השכר גבוה ועובר את תקרת ההפקדות לקרן הפנסיה? חברות הביטוח צריכות לעדכן אתכם

בתביעה ייצוגית שאושרה באחרונה נגד מנורה מבטחים קבע בית הדין כי "על חברת הביטוח לשלוח לעמית במכתב נפרד הודעה שיצוין בה במפורש שיעור דמי הניהול" ■ תביעה ייצוגית דומה אושרה נגד הראל ב-2019

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
תלוש שכר
תלוש שכרצילום: מוטי מילרוד
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

עד לכניסתו לתוקף של חוק ההסדרים, סכום ההפקדה המקסימלי לקרן הפנסיה (שנקראת גם קרן הפנסיה המקיפה) - מוגבל. המגבלה מסתכמת ב-20.5% מפעמיים השכר הממוצע במשק (שנכון ל-2021 הוא 10,551 שקל), כך שתקרת ההפקדה היא 4,326 שקל בחודש.

כל סכום שעולה על תקרה זו, שמחושבת ברמה שנתית, עובר אוטומטית לקרן פנסיה כללית (שנקראת גם קרן פנסיה משלימה). גם אם הסכומים שמופקדים באופן שוטף לקרן הפנסיה לא מגיעים לתקרת ההפקדות, לעתים גם בונוסים או תשלומים חד-פעמיים יכולים לגרום לפתיחת הקרן הכללית באופן אוטומטי, והעברת סכומים לשם, מבלי שהחוסך בכלל מודע לכך.

וזה היה גם הסיפור של לירון, שהגישה תביעה ייצוגית נגד מנורה מבטחים, שאושרה באחרונה בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. לירון גילתה בדיעבד, עם קבלת הדו"ח השנתי, שנפתחה לה גם קרן פנסיה כללית ובה נגבו ממנה אוטומטית דמי ניהול מקסימליים - גבוהים משמעותית מאלה שהיא סיכמה עם סוכן הביטוח שלה.

כך, על אף שסוכם שדמי הניהול יהיו 4% מההפקדות ו-0.25% מהצבירה - וכך באמת היה בקרן הפנסיה המקיפה - בקרן הפנסיה הכללית נגבו ממנה דמי ניהול דומים מההפקדות, אך 1.05% (יותר מפי 4) מהצבירה - שזוהי התקרה המקסימלית המותרת.

אחרי שגילתה לירון את דבר פתיחת קרן הפנסיה הכללית וניהלה משא ומתן עם חברת הביטוח, היא הצליחה להוריד משמעותית את דמי הניהול – כך שביחס להפקדות דמי הניהול יהיו 1.5% וביחס לצבירה 0.18%.

שופטת בית הדין האזורי לעבודה תל אביב, אופירה דגן טוכמכרצילום: תומר אפלבאום

השופטת אופירה דגן-טוכמכר, שהחליטה על אישור התביעה כייצוגית, קבעה כי "בהיעדר יידוע ברור ונפרד על עצם פתיחת קרן פנסיה כללית ודמי הניהול הנגבים בה, המשיבה (מנורה מבטחים) פעלה בניגוד לחובותיה הקבועות בדין עת גבתה דמי ניהול מקסימליים".

לדבריה, "על המשיבה מוטלת היתה חובה לנקוט באמצעים מתאימים, כך שבמקרים כגון דא, עם פתיחת הקרן תשלח לעמית במכתב נפרד, הודעה על פתיחת הקרן הכללית ותוך שיצוין בה במפורש שיעור דמי הניהול הנגבה".

עוד הוסיפה דגן-טוכמכר: "לגילוי ושקיפות ביחס לשיעור דמי הניהול הנגבים חשיבות בשל ההשלכה על סכום המחייה שיוותר לעמית עם פרישתו".

השופטת אישרה את התביעה כייצוגית, על אף טענות חברת הביטוח כי בטופס ההצטרפות לקרן הפנסיה המקיפה עליו חותם החוסך הוא מסכים כי ככל שההפקדה לקרן המקיפה תעלה על התקרה הסטטוטורית, יופקדו הכספים שמעל התקרה למסלול הביטוח הכללי.

"על קרנות הפנסיה מוטלת חובת גילוי מוגברת, הנגזרת מחובת הנאמנות וחובת תום-לב הכוללת חובות גילוי וייזום של פרטים רלוונטיים, הידועים לה מתוקף מעמדה והעלולים לפגוע במבוטח. חובה מוגברת זו נובעת מפער הכוחות שבין קופת הגמל וקרן הפנסיה לבין העמית, מבעיית תת-המידע של המבוטח, מהיעדר ערנותו לתנאים מוקדמים ולסייגים", נכתב בהחלטה.

לא ניתן להסתפק בפרטים המפורטים בדו"חות

גם הטענה כי ניתן להסתפק בפרטים המפורטים בדו"חות התקופתיים שנשלחים מדי תקופה לחוסכים נדחתה: "לא סגי בדיווח בדיעבד, שאינו מקנה את מלוא המידע ואינו מאפשר לעמית לבחון את האלטרנטיבות באופן מספק.

"הסתפקות בשליחת דו"חות רבעוניים/שנתיים, הכוללים נתונים שונים, ונועדו לשמש כלי מעקב ובקרה יעיל לעמיתים ולמבוטחים, ללא ציון מפורש של פתיחת קרן פנסיה כללית על כל המשתמע מכך ודמי הניהול הנגבים במסגרתה, עלולה להוביל לכך כי פרטים מהותיים אלה ייטמעו בדו"חות, ועמית בקרן יפספס את עצם פתיחת הקרן כללית, את דמי הניהול הנגבים במסגרתה ואת היותה נפרדת מהקרן המקיפה אליה הצטרף, שבמסגרתה ניתנה לו הנחה בדמי הניהול", נכתב בהחלטה.

קביעה זו הסתמכה בין היתר על כך שדמי הניהול הרשומים בדו"ח, במקרה שבו החוסך לא עבד במהלך כל השנה, לא בהכרח ישקפו את דמי הניהול השנתיים שבהם הוא עתיד לשאת וגם בהתחשב בכך שהדו"חות הרבעוניים אינם נשלחים בהכרח בסמיכות למועד פתיחת הקרן, אלא יכולים להישלח גם מספר חודשים לאחר מכן.

כפי שנקבע, חברי הקבוצה הם כל החוסכים במנורה מבטחים שבמהלך התקופה שבין 7 במאי 2012 ועד 29 בספטמבר 2021 נפתחה עבורם קרן פנסיה כללית לאחר שחצו את תקרת ההפקדות בקרן הפנסיה המקיפה, וחויבו באופן אוטומטי וללא הודעה על כך בדמי הניהול המקסימליים, בעוד שבקרן המקיפה זכו להנחה בדמי הניהול ביחס למקסימום.

שלב האישור של התביעה כייצוגית הוא אמנם לא סוף פסוק, אבל הוא שלב משמעותי שכן לאחריו פעמים רבות מגיעים הצדדים לפשרה. תביעה ייצוגית דומה אושרה נגד חברת הביטוח הראל ב-2019, ולבסוף היא הסתיימה בפשרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"