המשקיעה | למה כל מי שמתעניינת בתוכן טוב יכולה להשקיע במניות?

במשך שנתיים קראתי ולמדתי המון על שוק ההון והשקעתי בהתאם, גם במניות חלום - וזה השתלם לי ■ אבל חקיינות, ללא לימוד וללא התעניינות בסיסית וחקר - נידונה להיכשל

מיכל פלטי
מיכל פלטי
וול סטריט
וול סטריט. פסל הנערה ללא מורא מול הבורסהצילום: KENA BETANCUR / AFP
מיכל פלטי
מיכל פלטי

בדרך כלל אני לא מחבבת מעשיות. הן תמיד מזכירות לי את הדוד הנודניק בשולחן הסדר, זה שתמיד רועם :"תודה, יש!" כשמברכים "בתיאבון". אבל מי שבונה לעצמה תיק השקעות, אפילו קטן וסולידי, צריכה לקרוא לא מעט, ובמהלך הקריאה נתקלים בלא מעט מעשיות, שחלקן מלמדות. והנה, נזכרתי בסיפור שיש בו לקח ולימוד לא רע בעולם ההשקעות.

>> לכל הטורים של המשקיעה

והרי הוא: נוסע נכנס למחלקה הראשונה, ומתישב לידו תוכי. כשמגיעה הדיילת לחלק משקאות, שניהם מזמינים את אותו המשקה. התוכי מדבר לדיילת בבוטות ואף מקלל. להפתעת הנוסע, הדיילת חוזרת ומכבדת את התוכי בלבד במשקה. כך פעמיים, ושלוש. בפעם הרביעית פונה הנוסע לדיילת בבוטות ובקללות, והיא מיד ניגשת לקרוא לאבטחה. הדלת נפתחת והם נזרקים מהמטוס. פונה התוכי אל הנוסע ואומר לו: "יחסית ליצור בלי כנפיים - יש לך הרבה אומץ!", ומתעופף.

בסיפור הזה משתקפת בעיקר ההתלבטות של כל מי שמתעניינת, ניסתה או חשבה להשקיע. בשלב הראשון יש חשש של "מה לי ולהשקעות בכלל?", ובשלב השני: "ומה אם אכשל, הרי אני לא משקיעה באמת!"

החששות האלה מוצדקים מאוד, כמובן. הסיפור הזה מדגים כלל נוסף: חקיינות, ללא לימוד וללא התעניינות בסיסית וחקר - נידונה להיכשל.

"בית הקלפים" של נטפליקסצילום: David Giesbrecht/אי־פי

בעת כתיבת הטור הזה מתנהל מסע ירידות מפואר בבורסות העולם, שאת סופו קשה לתזמן. מדד נאסד"ק ירד בכמעט 8% בשבוע האחרון, וב-15% מאז נובמבר; מניות רבות ירדו בחודשיים האחרונים בעשרות אחוזים, לאחר רצף עליות (כולל תיקונים מתבקשים) שנמשך שנים.

כל מי שיש לה תיק השקעות, ולו קטן, מתבוננת בו ולבה צונח, כמו גם שלי. מכיון שאין לי שום עניין וגם לא זכות להעניק כאן עצות, לא נותר לי אלא לספר על החוויות האישיות שלי בתחום הזה.

לא להילחץ ולא לגעת

צילום: HANNIBAL HANSCHKE/רויטרס

מכיון שהגעתי מתחום מדעי הרוח, ואני אוהבת מאוד לקרוא עיתונים כלכליים, אני רואה במאמרים רבים סיפורים אפיים שיש בהם הרבה היגיון ולקח. לפני שאתם סופקים כפיים, אציין שהשיטה הזו בסך הכל זהירה מאוד, ויש בה משאב אחד שאותו יש לכל אחת מכן, אם רק תחליט - זמן.

תיק ההשקעות הטוב ביותר שלי, שהוסיף למשכורתי בשנות התחקירנות בטלוויזיה, ותוך חיים לא זולים כאמא תל אביבית לשני מתבגרים, נבנה והוחזק במשך שנתיים לפחות.

השנים האלה, זאת יש לומר ולציין, היו שיאו של מה שכונה "הניסוי הכלכלי הגדול בהיסטוריה", שבו הריבית ירדה וירדה, והושארה על כנה כדי לעודד צמיחה, ולכל מי ששאלה עניתי שלא הייתי צריכה להיות משקיעה מתוחכמת במיוחד. היה צריך פשוט להישאר ולהמתין - ולא למכור.

בשנתיים האלה קראתי המון. למדתי שהנשיא הנבחר דאז, ברק אובמה, מבקש לקדם השקעות ירוקות; שמחצית מתשתיות האינטרנט העולמיות מתבססות על חברת אמזון, ולכן היא איתנה ותהיה כאן לפחות שנתיים; למדתי שעם ריבית אפסית רצוי שאחוז מסוים (קטן) מהתיק יהיה במניות צמיחה וחלום, ושכדאי להשקיע בחברת נטפליקס ברבעון שיש לה להיט כמו "בית הקלפים"- אחד הרבעונים הרווחיים ביותר של נטפליקס מעולם, רגע לפני שחברות רבות אחרות ראו כי טוב והעמידו לה תחרות. אגב, במקרה של נטפליקס נעזרתי בחברה מעודכנת מאוד שעיסוקה בטלוויזיה, והיא דאגה לעדכן אותי לאורך הדרך בשלל התגובות וריבוי המנויים החדשים.

אה, וגם התאהבתי במניה אחת, יותר נכון בשתיים - טסלה, של אילון מאסק, ובטילריי, המשווקת מריחואנה רפואית.

תיק ההשקעות הרווחי הזה נבנה על כלל פשוט: אם החברות איתנות - צריך לא לבדוק ולא להסתכל, לא להילחץ ולא לגעת. איך נבחרו המניות? בגלל איתנותן והסיפור שהן סיפרו.

בטור הבא, אם תתעניינו, אספר מדוע התאהבות במניה אינה דבר רע, ואיזה חלק בסיפורים הוא החשוב ביותר.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?