הקצבה שדואגת שלא תשלמו מס כפול

הקצבה המוכרת מורכבת מפיצויים, תגמולי מעביד ותגמולים שבגינם לא התקבל זיכוי מס ■ למה זה כל כך מסובך ואיך זה קשור לטופס 106?

אליאור ויסברג
חיסכון
צילום: iJeab / Shutterstock.com
אליאור ויסברג

מהי הקצבה המוכרת, מהם הקשיים להשיגה וכיצד ניתן לטפל בה באופן מיטבי?

הקצבה המוכרת היא קצבה שנוצרה משלושה מקורות: תגמולי מעביד משנת 2000 ואילך שבגינם שולמה זקיפת מס בעת ההפקדה, פיצויים מ-2017 ואילך שבגינם שולמה זקיפת מס בעת הפקדתם וכל תגמולי העובד ב-2011-2000, ובנוסף מ-2012 גם עבור תגמולים שבגינם לא התקבל זיכוי מס.

תגמולים שנצברו עד סוף 1999 ניתנים למשיכה במזומן, בפטור ממס, או לקבלם כקצבה חייבת במס. החל בשנת 2000 הפקדות תגמולים בפוליסות קצבה ומ-2008 ואילך בפוליסות הוניות (קצבה שאינה משלמת) - כל התגמולים מיועדים לקצבה ומשיכתם במזומן חייבת במס.

למעשה, קצבה מוכרת נועדה למנוע תשלום מס כפול: פעם אחד מס ששולם בעת ההפקדה ופעם שנייה תשלום מס בעת קבלת הקצבה.עם זאת, יש קשיים רבים בעת יישום הקצבה המוכרת.

ראשית, לא ניתן לקבל קצבה מוכרת בגין הפקדות בקרנות הפנסיה הוותיקות, בהן מבטחים, מקפת, קג"מ ונתיב.

פנסיונרים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: בלומברג

חברות הביטוח וקרנות הפנסיה החדשות החלו לתעד את הקצבה המוכרת רק ב-2012, ולכן חלה על העובד חובת הוכחה להציג בפני המבטחים את טופסי 106 באותן 12 שנים (מ-2000 ועד 2011) - דבר שלא קל להשיג, במיוחד במקרה של מעבר בין כמה מעבידים או חברות שלא שמרו את המידע ו/או נסגרו. בנוסף, חלק לא מבוטל של בעלי שכר גבוה פיצלו את שכרם בין שניים-שלושה גופים מוסדיים, ומצב זה מקשה על החברות לטפל בכך.

ניקח לדוגמה עובד שמשתכר 45 אלף שקל ברוטו פיצל את שכרו הפנסיוני בין שתי חברות באופן שווה. נזכיר כי חלה כיום זקיפת מס על תגמולי מעביד מעל שכר 26,738 וזקיפת פיצויים מעל 34,900 שקל.

בהתעלם מתגמולי העובד, במקרה שלנו השכר בכל קופה הוא 22,500, ולכן כל חברה אינה מציינת כי קיימת קצבה מוכרת, פרט לחלק מהפקדות העובד - וגם כאן החישוב לא נכון.

גם פיצול בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה באותה חברה אינו מאפשר רישום קצבה מוכרת בצורה נכונה, מכיוון שקרן הפנסיה היא גוף עצמאי, כך שהטיפול בקצבה המוכרת מפוצל בין שתי חברות שונות.

הטיפול בקצבה המוכרת אמור להיות בידי מי שסולק את הפרמיות, וידוע כי הדבר לא מתנהל בצורה נכונה בחלק מהמקרים.

תלוש שכר (אילוסטרציה, אין קשר לנאמר)צילום: מוטי מילרוד

כמו כן, חלק מהמבטחים לא מיישם נושא זה בצורה טובה – צבירת הפרמיות בתוספת רווחים ו/או טיפול בשתי חברות. ממשקי השכר כיום תומכים בהעברת מידע זה לגופים המוסדיים, אך המצב בשטח הוא שבמקרה הפחות נפוץ, הגופים המוסדיים לא מתייחסים לנושא, ובמקרה היותר נפוץ המעסיקים לא מקפידים כי סעיפים אלה ימולאו באופן תקין.

במקרה של ניוד צבירה מקופה אחת לשנייה, אין תיעוד של הקצבה המוכרת וכך העובד מפסיד אותה.

כך תטפלו בקצבה המוכרת

לאור ההקלות במיסוי מ-2025 ואילך, רובד ראשון של קצבה בגובה 2,770 שקל פטורה ממס בכל מקרה. בנוסף, כל פנסיונר זכאי לפחות ל- 2.25 נקודות זיכוי (אישה ל- 3.25 נקודות) וכן ניתן לקבל פטור נוסף מקצבה ברובד שני של עד 3,030 שקל, במידה שלא נמשכו פיצויים פיטורים.

עובדים עם שכר מפוצל בין פנסיה ותיקה לקופה נוספת יידרשו להציג לגוף הנוסף טופסי 106 משנת 2000 ואילך, כולל נספח שבו מצוינת חלוקת הפרמיות בין הגוף הנוסף לפנסיה הוותיקה. סביר להניח כי הקצבה מהקופה הנוספת תהיה נמוכה, ולכן יש מקום לטיפול רק במקרים שבהם השכר המבוטח בה גבוה.

טיפול בטופסי 106 של 2011-2000 מצריכים פנייה למעבידים באותה תקופה, ובמקרים שבהם השכר פוצל בין קופה קצבתית לקופה הונית כדאי לבדוק כי קיים תיעוד מתאים של פיצול הפרמיות.

במקרים בהם השכר פוצל בין שני גופים מוסדיים, יש לקבוע מי מהם יטפל בקצבה המוכרת ולבקש מהחברה האחרת להמציא תיעוד הפרמיה, כולל חלוקתה בכל שנה ולהעבירה לחברה שתטפל בתחשיב הכולל. זהו תהליך שדורש מיומנות רבה ומעקב אחר הנתונים, שכן החברות עדיין לא צברו מספיק ניסיון ורק יועץ מיומן יוכל ללוות הטיפול.

במקרים של ניוד קופות, יש לדאוג כי החברה שאליה עברה הצבירה תתעד את הקצבה המוכרת בצורה נכונה, דבר שעד היום לא מטופל בצורה מיטבית.
בנוסף, יש לוודא כי ממשקי השכר מדווחים ומפצלים כנדרש את ההפקדות בין מה שכן ולא זכאי לקצבה המוכרת (בכפוף לתקרות המס המקובלות).

לסיכום, ניתן לראות כי הטיפול בקצבה המוכרת אינו פשוט וחל בעיקר על בעלי שכר יחסית גבוה שאמורים לצבור קצבה מעל כ-11 אלף שקל.

בכל מקרה רצוי לטפל בנושא באמצעות יועץ פנסיוני או רואי חשבון שמתמצא בעולם הפנסיוני והינו מיומן ובעל ניסיון ויכולת מוכחת בתחום, מה עוד שהתהליך הזה מסורבל ועשוי לארוך זמן לא קצר.

הכותב הוא יועץ ביטוחי ואקטוארי לחברות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר