חשופים בצריח: 2.6 טריליון דולר בהפסדים על הכוונת

שנים של ריבית אפסית הובילו לגידול במח"מ - משך חיים ממוצע של אג"ח, שמגדיל את הסיכון בחשיפה להעלאת ריבית ■ עם התחממות האינפלציה, אפילו עליית ריבית קטנה מסכנת את משקיעי האג"ח הסולידיים בהפסדים גדולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריט. כל שינוי קטן בתשואה עלול להביא להפסדי ענקצילום: בלומברג

אחרי שבוע פרוע במיוחד בוול סטריט, שבו הציפיות לאינפלציה הגיעו לשיא של עשור, מנהלי תיקי השקעות נאלצים להתמודד עם אפשרות מסוכנת הרבה יותר - עלייה צנועה בתשואה על אג"ח ממשלתיות, שתגרור הפסדים בשווי טריליוני דולרים.

הפסדי ענק עלולים להיגרם כתוצאה מחשיפת המשקיעים למח"מ של האג"ח, שהוא מדד מפתח לסיכון בהשקעה באג"ח בשל חשיפה להעלאות ריבית. 

ככל שמשך החיים הממוצע (מח"מ) של איגרת חוב גבוה יותר, כך היא חשופה יותר לשינויים בשערי הריבית - ולכן הסיכון שכרוך בהשקעה בה עולה. סיכון גבוה יותר מתבטא בתשואה גבוהה יותר לפדיון, ובתנודתיות גבוהה יותר. כל שינוי בריבית, בציפיות הריבית או בציפיות האינפלציה מתורגם מיד לשינויים במחיר של איגרות החוב ובתשואה שהן מבטיחות למשקיע.

המח"מ של האג"ח המריא כי ממשלות וחברות מכרו יותר אג"ח לטווח ארוך והריבית נפלה. כאמור, ככל שהמח"מ גדל, הסיכון בחשיפה להעלאת ריבית, גדל. ובמקביל ממשלות הגדילו מאוד את החובות שלהן, מכיוון שהזרימו תמריצים במשבר הקורונה.

כיום נמצא מדד המח"מ סמוך לשיא: עלייה של אפילו 0.5% בתשואות מכאן והלאה, לרמה הממוצעת לפני המגפה ב-2019, תהיה מספיקה כדי להסב נזק לנכסים מכל הסוגים, משווקים מתעוררים למניות טכנולוגיה מבוקשות.

חוששים מעליית הריבית

המשקיעים עומדים מול אפשרות לתרחיש שכזה לאחר שהתשואה על אג"ח של ממשל ארה"ב לעשר שנים הגיעה בשבוע החולף לשיא שנתי, נוכח חששות כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית ב-2022 ועמה יתייקרו עלויות המימון. 

הפוטנציאל להפסדי ענק נובע מכך שבמשך תקופה ארוכה של ריבית אפסית גדל והלך הביקוש לאג"ח ארוכות טווח יותר - בקרב הלווים והמלווים.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואלצילום: בלומברג

ככל שהמח"מ של האג"ח ארוך יותר, כך היא פגיעה יותר לעלייה בתשואות - הנפילה במחיר גדולה שלה תהיה גדולה יותר. ולא מדובר רק באג"ח של ממשלת ארה"ב: הסיכון הוא גלובלי, נוכח החששות מאינפלציה שגורמים לבנקים מרכזיים רבים לתפוס עמדות נציות.

"עליית ריבית היא סכנה מערכתית כעת", אמרה ברברה אן ברנארד, מייסדת קרן הגידור וינקרסט קפיטל. "העלאת ריבית תקשה על כל השוק, מלבד הבנקים. בנוסף, מסכנת את הכלכלה גם האינפלציה, אם היא תימשך".

התחזית הממוצעת בוול סטריט לתשואה על אג"ח ממשלתיות לעשר שנים, שהגיעה לרמה של 1.7% בשבוע שעבר, היא 2% לעוד שנה מהיום. מדובר בנתון שקרוב לטווח של התשואה ב-2019, שהיתה ברמה ממוצעת של 2.14%. התשואה עלתה כבר ב-0.5% מאז תחילת אוגוסט.

העלייה הובילה לשאלות לגבי שוק המניות. הרגישות לעלייה בתשואות אג"ח גדולה יותר בקרב חברות שצפויות להתחיל להניב רווח בשלב מאוחר יותר. מצב זה הופך את חברות הטכנולוגיה, שמאופיינות בצמיחה מהירה, לפגיעות ביותר לריבית עולה. נכסים מסוכנים רבים פגיעים גם הם, כולל אג"ח קונצרניות בסיכון גבוה (אג"ח זבל).

עלייה של 0.5% בתשואות - הפסד של 350 מיליארד דולר

בעולם האג"ח, לא נדרשת נפילה בסדר גודל של 1994, שנה ידועה לשמצה בקרב המשקיעים באג"ח, כדי לגרור את השוק להפסדים משמעותיים. עלייה של 0.5% בתשואות תוביל להפסד של יותר מ-350 מיליארד דולר במדד בלומברג לאג"ח ממשלת ארה"ב (Bloomberg U.S. Treasury index), שעוקב אחרי כ-10 טריליון דולר של חוב, נוכח הקפיצה במשך החיים של האג"ח ב-18 החודשים האחרונים. 

ההפסד בתרחיש דומה עבור מדד Bloomberg Global Aggregate, שעוקב אחרי אג"ח בשווי 68 טריליון דולר של תאגידים וממשלות משווקים מפותחים ומתעוררים כאחד, יהיה 2.6 טריליון דולר.

"כל כך הרבה נכסים בסיכון גבוה שווים המון כעת בגלל שהריבית הריאלית נמוכה", אומר אלברטו גאלו, מנהל תיק השקעות באלגבריס אינווסטמנטס. "כשהבנק המרכזי ינסה להחזיר את המצב לנורמליות, זה ישתנה", הוסיף. 

כמובן, יש מחנה שצופה שהתשואות יסוגו בשנה הבאה. המחנה הזה מאמין שהאינפלציה תאט, ומצביע על הכוחות שמעיבים על הצמיחה, ביהם גורמים דמוגרפיים.

האופטימים נוטים להאמין שגם כשהבנק הפדרלי יצמצם את רכישות האג"ח שלו, הוא ישמור על אחזקות אג"ח נכבדות - שיסייעו לשמור על ריבית נמוכה.

"אג"ח זה על הפנים"

נכון לעכשיו, נראה שהמחנה בעל התחזית הדובית מוביל. מדד האג"ח של ממשלת ארה"ב של בלומברג ירד ב-3.3% השנה (נכון ל-21 לאוקטובר), והוא בדרכו להפסד השנתי הגדול ביותר שלו מאז 2009. 

מייקל גייד מ-ATAC רוטיישן פאנדס הידהד את רוח התקופה במזכר שכתב באחרונה, שכותרתו: "אג"ח זה על הפנים, תשקלו אלטרנטיבות טקטיות". ואכן, ניכר שמשקיעים ממלאים אחר עצתו. הסקר החודשי של בנק אוף אמריקה בקרב מנהלי קרנות מצא שהקצאת האג"ח בתיקים נמצאת במשקל הנמוך ביותר שלה אי פעם.

השאלה אם האצת האינפלציה אכן תוכיח את עצמה כזמנית היא בלב הוויכוח על שוק האג"ח. סיכון המח"מ גדול כיום מכיוון שהבנק הפדרלי מעדיף לא לפעול נגד האינפלציה, כדי לעודד את התעסוקה. 

בשבוע הבא יעדכן הבנק הפדרלי את מדיניותו לנוכח האינפלציה, שעלתה באוגוסט בקצב שנתי של 4.3% - המהיר זה עשור. בנוסף עתיד להתפרסם דו"ח שצפוי להעיד על האטה חדה של הצמיחה בארה"ב ברבעון החולף.

אבן הדרך המשמעותית הבאה עבור שוק האג"ח לא רחוקה. מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי הסכימו בחודש שעבר בקווים כלליים על התחלת צמצום רכישת האג"ח החודשית שלהם בין אמצע נובמבר עד אמצע דצמבר, נוכח החששות הגוברים מהאינפלציה. התחזית של בכירי הבנק הפדרלי לירידה באינפלציה היא בעלת אי ודאות גבוהה.

"אג"ח ממשלתיות נחשבות מאז ומתמיד כנכס ליבה בתיק השקעות מגוון", אמר יו גימבר, אסטרטג בשוק העולמי בזרוע ניהול הנכסים של בנק ג'יי.פי מורגן. "כיום, אג"ח נתפסות כגורם סיכון".

לכתבה המלאה ב"בלומברג"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker