המשקיעה | איך הרווחתי בבורסה סכום גבוה מהמשכורת שלי - ולמה לא אחזור על זה

להיות בעלת תיק מניות זו הלחצה מתמשכת. מצאו לי את המשקיעה הבוחנת את התיק פעם בשנה. האם היא קיימת?

מיכל פלטי
מיכל פלטי
הבורסה בתל אביב. לא תמיד החתמים הזרים עוזרים
הבורסה בתל אביב. יועצת ההשקעות צדקהצילום: AMIR COHEN / רויטרס
מיכל פלטי
מיכל פלטי

זה היה יום רביעי, שעת צהריים, לפני עשור: ישבתי לי בחדר העבודה, רגע אחרי הגשת כתבה, ושוחחתי עם יועצת ההשקעות שלי בבנק. קצת אחרי ארוחת הצהריים, הילדים שיחקו בנחת בסלון, ויועצת ההשקעות ואני בנינו יחד אסטרטגיה הרפתקנית להפליא, בתיק ההשקעות הלא גדול שהיה לי.

>>> לכל הטורים של המשקיעה

ביום למחרת, חברה שהיתה אז חברת צמיחה היתה מיועדת לדווח לבורסה בתל אביב. הדוחו"ת, לפי הערכת יועצת ההשקעות שלי, אמורים להיות טובים, ואף טובים מאוד. משקל החברה במדד תל אביב היה גבוה במיוחד, וכך נבנתה האסטרטגיה: עלייה משמעותית במניית החברה תגרום מן הסתם לעליות גורפות במדד תל אביב. יועצת ההשקעות, שידעה שיש לי את המניה בתיק, המליצה לי לא רק לחזק את ההשקעה, אלא אף להוסיף אופציות call על עליית המדד, וליהנות מרווח כפול ומכופל. לפי כל התוכניות, ביום שלמחרת שיחתינו, הייתי אמורה להכניס אל התיק סכום העולה על משכורת חודשית בעיתונות ועוד (באופציית call על המדד ההשקעה מכפילה את עצמה ויותר במקרה של עליות, ונמחקת או נגרעת מאוד במקרה של ירידות במדד).

אני מודה שהיססתי. נרתעתי מאוד מאופציות, שעד היום אני רואה בהן הימור לכל דבר. אני משקיעה במניות ובחברות שמובנות לי, ובכלל ביקשתי לבצע כמה שפחות פעולות בתיק ההשקעות. היועצת נשמעה בטוחה למדי, וייתכן שמעברו השני של הקו היה עורך לשוני שביקש לעבור על הכתבה, אחד הילדים ביקש שוקו בסלון, ואני הסכמתי. הפעולה יצאה לדרך.

זה השלב שבו הקוראות תופסות את ראשן בידיהן בקריאה: "מיכל, מה עשית? ואיך העזת לסכן כך את הכסף? והן צודקות כמובן. זו היתה תעוזה של מתחילות, שאני מודה שהתקיימה בעיקר כי סמכתי על היועצת. זו הרי ההתלבטות הלא פשוטה של כל משקיעה באשר היא: האם להעדיף השקעה סולידית מאוד אשר תעניק אחוזי תשואה בודדים - או לקחת סיכון, לעצום עין, לא לבדוק את תיק ההשקעות, ולשים את מבטחינו בעליית המדד, אם לא בשנה הקרובה, בזו שאחריה וכך הלאה?

מה מקומה של התעוזה, של לקיחת הסיכון של המשקיעה המתחילה ואף הסולידית בתיק ההשקעות? בעשור האחרון, חברות יקרות, לא היתה ברירה. בכל השקעה שהיינו מעוניינות בהגדלתה נאלצנו לסכן כסף יקר, שנצבר בעבודה ובחיסכון. הריבית אפסית, וכל יועצת תציע לכם מסלול שיש בו רכיב מניות עם אפשרות לעליית ערך, השאלה היא עד כמה תסכימו לסכן.

והבה נכניס אל המשוואה הזו משתנה נוסף, מוכר לכל בעלת תיק: הוצאות בלתי צפויות בחיי היום יום. אנחנו מתבוננות בתיק והדבר מעניק לנו ביטחון. יש לנו כסף. נשבענו שלא משנה מה יקרה, לא ניגע בו. אבל הנה הוא עולה מעט, הוצאה גדולה ומשמעותית נכנסת, תשלום חשוב, משהו. והנה את מבינה שייתכן, רק ייתכן, שתיאלצי לקחת מסכום הכסף.

מה מקומו של תיק ההשקעות עכשיו? האם את עדיין מחבבת אותו, מרגישה בטוחה איתו? או שמא הידיעה שהוא נפגם מעכירה את מצב רוחך כך, שאת מעדיפה להעביר את הכסף לניהול חיצוני בבית השקעות, כך לפחות לא תתבונני בו מדי יום? ואולי תעדיפי לרכוש דירה קטנה עם משכנתא ומינוף, ודייר שישלם משכנתא ובלבד שלא תצטרכי להתבונן כך מדי שבוע בסכומי הכסף בחשבונך? שתי ההחלטות מצוינות אגב, אבל השאלה הנשאלת היא - איך תצליחי לשמור על תיק ההשקעות שלך שבאמת ישגשג?

התשובה של מנהלי השקעות מנוסים היא שלתיק אין חיים משלו - את זו המנהלת אותו. אם משכת ממנו סכום, ערכי חשבון עם עצמך. אין לי ענין לשפוט איש, ואני אף חושבת שלעיתים קשה מאד שלא למשוך כסף מהתיק, ובכל זאת, הרי הנה כמה כללים שחשוב לשמור עליהם (ככל שניתן):

- סגרי בתיק ההשקעות כספים שבאמת לא תצטרכי בחודשים הקרובים, אפילו בשנה הקרובה. גם במחיר של תיק קטן יותר. רק אם לא יימשכו מהתיק כספים הוא ישגשג.

- בניגוד למה שמקובל לחשוב, אין טעם בפיזור למניות רבות. רכשי שתיים או שלוש מניות שבאמת בדקת אותן, שהן איתנות, שהדוחו"ת שלהן טובים, מניות שאותן הגדיר וורן באפט: "גם אם השוק ייסגר מחר, אני יודע שהן טובות".

- בכל תקופה שהמניות עולות, ואם מתאפשר, "קצרי את הרווחים" ובכסף רכשי מניות נוספות. זו הדרך הטובה ביותר להגדלת התיק.

- רק כשאת רואה שהוא עולה משמעותית, אפשר אם יש צורך לממש חלק ממנו לצרכי היום יום. זו המהות וזה בסדר.

- עוד עצה טובה היא להתבונן בו כמה שפחות. כך תימנעי מכיווץ הלב בירידות, וממחשבות על דילוגים למניות שעלו המון בחודש האחרון. לא כך זה עובד.

גם אופוריה מוגזמת אינה בריאה, כידוע - מה שמחזיר אותנו ליועצת ההשקעות ולבניית האסטרטגיה המנצחת. אכן, היועצת צדקה. הרווחים היו נאים ביותר. הרבה מעבר לציפיות. אבל אני מצידי, לא חזרתי על כך. מבחינתי, הייתי בת מזל ליום אחד, למרות חשיבתה היצירתית של היועצת שאני מניחה שבבתי ההשקעות מתנהלים לא מעט לפיה מדי יום.

בחרתי לראות בתיק ההשקעות כלי עזר מעולה ומעניין, וכך הוא יישאר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?