עסקים קטנים, דעו לנהל את עצמכם - זה לא כל כך מסובך

חוששים מהניהול הפיננסי של העסק? אין סיבה ■ הנה כמה עקרונות פשוטים שיסייעו לכם לצלוח את הביורוקרטיה הנדרשת

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העריכו הכנסות והוצאות צפויות, והכינו הערכת מס שלפיה תוכלו לתכנן את פעולותיכם הקבועות במשך כל חודשי השנה
העריכו הכנסות והוצאות צפויות, והכינו הערכת מס שלפיה תוכלו לתכנן את פעולותיכם הקבועות במשך כל חודשי השנהצילום: TatianaMara / Shutterstock
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

לא מעט בעלי עסקים קטנים נמנעים מהניהול הפיננסי של העסק שלהם. הם ישקיעו, למשל, הרבה זמן ואנרגיה בשיווק והבאת לקוחות חדשים, אבל לא יקדישו את האנרגיה הזו כדי לוודא שמה שהם הרוויחו – נשאר אצלם.

אם גם אתם חוששים מהניהול הפיננסי של העסק שלכם, לרפי איילון, העוסק בפיתוח עסקי וייעוץ פיננסי, יש כמה עצות שיסייעו לכם לצלוח את הביורוקרטיה בשלום. חלקן פשוטות מאוד, חלקן עשויות להיראות תחילה מורכבות - אך אם תהפכו אותם לשגרה, הם ישפרו את המצב הפיננסי של העסק שלכם בטווח הקצר, הבינוני והארוך.

דאגו בעצמכם להנהלת חשבונות

בעלי עסקים רבים משוכנעים שחייבים רואה חשבון כדי לטפל בהנהלת החשבונות השוטפת, וחלקם מעדיפים לשלם לו שיעשה את זה, אם כדי "להוריד את התיק הזה מהראש", ואם כי זה נראה לנו מסובך מדי. בפועל, אם אתם אנשים מסודרים, עם יכולת ללמוד תוכנות מחשב פשוטות מאוד – אתם יכולים לעשות את זה בעצמכם.

רואה חשבון לא למד ארבע שנים עם התמחות ובחינות לשכה בשביל לעשות הנהלת חשבונות. הוא אמור לסייע לנו להתנהל בצורה מסודרת כדי לנצל את ההטבות שהמדינה נותנת לנו.

אם אתם אנשים מסודרים, עם יכולת ללמוד תוכנות מחשב פשוטות מאוד – אתם יכולים לנהל את החשבונות של העסק בעצמכםצילום: thodonal88 / Shutterstock

השורה התחתונה: נהלו את הנהלת החשבונות שלכם בעצמכם, והתייעצו ברואה חשבון לדברים המורכבים יותר.

דאגו מראש לתכנון מס

מכירים את זה שבדצמבר רואה החשבון שולח לכם מייל ומבקש שתפקידו 40 אלף שקל בפנסיה ובקרן ההשתלמות כדי לשלם פחות מס? הבעיה היא שכמעט אין דבר כזה מזומן בעובר ושב. שבו עם רואה החשבון בתחילת השנה, העריכו הכנסות והוצאות צפויות, והכינו הערכת מס שלפיה תוכלו לתכנן את פעולותיכם הקבועות במשך כל חודשי השנה.

השורה התחתונה: תכנון מס עושים בתחילת השנה - ולא בסופה.

שלמו מסים גבוהים מראש

עצמאים משלמים מס הכנסה וביטוח לאומי כמו כל השכירים, כשהתשלומים נעשים לפי מדרגות הכנסה. ככל שעולה ההכנסה, משולמים מס הכנסה וביטוח בריאות גבוהים יותר על כל מדרגה.

ואולם קיימים שני הבדלים עיקריים בין שכיר לעצמאי: הראשון, אצל שכירים המעסיק נושא בחלק מהוצאות אלה.

ההבדל השני הוא שבעוד השכיר משלם את מס ההכנסה המדויק בכל חודש, את תשלומי מדרגות המס של עצמאי ניתן להעריך רק עם הגשת הדו"חות הכספיים.

רואה חשבון קובע ביחד אתכם כמה אחוז מס תפרישו כל חודש, וסכום זה אתם מפרישים בשוטף. עם הגשת דו"חות המס נקבעת לשכיר השומה הסופית והוא מקבל זיכוי או מחויב להשלים. כדי להימנע מהפתעות לא משמחות בדמות השלמות, הקפידו להפריש למס מעט מעל הסכום המוערך – תמיד עדיף לקבל כסף בחזרה מאשר לשלם עוד.

בנוסף, רשות המסים מחזירה את הסכומים העודפים בצירוף ריבית, כך שהכסף שלכם בהחלט "עבד" במהלך השנה.

בשורה התחתונה: שלמו מסים מעט מעל הסכום שהערכתם – זה ישתלם לכם בסוף השנה.

אל תתפתו ל"עבודה בשחור"

ספק הציע לכם שאשלם לו במזומן (בשחור) תמורת הנחה בתשלום, למה לא ללכת על זה? בנוסף לשאלה המוסרית, שם כל אחד ואחת פועלים לפי אמות המוסר האישיות שלהם, אתם פשוט מפסידים פה כסף ושליטה בעסק שלכם.

בעלי העסקים מפסידים כאן שלוש פעמים: הם מאבדים יכולת לפקח על ההוצאות וההכנסות; מפסידים 17% הכרה במע"מ; והגרוע מכל, מכיוון שההוצאה לא נרשמת בספרים - הרווח גדל וקיים סיכוי לתשלום מס שולי שמתחיל ב-14% ברווח נמוך יחסית, ויכול להגיע ליותר מ-35%.

בנוסף, ברגע שתרצו לקבל החזרים מטעם המדינה ברגעי משבר, כמו מלחמה או מגפה עולמית, תתקשו להוכיח את ההכנסות האמיתיות שלכם. תעשו לבד את החשבון.

בשורה התחתונה: לא משתלם לעבוד בשחור.

אל תוותרו על הפרשה לפנסיה וקרן השתלמות

המדינה מעוניינת לעודד חיסכון לפנסיה ולקרנות השתלמות. לצורך כך קיימות הטבות משמעותיות - הוצאה מוכרת לצורכי מס. זוהי הוצאה שכשמה כן היא - היא לא מופיעה בדו"ח רווח והפסד של העסק, אבל זו הוצאה לכל דבר. כלומר, היא מורידה את הרווח של העסק ומקטינה תשלומי מס.

כך למשל, הרווח של העסק בסוף השנה הוא 96 אלף שקל ולא הופרש כלל כסף לפנסיה או לקרן השתלמות. בעל העסק, בהנחה שאין לו נקודות זכות, עלול לשלם כ-8,000 שקל למס הכנסה. בהפרשה חודשית לפנסיה של כ-1,200 שקל לחודש, בעל העסק יכול לחסוך כמעט שליש מתשלומי המס.

בנוסף, קרן הפנסיה אינה סטטית. בבחירה נכונה ובמעקב על הקרן, ביכולתה לייצר גם תשואה נוספת - ואתם מרוויחים פעמיים.

בשורה התחתונה: אם לא תפרישו לפנסיה וקרן השתלמות - אתם עלולים לשלם יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב