"התובע הגיע אלי כמעט בוכה": גילה שמחצית מקצבת הפנסיה שלו - עברה לביטוח חיים

אחרי שנים ארוכות של חיסכון, גילה שמעון כי חברת מגדל העבירה חלק מכספי החיסכון שלו לביטוח חיים -מה שצפוי לחתוך את הקצבה שלו בחצי ■ "מגדל היתה צריכה להמליץ ללקוח לקנות ביטוח חיים בנוסף לחיסכון, אבל הוא בכלל לא שם לב שהכסף הזה משולם, כי הוא לא הגיע אליו מלכתחילה"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
אדם בוכה ליד הריסות ביתו בלואיזיאנה, השבוע
אדם בוכה ליד הריסות ביתו בלואיזיאנה, השבועצילום: ADREES LATIF/רויטרס
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

החוסכים לפנסיה מצפים לכך שבהגיעם לגיל פרישה, הכסף שחסכו בעמל רב במשך עשרות שנות עבודתם, שנוכה מתלוש השכר שלהם, ישמש אותם לאחר שיצאו לפנסיה. עם זאת, כפי שגילה לתדהמתו שמעון, 64, בחלק מהכסף שהוא הפריש לביטוח המנהלים נקנה עבורו ביטוח בלא ידיעתו - כך הוא טוען בתביעה הייצוגית שהגיש נגד חברת הביטוח מגדל, וזה נעשה לטענתו בניגוד לחוק.

אילו היו מחזירים את המצב לקדמותו והסכומים במשך 18 השנה מאז החל שמעון לצבור לביטוח המנהלים, היו מנוכים רק עד לתקרה בהתאם לדין, כטענתו של שמעון בתביעה ולפי החישובים המוצגים שם – סכום הקצבה שלו היה 6,204 שקל. כיום היא צפויה להיות כמעט חצי מכך – 3,402 שקל.

"מה שהכי כואב זה שהתובע הגיע אלי כמעט בוכה", אומר עו"ד אסף שילה, המייצג את שמעון בתביעה הייצוגית. "הוא עבד במשך הרבה שנים בחברת אוטובוסים, ואמר לי שעד שהוא הצליח להגיע כעת לשכר נאה בזכות הוותק שלו, כשיגיע לגיל 67 הוא ייאלץ להמשיך לעבוד, כי הפנסיה שלו תהיה כמעט חצי ממה שהוא ציפה.

"אמנם אם הוא היה מת, היתה לו אלמנה עשירה, אבל הוא לא היה צריך את זה - ויותר מזה, היה אסור להם לנכות לו את הכסף".

חלק נכבד מהחיסכון הופנה לביטוח

הבקשה לתביעה הייצוגית, שהוגשה לפני כשנתיים, נסובה סביב השאלה כמה מתוך ההפקדות לפנסיה ניתן לנכות עבור ביטוח ריסק - ביטוח חיים. הבקשה מתייחסת לפוליסות ביטוח מנהלים ישנות שהיו בתוקף ב-2003-1999, בדומה לפוליסה של שמעון.

עד 1999 לא היתה מגבלה כלשהי, והיו אנשים שחלק נכבד מהחיסכון שלהם הופנה לטובת ביטוח. כך מדגים המקרה של ל', ששילם עבור ביטוח שכלל לא ידע שיש לו: "הייתי שלוש שנים בישראל אז, וכשהתחלתי לעבוד החתים אותי הסוכן מטעם העבודה על המסמכים של ביטוח המנהלים. כעבור כעשר שנים קיבלתי מכתב מחברת הביטוח על כך שהחלק של התגמולים לא מספיק כדי לכסות את התשלום על הביטוח, ולכן אני צריך לשלם עליהם מהחלק של הפיצויים. אז הלכתי לסוכן אחר, שביטל את כל הפוליסות, כך שכל הכסף יילך לחיסכון. בזמנו עשיתי חישוב ויצא ש-30 אלף שקל הלכו לחברת הביטוח או לסוכן - במקום לחיסכון" הוא אומר.

בית מגדל ביטוחצילום: יעל אנגלהרט

כדי למנוע מצבים מסוג זה, הגבילו ב-1999 התקנות את הסכומים שאפשר לגבות ישירות מתוך החיסכון הפנסיוני, וקבעו כי לא ינוכה כיסוי ביטוחי, למעט כיסוי לביטוח חיים, "בשיעור שאינו עולה על 10% מסכום תשלומיו של המעביד", אלא אם ביקש זאת העובד במפורש, תוך הפניה לתקנות מסוימות מתקנות מס הכנסה.

הפרשנות של סעיף זה בתקנות עומדת בלב התביעה הייצוגית שהוגשה על ידי שמעון. ב-2003 בוצע תיקון נוסף שאיפשר לרכוש ביטוח חיים וגם ביטוח אובדן כושר עבודה – עד 35% מההפקדות לתגמולים, בתנאים מסוימים.

הרציונל של ההוראות היה כדי להגן על הלקוחות, כפי שמסביר שילה, כך שאם אדם עושה ביטוח נוסף, הוא ישלם עליו בנפרד. "וזה מה שחברת הביטוח היתה צריכה לעשות במקרה הזה - להמליץ ללקוח לקנות ביטוח חיים בנוסף לחיסכון. אז הוא היה צריך להוציא כרטיס אשראי, והיה חושב אם מתאים לו לשלם את הסכום הנדרש. אבל פה הוא בכלל לא שם לב שהכסף הזה משולם, כי הוא לא הגיע לכיס מלכתחילה (אלא נוכה מתוך תלוש השכר; ג"ו)".

באשר לפרשנות ההוראות, בעוד הטענה של התובע הייצוגי היא שהסכום מוגבל רק ל-10% מהתגמולים של המעביד ולא ניתן לגבות תשלומים מהחלק של העובד - במגדל טענו כי התקנה לא מגבילה כלל את החלק שבתשלומי העובד. ההפרשות לביטוחי המנהלים באותה תקופה היו 5% מהשכר אותו משלם המעביד לתגמולים, 8.33% אותם משלם המעביד לפיצויים ו-5% נוספים מהחלק של העובד. כלומר, הטענה של התובע הייצוגי היא שמגדל יכלה לגבות רק 1.33% מהשכר החודשי שלו לטובת ביטוח החיים (10% מהחלק הכולל אותו מפריש המעביד), ואילו במגדל טוענים שהמקסימום לפי החוק היה 6.33%.

ברשות שוק ההון תומכים בעמדת מגדל

באופן מפתיע, ברשות שוק ההון הסכימו עם הפרשנות של מגדל בעמדה שהגישו לבית המשפט, וציינו כי לפי לשון התקנה, במגדל היו יכולים לגבות גם מהחלק של העובד, תוך שהם מפנים בין היתר לדו"ח שהוציאו ברשות ב-2000 – שם היתה התייחסות לניכוי סכומי הביטוח גם מחלקו של העובד.

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

עוד הוסיפו ברשות בעמדה שהגישו לבית המשפט, כי בעקבות הליכי ביקורת ואכיפה כלפי חברת ביטוח אחרת שבוצעה באחרונה בנוגע לפרמיות ביטוח שנגבו שלא בהתאם לתקנות, הם פועלים לתקן את הליקויים באופן רוחבי בכל חברות הביטוח. כלומר, ככל שחברות הביטוח חרגו מעבר לאותם 6.33% או שרכשו עבור המבוטחים כיסויים של אובדן כושר עבודה (שצריך היה באותה תקופה לרכוש בנפרד) או שרכשו אותם מרכיב הפיצויים - הלקוחות ככל הנראה יקבלו פתרון מרשות שוק ההון.

נראה שלשמעון הבדיקה של רשות שוק ההון לא תסייע, והוא יישאר עם מחצית מהקצבה שלו, שכן לדידה של הרשות, שגם אישרה את הפוליסה בזמנו, מגדל היתה יכולה לגבות גם מחלקו של העובד את התשלומים בגין ביטוח החיים. גורלו תלוי בהכרעה המשפטית של השופטת אופירה דגן-טוכמכר מבית הדין לעבודה בתל אביב.

מרשות שוק ההון נמסר: "הרשות רואה בחומרה רבה כל הפרה של הוראות הדין, בטח כשההפרה מובילה לפגיעה בזכויות המבוטחים והחוסכים. הרשות תמשיך לפעול כתמיד, בהתאם לאחריותה להבטחת עניינם של החוסכים והמבוטחים בישראל. ככל ובמסגרת תפקידה תמצא הרשות שנגרם נזק למבוטחים, היא תדאג לוודא את השבת הכספים לכל הציבור בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"