דעה |

השקעה ישראלית בסין היא לא שאלה של נכון או לא נכון

ההתעקשות של משקיעים ומוסדיים ישראליים רבים להדיר רגליהם מהשקעה בבורסות סין עלולה להתברר כצעד לא חכם בטווח הארוך

לי שיין
לי שיין
תערוכת בינה מלאכותית בשנחאי. סין חזקה בייצור ובתוכנות לזיהוי פנים
תערוכת בינה מלאכותית בשנחאי. סין חזקה בייצור ובתוכנות לזיהוי פניםצילום: בלומברג
לי שיין
לי שיין

בפברואר הקרוב תציין ישראל 30 שנים לכינון היחסים הדיפלומטיים עם סין. הברית בין שתי המדינות מורכבת ממארג של אינטרסים הדדיים, שמאפשרים שגשוג וסחר חופשי. בעידן הנוכחי לא ניתן להתעלם מהלחץ המופעל על ישראל להתרחק מההשפעה של הענק האדום, מחשש לזליגת ידע טכנולוגי וביטחוני לסין, כשמידת הלויאליות של ישראל לארה"ב, בעלת בריתה, נזרקת בכל הזדמנות לאוויר.

אין בכוונתנו לצדד בצד זה או אחר, אבל אי אפשר שלא לתהות מדוע, גם כיום, 30 שנה מאז כינון היחסים, בוחרים משקיעים ומוסדיים ישראליים רבים להדיר רגליהם מהשקעה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם?

כלכלת סין היא בעלת שיעור הצמיחה המהיר בעולם, והיא צפויה להמשיך לשעוט קדימה לעבר העתיד - אתנו או בלעדינו.

לאור המהלכים הנמרצים של סין לפתיחת השווקים הפיננסיים שלה בפני משקיעים זרים, נראה שהמוסדיים הישראליים פשוט לא יכולים להרשות לעצמם להתעלם ממנה, ונכון יהיה להגדיל את חשיפתם להשקעות במזרח – צעד שעשוי להתברר בטווח הארוך כחכם וכדאי.

אז נכון, חששות המשקיעים הישראלים מהשקעה בבורסות סין נעוצות במגוון גורמים, לרבות הזדקנות האוכלוסייה, המתיחות עם יפן, המשבר האקלימי, אך בייחוד באותה מערכת פיננסית נוקשה המאפיינת את סין, הכוללת שורה של הגבלות, דרישות פיננסיות ברורות ובקרות קפדניות כלפי משקיעים זרים.

מפעל טסלה בסין. החברה העלתה ברבעון האחרון את מחיריהם בישראל של שני הדגמים הדגל שלהצילום: ALY SONG/רויטרס

מלבד הבנקים הישראליים שנמצאים מחוץ למשחק, לאור אי עמידתם בדרישות הפיננסיות הסיניות, יש קרנות וגופים מוסדיים ישראליים גדולים שעומדים בדרישות, ובכל זאת חוששים מהשקעה בבורסות סין.

רוב ההשקעות של הגופים המוסדיים הישראלים בסין התבצעו באמצעות תעודות סל על המדדים דרך ברוקרים אמריקאים, ולא רבים מצאו לנכון להשקיע ישירות במניות סיניות, המחייבות השקעה גדולה. יוצא הדופן הוא בית ההשקעות אלטשולר שחם שנחשב כיום לשחקן הגדול ביותר מבין הגופים המוסדיים בישראל שמושקע בשוק הסיני.

הסינים, מצדם, לא מעוניינים במשקיעים שבאים לעשות רווח מהיר על המניות הסיניות ולצאת, אלא במשקיעים "חכמים" לטווח ארוך. כאלה שמבינים את הפוטנציאל של הכלכלה הסינית, שגם בזמנים של טלטלה בשווקי המניות הגלובליים - אינם מקטינים את חשיפתם לשוק הסיני ומחכים עד יעבור זעם.

ב-2020 ביצעה סין מהלך דרמטי - היא פתחה לראשונה את שוק איגרות החוב שלה לכניסת משקיעים מרחבי העולם, מתוך הבנה שלמהלך זה יהיו השלכות כלכליות מבטיחות עבור המשקיעים, הכוללות בין היתר הבטחה לתשואות גבוהות יותר מאלה שבבורסות המערב בשל הביקוש הרב לאיגרות חוב ממשלתיות, כמו גם היתרון של המטבע היציב של סין.

בעשור האחרון ניכרת מגמה ברורה של התחזקות המטבע הסיני, דבר שעשוי להגביר את ההתעניינות של משקיעים ישראליים.

גילעד אלטשולרצילום: אילן אסייג

יתרון נוסף ומשמעותי להשקעה בבורסות סין הוא האפשרות להיחשף למניות של החברות הסיניות הקטנות והבינוניות, שחשופות ומושפעות פחות מהכלכלה הגלובלית.

על המשקיעים הישראלים לזכור כי הסיכון בהשקעה בבורסות הסיניות אינו גבוה משמעותית מהשקעה בבורסות אחרות בעולם. להפך - שוק המניות הסיני, בשונה מנאסד"ק, למשל, משופע במשקיעים קמעונאיים. אפליקציות מעולמות המסחר צצו בשנים האחרונות בסין והביאו לעלייה במספר המשקיעים הקמעונאיים – כל אלה הובילו לכך ששוויו של שוק המניות הסיני גדל בטריליון דולר במהלך 2020-2019 – יותר מכל שוק מניות אחר.

אז נכון, הסיכונים שבהשקעה בבורסות סין ידועים והשוק דורש עליהם בדרך כלל גם פרמיית סיכון, אבל עדיין מדובר בשוק גדול מדי מכדי לא להיות בו, ולכן מומלץ לבנות תיק מניות מפוזר עד כמה שניתן.

סין היא חלק משמעותי וחשוב בשווקים הפיננסיים העולמיים כיום, וללא ספק היא מערערת על יציבות ההגמוניה הכלכלית האמריקאית. על רקע היצוא התעשייתי העצום, התחזקות המטבע הסיני וההתאוששות המהירה מהקורונה - אפשר להגיד שמרכז הכובד בעולם ההשקעות עובר מזרחה.

הכותבת היא מנהלת מחלקת שוק ההון באורנשטיין חושן ייעוץ תקשורת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"