לא לערב הורים? כך תתנהלו בחוכמה בעסק המשפחתי

מה עושים כדי לאפשר לבני משפחה שעובדים בעסק המשותף לעבוד יחד - למרות המתחים והמריבות?

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מימין: הארי, מייכן, וויליאם וקייט
מימין: הארי, מייגן, וויליאם וקייטצילום: ADRIAN DENNIS / AFP
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

יותר מ-50% מהעסקים בישראל הם משפחתיים. לדברי דרורית גל פז, מומחית באסטרטגיה, התנהגות אנושית וליווי עסקים משפחתיים, "בניגוד לעסקים שאינם מערבים משפחה, במקרה של עסקים משפחתיים - אמוציות ומשקעים הנובעים מההיסטוריה המשפחתית הם חלק בלתי נפרד מהניהול השוטף. מדובר בהתנגשות בין שתי שפות – הרגשית והמקצועית. ההתנגשות הזו עלולה להוביל למריבות חוזרות ונשנות הפוגעות בעסק".

דרורית גל פזצילום: רפי ג'ירו

הבשורה הטובה היא כי עם קצת מודעות לנושא ויצירת כמה כללים פשוטים, ניתן למנוע חלק גדול מאותן מריבות, ולנטרל את הצד האמוציונלי בעסק.

1. אל תריבו ליד העובדים

במצב של צעקות במסדרונות לפני כולם, העובדים לומדים מהר מאוד את ההתנהלות ומפתחים אדישות, לומדים את השפה המשפחתית ומשתמשים בה - ואף יכולים לזלזל בהנהלה.

רוצים לצעוק אחד על השני? מצאו מקום אחר ללבן את הבעיות שלכם. כבסו את הכביסה המלוכלכת שלכם בבית ולא בעסק. בכל מקרה, עדיף לדבר ולצעוק מאשר להבליג ולשמור בבטן עד להתפרצות כמו הר געש - שגורם לסכסוכים קשים.

משפחה בוויינטאם. חשוב להגדיר מראש מי יירש את ניהול העסקצילום: בלומברג

2. נהלו ישיבה משפחתית שבועית

אחת האפשרויות הטובות לנטרול משקעים היא לנהל ישיבה משפחתית סדורה אחת לשבוע. באותן ישיבות תוכלו ללבן גם בעיות פנימיות משפחתיות הקשורות לעסק. לא כדאי לדלג על ישיבה זו.

3. השתמשו בכלים של תקשורת אפקטיבית

כדי שהישיבות המשפחתיות תהיינה אפקטיביות, השתמשו בכלים לתקשורת אפקטיבית, שגם תעזור לעשות שינוי ולעשות זאת בצורה נכונה ומקדמת. שיקלו לעשות זאת לפחות בתחילת הדרך עם כל סוג של מגשר. לאחר שלמדתם את הכללים לתקשורת אפקטיבית, תוכלו להמשיך לדבר ביניכם , תוך הקפדה על אותם כללים.

הנה כמה דוגמאות:

-התחילו כל ישיבה בדקה אחת של הרהור ושקט.

- על הישיבות לכלול מבנה אחיד כדי להגיע לפתרונות והחלטות.

- בעת מריבה, כדאי לראות את הצורך של הצד השני ולהבין את הצד שלו כפתח לפתרון.

4. אל תביאו את העבודה לארוחות משפחתיות

בארוחות משפחתיות דברו בשפה של המשפחה ועל המשפחה - ואל תדברו על העסק. על אף שקל, ואולי אף נוח, לסגור נושאים נפיצים דווקא בארוחה משפחתית - אל תיגררו לשיחות עסקיות והקפידו להפריד בין התחומים.

5. החליטו מראש מי יירש את הנהלת העסק

כדי להקטין את הסיכוי למריבות משפחתיות, חשוב להגדיר את תפקידו של הדור הצעיר בעסק. במקרים של כמה בני משפחה הטוענים לכתר היורש, נוצרים לא פעם האטה, סחבת, בזבוז משאבים ודחיית קבלת החלטות. זאת, לצד מריבות משפחתיות קשות. כדי למנוע אותן, יש להפעיל חשיבה רציונלית ולא אמוציונלית, ועל דור ההורים ללמוד את הכישורים של כל אחד מבני המשפחה ולהתאים אותם לתפקידים השונים בעסק.

6. הגדירו יחד תקנון לחברה

כתיבה של תקנון או אמנה משפחתית היא מהלך קריטי לצמיחת העסק ולשלום בבית. התקנון או האמנה יכללו נושאים שיעסקו בארבעה נושאים - המשפחה, החברה, אישי וההון בחברה.

חזון המשפחה - בחזון וערכי המשפחה, עקרונות מוסר משפחתיים, עקרונות העסקת בני משפחה בהווה ובעתיד, כללים לגבי הכנסת קרובים וחברים ועוד. ניתן גם להוסיף עקרונות תקשורת בין-אישית, ונושאים כמו דאגה לרווחתם של בני המשפחה.

חזון החברה - ניסוח של חזון וערכי החברה, מינוי מנהלים, מי המנכ"ל בהווה ובעתיד; קביעת תוכנית, כללי התנהלות של בני המשפחה בחברה, הגדרות תפקידים ותהליכי קבלת החלטות. ניתן להוסיף גם הכשרה ואפשרויות קידום מקצועי, תנאים לקביעת שכר, תגמולים, תנאי העסקה והערכת ביצועים תקופתית.

יעדים אישיים - ניסוח יעדים אישיים של מימוש והגשמה אישית, התפתחות אישית, מקצועית ולימודים של בני המשפחה העובדים בעסק.

מבנה ההון בחברה - ניסוח מסודר של העברת מניות, מינוי מנהלים, מועצת מנהלים והנכסים בחברה.

7. הגדירו גבולות

במטרה למנוע דריכה מיותרת על יבלות, יש ליצור מצבים של קבלת החלטות עצמאיות ולהגדיר את גבולות הגזרה של קבלת החלטות, ולתת חופש פעולה מוסכם על בני המשפחה.

זכרו כי הענקת חופש פעולה, כל אחד בתפקידו - חשוב כדי להוכיח שאתם מכבדים אחד את השני.

8. שימו את האגו בצד

שימו את הצלחת העסק המשפחתי בפרונט - ואת האגו בצד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"