זה שוק האג"ח הגדול והחשוב בעולם – והוא מראה סימני מצוקה

הנזילות בשוק האג"ח של ממשלת ארה"ב נשחקת במקביל לזינוק בתנודתיות התשואות ■ איך ישפיע הצעד של הבנק הפדרלי, שמתכוון לצמצם את רכישות האג"ח בשוק מדי חודש?

לוגו בלומברג
בלומברג
ליז מקורמיק ואליזבת סטנטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבנק הפדרלי בוושינגטון. עד לבחירות ליו"ר בינואר, ירחף ענן פוליטי מעל כל החלטות היו"ר המכהן פאואל
הבנק הפדרלי בוושינגטוןצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג
ליז מקורמיק ואליזבת סטנטון

סימני אזהרה מבליחים מול עיני הרגולטורים בשוק אג"ח של ממשלת ארה"ב, ששוויו 22 טריליון דולר. השוק סובל מתנודתיות גוברת בדיוק כשהבנק הפדרלי מתחיל לצמצם את תוכנית רכישת האג"ח שלו, שהיקפה 120 מיליארד דולר בחודש.

בעקבות דיווחים על האצה באינפלציה - קצב עליית המחירים לצרכנים - בארה"ב, סוחרים החלו לצפות כי הבנק המרכזי יעלה את הריבית לראשונה מוקדם משחשבו. תשואת האג"ח לשנתיים של ממשלת ארה"ב עלתה ב-10 נקודות בסיס (0.01%) ביום רביעי - התנודה היומית הגדולה מאז מארס 2020. קדמה לכך תקופה חריגה של תנודתיות שהובילה לכך שהמכרז למכירת אג"ח ל-30 שנה היה הסוער ביותר זה עשור.

מדד הנזילות בשוק האג"ח הגיע לרמה הגבוהה (שמעידה על נזילות נמוכה) ביותר מאז הטלטלה שעבר השוק בעקבות התפרצות הקורונה הראשונה בארה"ב בפברואר-מארס 2020.

השבוע מתכנסים ראשי הבנק הפדרלי, שנה לאחר שאירוע נדיר קרה בשוק: מחירי האג"ח זינקו והתשואות קרסו, ואז התאוששו ללא סיבה ידועה. זה לא אמור לקרות בשוק האג"ח הגדול בעולם. נושא הכנס השנה יהיה "הצעות לשיפור תפקוד השוק ועמידותו".

הדחיפות של הנושא עלולה להתגבר עוד לפני המפגש עצמו. הבנק הפדרלי, שקנה באופן עקבי אג"ח ממשלתיות מאז תחילת המגפה, כשהמסחר בשוק כמעט קפא לגמרי, מיישם תוכניות להתחיל לצמצם את הרכישות החודשיות שלו.

בזמן שהרגולטורים מהבנק נפגשים, משרד האוצר יערוך את המכרז החודשי שלו למכירת אג"ח ל-20 שנה, שיספק תשובה לשאלה אם המכרז של השבוע שעבר, לאג"ח של 30 שנה, היה חריג - או סימן לכך שתפקודו הנורמלי של השוק בסכנה בגלל הנפילה בנזילות.

"המבנה הנוכחי מאפשר לשוק לתפקד היטב כשמחזורי המסחר גבוהים", אמר פיטר צ'יר, ראש אסטרטגיית מאקרו בבנק ההשקעות אקדמי סקיוריטיס. "אבל זה מוביל לתקופות של תנודות גדולות ואגרסיביות שנראות לא מובנות ביחס למידע שמניע אותן. זה גם מקשה על מנהלי נכסים לנהל את הסיכון שלהם".

בשבוע שעבר המצב הנוכחי ניכר, כשמדד הנזילות של אג"ח הממשלתיות של בלומברג – המודד עד כמה סוטות תשואות האג"ח מערכן לפי מודל ערך-הוגן – הגיע לרמות הגרועות ביותר מאז מארס 2020.

אנומליות בתמחור אג"ח ממשלתיות הן בעלות השפעות נרחבות, מכיוון שהתשואות של האג"ח משמשות להערכת נכסים בשווי של יותר מ-50 טריליון דולר ברחבי העולם. בתוך שוק האג"ח הממשלתיות, מסחר באג"ח שהונפקו בשנים קודמות – off-the-run – קשה גם בנסיבות נורמליות, וכשהנזילות יורדת הוא ממש מסתבך, אמר צ'יר.

נלי ליאנג, תת-שרת האוצר למימון מקומי, וסגן העוזר לשרה, בריאן סמית, ישתתפו בכנס. נציגי הבנק המרכזי יכללו את נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ג'ון ויליאמס ואת לורי לוגאן, מנהלת חשבון מערכת השוק הפתוח של הבנק המרכזי. נציגי נציבות המסחר בחוזים עתידיים וסחורות – הרגולטור של שוק הסחורות, ויו"ר רשות ני"ע ישתתפו באירוע, שיתקיים באופן מקוון.

ג'רום פאוול, יו"ר הבנק הפדרלי. בנק ישראל סומך עליו שיעשה את העבודהצילום: Manuel Balce Ceneta / AP

התנודות בשוק האג"ח משקפות את אי הוודאות הכללית אודות כיוון הכלכלה והמדיניות המוניטרית נוכח הזינוק במחירים, מחסור בעובדים ותשואות שהן נמוכות בהרבה מקצב האינפלציה.

תקלה במכרז האג"ח

מכירת אג"ח ל-30 שנה בשווי 25 מיליארד דולר ביום רביעי שעבר הניבה תשואה הגבוהה ב-5 נקודות בסיס (0.05%) מהתשואה שבה נסחרו אג"ח דומות בשוק בדיוק לפני פתיחת המכרז. זהו סימן לביקוש חלש. "הזנב" של המכרז – הפער בין המחיר הממוצע שהוגש במכרז על ידי הממשתפים לבין המחיר הנמוך ביותר שבו נרכשו האג"ח במכרז - היה הגרוע ביותר מאז אוגוסט 2011.

"זה סימן מובהק לאי נזילות", אמר מייקל קלוהרטי, ראש תחום אסטרטגיית ריבית ארה"ב ב-UBS. "בשבועיים האחרונים השוק היה תזזיתית נורא והתקשה להתמודד עם ניהול סיכונים".

הרגולטורים בארה"ב נקטו בכמה צעדים מאז שהמהומה של מארס 2020 אילצה את הבנק הפדרלי להתערב ולקנות אג"ח במיליארדי דולרים כדי לשמור על תפקוד השוק.

קבוצת עבודה בין-ארגונית שמבצעת פיקוח בשוק האג"ח אמרה החודש כי השוק זקוק לרפורמות חדשות. בין הנושאים שהקבוצה רוצה לטפל בהן – הרחבת סליקה מרכזית, שיפור שקיפות פעילות סוחרים והגברת הפיקוח באתרי המסחר.

פרץ התנודתיות שנראה לאחרונה הפתיע משקיעים רבים, שציפו ליציבות אחרי שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר החודש שהבנק אינו ממהר להעלות את הריבית. במקום זאת, מדד MOVE של בנק אוף אמריקה, שנסחר בבורסת ICE, שמודד תנודתיות עתידית משתמעת בתשואות האג"ח הממשלתיות, סמוך לרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2020.

"אנחנו בתקופת מעבר, לא רק של המדיניות המוניטרית אלא גם באי-ודאויות רבות, כולל המדיניות התקציבית וגיאו-פוליטיקה", אמר ג'רום שניידר, ראש ניהול פורטפוליו ומימון לטווח קצר בחברת פימקו, המנהלת נכסים בשווי 2.2 טריליון דולר.

"יש שאננות לגבי הדרך שבה הנזילות מופצת במערכת הפיננסית הגלובלית כי המדיניות המוניטרית היתה מאוד תומכת", הוא אמר. "זה משתנה קצת עכשיו".

לכתבה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?