ההשקעות שלכם

וגם: מה ההבדל בין משקיעים לסוחרים - והאם כדאי לנהל את תיק ההשקעות בבנק או בבית השקעות?

מיכל פלטי
מיכל פלטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השקעות
צילום: Hand Robot / Shutterstock.com
מיכל פלטי
מיכל פלטי

בערך פעם בשבוע עולה פוסט בפורומים של השקעות שבהם אני מבקרת, בנוסח: "יש לי סכום של 50 אלף שקל – מה כדאי לעשות עם הכסף לחודש, לחודשיים או לשלושה"? כמעט תמיד השאלות האלו גוררות עשרות תגובות, שלרוב מסתכמות בתשובה אחת: שום דבר. הכסף יישמר בצורה הטובה ביותר בפק"מ (פיקדון קצר מועד), ללא ריבית ורווח - אבל גם ללא סיכון.

אך התשובות השונות מעניינות ביותר, וגם מי שעונים בבוטות תורמים לדיון: חלקם מתארים את דרך ההפסד המהירה של המחזיקים בתיק לחודש בלבד, אחרים מציעים דרכים אלטרנטיביות, ויש אופטימיים בודדים שמציעים באמת ובכנות מניה אחת שלדעתם "תעשה את זה" בחודש הקרוב. חוכמת ההמונים כשמה כן היא, ומכל אחד אפשר ללמוד משהו.

>> לכל הטורים של המשקיעה

משקיעים או סוחרים?

הטור הזה מיועד למשקיעים ומשקיעות סולידיים ככל שאפשר - כאלה שלא מבצעים פעולות רבות בתיק ההשקעות שלהם. מספר פעולות בחודש אחד הן די והותר למשקיעים הסבירים, וגם זה לא מעט.

זאת בניגוד לסוחרים, המבצעים פעולות באופן יומיומי, ויש לקוות שהם בקיאים מאוד במעשיהם. ההבדל בין משקיעים לסוחרים הוא מהותי: סוחרים מחפשים את העמלות הזולות ביותר ואפשרויות מרובות למסחר, כמו מסחר בחסר ("שורט"), מסחר לפני שעות הפעילות ("פרה מרקט") ועוד. לענייני המסחר אקדיש טור נפרד, אבל כבר עכשיו אפשר לומר שמסחר מיועד לאנשים מאוד מסוימים, המעוניינים ומסוגלים לבלות מול המסכים מספר שעות בכל יום - ורובן יהיו מתסכלות למדי. מסחר בשוק ההון הוא "משאבת זמן" מאסיבית, הדורשת לימוד רב וזהירות רבה.

סוחרת בבורסה בארה"ב. מסחר מיועד לאנשים המעוניינים ומסוגלים לבלות מול המסכים מספר שעות בכל יוםצילום: Courtney Crow / New York Stock E

לעומת זאת, השקעות, גם השקעות תקופתיות, דורשות מעקב בלבד, ובניגוד למסחר, כמה שפחות תזוזות ופעולות ייטיבו עמן. מספר פעולות בחודש מיועד בדרך כלל ל"קציר" של תשואה ורכישה מחודשת או מימוש אל העובר ושב שלכם. זה הכל. זו לפחות דרגת הפעילות המועדפת עלי.

יש לזכור תמיד שכאשר מממשים מניה שהניבה תשואה, רבע מהרווח מועבר למס רווחי הון. לא משנה אם מכרתם בסכום של עשרת אלפים שקל או מיליון שקל, או אפילו אם זה הסכום היחיד שצברתם בחייכם. לו זו היתה דירה והיא היתה דירתכם היחידה, הייתם זכאים לפטור ממס רווחי הון, או "שבח". הפער הזה נועד להקל על משפרי דיור, ויש בו הגיון, אך הוא מנציח מצב שבו תיק השקעות ייחשב לנצח "הרפתקה" או "מותרות". וחבל שכך.

היכולת לשמור סכומי כסף גדולים בבנק מבלי לגעת בהם היא אבן יסוד בחינוך פיננסי, ולא קל לעמוד בה ברמת החיים המשתנה והמתייקרת בישראל - אבל שווה לפחות לנסות.

היכן לנהל את תיק ההשקעות?

יש לכם תיק השקעות של מספר מניות או תעודות סל שנבחרו בקפידה, ואתם מוסיפים לו סכום כסף בכל חודש. היכן כדאי לנהל אותן, בבנק או בבית השקעות? התשובות לשאלה הזאת מושפעות מהאופי שלכם, מהצרכים הפיננסיים ומהמשמעת שלכם.

לניהול בבנק יש כמה יתרונות: ראשית, הכסף שלכם נמצא במקום אחד בלבד. כלומר, אם תצברו כסף בתיק ההשקעות בתוך שנה או שנתיים, הוא יתבטא כקרדיט בבנק. שנית, בבנק אפשר להתמקח על עמלות, לשנע את הכסף ולהוסיף לתיק סכומים נוספים בקלות יחסית. זה מאפשר לכם לדעת בכל רגע נתון מה יש ומה אין - כי כל הנכסים שלכם נמצאים בבנק. אם יש רכישה גדולה באופק, זה מידע חשוב.

ניהול תיק ההשקעות בבנק מאפשר לכם לדעת בכל רגע נתון מה יש ומה איןצילום: sorbetto / Digital Vision Vector

לבתי השקעות יש יתרונות אחרים: מעט הפעולות שיבוצעו בכל חודש יהיו זולות יותר, עד רבע מהמחיר, במיוחד בהשוואה לתעריפים היקרים שגובים הבנקים עבור רכישת מניות במדדים האמריקאים. מניסיון אני יכולה לומר שבתי השקעות התייעלו מאוד בזמני העברת כספים: אם בעבר המרת הסכום לשקלים והעברתו לחשבון לקחה שבעה עד עשרה ימים, כיום התהליך נמשך כמה ימי עסקים בודדים.

החסרונות של ניהול התיק בבית השקעות הם בעיקר פסיכולוגיים: הכסף נמצא בפלטפורמה אחרת, שצריך להיכנס עליה בנפרד. בנוסף, העמלות הנמוכות בבתי ההשקעות מפתות לעשות פעולות נוספות בתיק. צריך לזכור תמיד: מומלץ לא לגעת בתיק ולתת לו לצמוח.

נסו להתבונן בעצמכם בכנות ולנסות לקבוע איזה מין טיפוס אתם. מי שמתקשה לשים כסף בצד, אולי ראוי שיקבע מראש מסגרת "סגורה" שניתן להוסיף לה בכל חודש - ולא לגעת בה. מי שיכול לעשות זאת, גם לתקופה קצובה, יתוגמל. כפי שהבנתם, כותבת הטור (וככל הנראה רוב האוכלוסיה) מעדיפה לנהל את השקעותיה במערכת הבנקאות המוכרת. זה לא מושלם - אבל על כך בטורים הבאים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב