הגזלן הקטן של תשואת הפנסיה שלנו

בנוסף לדמי הניהול, שחותכים את החיסכון הפנסיוני בכשליש, התשואה הדמוגרפית - שמבוססת על מצבם של שאר העמיתים בקרן - עלולה לנגוס עוד חלק מהחיסכון העתידי ■ למה זה קורה ולאילו נתונים צריך לשים לב כשבוחרים בקרן פנסיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנסיונרים. עיקרון ההדדיות בקרנות גם עלול לפגוע בחוסכיםצילום: Lucy Nicholson / REUTERS

כשליש מהחיסכון הפנסיוני שלנו נמחק בגלל דמי ניהול, שמכונים "הרוצח השקט" - שגורם לכך שעד גיל הפרישה יהיו לנו פחות כסף בחיסכון הפנסיוני. תפקידו של מנהל ההשקעות, שבגינו הוא מקבל דמי ניהול, הוא להניב לחוסך תשואה הגבוהה מהסכום שמניב מדד היחס (הבנצ'מרק) ודמי הניהול.

כשבודקים את כדאיות ההשקעה במכשיר פיננסי כלשהו, מקובל להשוות את הביצועים שלו למדד היחס, כלומר לבחון את התשואה שסיפק השוק בכללותו לעומת התמורה שנתנה השקעה במכשיר הספציפי לאחר תשלום דמי הניהול. כך ניתן לדעת אם מנהל ההשקעות או מנהל הקרן הצדיקו את דמי הניהול ששילמו להם המשקיעים, וסיפקו להם תשואה עודפת על השוק.

אם התשואה של המכשיר הפנסיוני נמוכה מתשואת מדד היחס בניכוי דמי הניהול - מנהל ההשקעות לא הצדיק את דמי הניהול ששולמו לו; אם התשואה של המכשיר הפנסיוני לאחר ניכוי דמי הניהול גבוהה ממדד היחס - הוא הצדיק את תשלום דמי הניהול.

ואולם, בנוסף לתשואה המושגת על ידי מנהל השקעות, קיים בקרנות הפנסיה עוד גזלן קטן - המכונה תשואה דמוגרפית. מדובר במושג שהשימוש בו נפוץ בקרנות פנסיה מקיפות, שבהן יש מנגנון של ערבות הדדית בין עמיתי הקרן. בשונה מתשואה רגילה, שנובעת מהעלייה או הירידה בשווי ההשקעות שנעשו בנכסי הקרן, קרן הפנסיה המקיפה מבוססת על עיקרון ההדדיות. כלומר, ערבות הדדית בין כל העמיתים באותה קרן. בנוסף לחיסכון הפנסיוני, היא כוללת כיסויים ביטוחיים למקרה של פטירה (ביטוח חיים) ולמקרה של נכות או בעיות בריאות המונעות מהעובד להמשיך בעבודתו (ביטוח לאובדן כושר עבודה).

מכיוון שהקרן מבוססת על עיקרון ההדדיות, גם הסיכונים הביטוחיים משותפים לכלל החוסכים, והיא גובה עבורם תשלום (פנסיית שארים ופנסיית נכות), שגובהו נקבע על פי חישובים אקטואריים.

פנסיונרית גולשת באייפדצילום: Bloomberg

אותם חישובים מבוססים על הערכות בלבד, ולכן העלויות בפועל יכולות לסטות מהן. אם עלות הכיסויים הביטוחיים שהיו לקופה בפועל בשנה נתונה קטנה מהסכום שנגבה מהעמיתים, העודף מחולק בין העמיתים ומתווסף לתשואות על ההשקעות - זהו עודף דמוגרפי. כשהוא מחולק לעמיתי הקרן, התשואה המתקבלת נקראת תשואה דמוגרפית.

החישובים יכולים לפעול גם בכיוון ההפוך: אם עלות כיסויי הביטוח שגבתה הקופה לא הספיקה לכסות את העלויות בפועל - ייווצר גירעון דמוגרפי, שיופחת מהתשואות של העמיתים וייחשב כתשואה דמוגרפית שלילית. כלומר, תשואה דמוגרפית קשורה במאפייני הקרן, כמו גיל העמיתים, שיעור התביעות והיקפי ההפקדות.

להתעניין בגיל ובתחום העיסוק של העמיתים

לאור עיקרון ההדדיות, יש לבחון היבטים נוספים לפני בחירת קרן הפנסיה, המשפיעים על התשואה הדמוגרפית של הקרן. למשל, גודל הקופה. ככל שהקרן גדולה יותר, החישוב האקטוארי יהיה מדויק יותר וסטיית התקן של התשואות הדמוגרפיות תהיה קטנה יותר.

ככל שהקרן חדשה וקטנה ויחס ההפקדות השוטפות לנכסים הצבורים בה גבוה, כך היא צפויה להציג תשואה דמוגרפית חיובית וגבוהה, מכיוון שהעמיתים בה צעירים יחסית. לעומת זאת, בקרן גדולה, שכבר צברה כמות גדולה של נכסים, שיעור ההפקדות מהנכסים יהיה נמוך, וכך גם התשואה הדמוגרפית שלה.

עם זאת, בקרן פנסיה קטנה קיים סיכון שתביעות בו־זמניות של כמה מעמיתי הקרן יפגעו בה באופן משמעותי, ויגרמו לתשואה דמוגרפית שלילית. כיום, קרנות קטנות מחויבות לבטח את עצמן אצל מבטחי משנה, מה שמסייע להן במקרים כאלה. את התשואה הדמוגרפית של קרנות הפנסיה ניתן למצוא בפנסיה נט, אתר שמפעיל משרד האוצר ומרכז את נתוני קרנות הפנסיה. התשואה המופיעה בדו"חות הרבעוניים הנשלחים לעמיתים היא שקלול של התשואה מההשקעות והתשואה הדמוגרפית.

היבט אחר קשור למדיניות החיתום של הקרן. על בסיס מדיניות זו מתקבלים מבוטחים לקרנות הפנסיה, תחת סייגים כאלה ואחרים לכיסויים הביטוחיים של כל מצטרף. מדיניות חיתום מקלה של קרן עלולה להגדיל את מספר המקרים הביטוחיים, מה שיגדיל את עלות הכיסויים הביטוחים, וקיים סיכוי גבוה שיביא לתשואה דמוגרפית שלילית.

עוד היבט שחשוב לבדוק קשור למאפיינים הדמוגרפיים של העמיתים החוסכים בקרן. התשואות הדמוגרפיות מושפעות מכמות המקרים הביטוחיים — כמות האנשים בפועל שמקבלים פנסיית נכות או פנסיית שארים. לאור זאת, יש חשיבות מכרעת למאפיינים הדמוגרפיים של החוסכים, כמו גיל ותחום עיסוק.

התשואה הדמוגרפית מפורסמת בדו"חות של כל קרן וקרן. כשאנחנו ניגשים לייעוץ פנסיוני, אחד מתפקידיו של היועץ הפנסיוני הוא לבחון את התשואה הדמוגרפית של הקרן לפני שהוא ממליץ עליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker