שיגעון ה-NFT: מכרתם יצירת אמנות דיגיטלית? ייתכן שהיא פטורה ממס

בהודעת הבהרה שהוציאה רשות המסים נקבע ש-NFT הוא נכס בלתי מוחשי, ולכן חייב במס רווחי הון ■ ואולם, בית המשפט העליון קבע שגם נכס בלתי מוחשי יכול להיחשב ל"מיטלטלין" – ועליהם אין חיוב במס

רחלי גוז לביא
רחלי גוז-לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
NFT
צילום: בלומברג
רחלי גוז לביא
רחלי גוז-לביא

בשנה האחרונה התוודענו להתפתחות נוספת באבולוציה של טכנולוגיית הבלוקצ'יין, עם הופעתו של ה-NFT. השינויים הטכנולוגיים שהתרחשו ב-2022 יצרו אתגרים חדשים - גם משפטיים, וגם אתגרי מיסוי. החוקים בנושא, שחלים עד היום אך נוצרו בשנות ה-60 של המאה הקודמת, ייאלצו לקבל פרשנות עדכנית.

NFT הוא במידה מסוימת התפתחות של מטבעות קריפטוגרפיים, ומהסיבה הזו רשות המסים בחרה להחיל עליהם דין זהה: חיוב במס רווחי הון. ואולם, אם בוחנים את התכליות הטכנולוגיות-כלכליות של הנכסים הדיגיטליים האלה מתגלים הבדלים משמעותיים שמובילים לחבות מס שונה.

מטבע קריפטוגרפי הוא נכס לצרכי מס, שכן חוץ מהעובדה שהוא מבוסס על טכנולוגיה מאובטחת למדי, קשה להצביע על ישימות ממשית של המטבע הזה בחיי המעשה. כלומר, מי שבוחר להחזיק במטבעות האלה עושה זאת מציפייה לעליית ערכם לאחר הרכישה. על כן, במקרה הזה, חיוב במס רווחי הון תואם באופן עקרוני את התכלית של המוצר הטכנולוגי הזה.

לעומת זאת, NFT עשוי לגלם בתוכו ישימות ממשית בחיי המעשה. כלומר, בתוך NFT עשוי להיות מידע ממשי למחזיק בו, שאותו הוא יכול להעביר בצורה מאובטחת באמצעות שימוש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין. מהבחינה הזאת, NFT משמש יותר בתור כלי קיבול דיגיטלי מאשר בתור נכס פיננסי.

דיני מס הכנסה מטילים מס רווחי הון על רווח שמקורו במכירת נכס. אולם ההגדרה של נכס בפקודת מס הכנסה לא כוללת בתוכה "מיטלטלין", משום שההנחה היא שציוד שאדם מוכר במישור האישי אינו חלק מהפעילות המסחרית שלו, ועל כן אין צורך לחייבו במס על כך. למשל, מכירת ריהוט או רכבים הן לא פעולות החייבות במס הכנסה. כמו כן, גם יצירות אמנות, שערכן יכול להגיע למיליוני שקלים, נחשבות "מיטלטלין", ואם ערכן יאמיר לאחר הרכישה, כל הרווח יוחרג מבסיס המס – כלומר לא תהיה חבות מס בגין הרווחים האלה.

תערוכת NFT בלונדון. האם NFT הוא נכס, שעליו חל מס רווחי הון, או "מיטלטלין", וצריך להיות מוחרג מבסיס המס?צילום: בלומברג

מכך מתעוררת השאלה, האם NFT הוא נכס, שעליו חל מס רווחי הון, או "מיטלטלין", וצריך להיות מוחרג מבסיס המס? על כך קבעה רשות המסים כי מאחר שהוא אינו מוחשי, NFT בהכרח מוגדר כנכס ולא כ"מיטלטלין" - שחייבים להיות בעלי ממד פיזי.

ואולם, בהליך מס שנדון בפני בית המשפט העליון נקבע כי בכל חקיקה שקדמה ל-1971 יראו גם נכס בלתי מוחשי ככזה העונה על ההגדרה של "מיטלטלין". הנוסח הרלוונטי של פקודת מס הכנסה הוא מ-1965, ועל כן בהחלט ניתן לראות בנכסים בלתי מוחשיים ככאלה העונים על ההגדרה של "מיטלטלין". אך כמו בכל מקרה אחר במיסוי, יש לבחון את הנסיבות הספציפיות בכדי להכריע - כלומר, לבחון אם הרכישה מתמקדת ב-NFT עצמו, או במידע הגלום בו.

אם נרכשו נכסי NFT בבורסת קריפטו או בזירת מסחר דומה, והמידע הגלום בהם אינו בעל ערך כלכלי ממשי, הרי שההשקעה ב-NFT דומה בעיקרה להשקעה בנכס פיננסי, הכפופה למס רווחי הון. במקרה כזה, פעולת המסחר קשורה בנכס הדיגיטלי עצמו, ולא במידע הגלום בו.

לעומת זאת, אם ה-NFT שנרכש אוצר בתוכו מידע ממשי למחזיק בו, מידע בעל ערך כלכלי לכשעצמו, כמו שליצירות אמנות יש ערך כלכלי - הרי שה-NFT משמש הלכה למעשה ככלי קיבול דיגיטלי להכלת המידע של המחזיק בו. במקרה כזה, יש לסווג את המכירה ככזו שנעשית במישור האישי, ואת ה-NFT כ"מיטלטלין", שהרווחים עליו צריכים להיות מוחרגים מבסיס המס.

עו"ד רו"ח רחלי גוז-לביא היא שותפה מנהלת במשרד עמית, פולק, מטלון ושות' ושותפה במחלקת המסים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב