חמצן לשבועיים או סוף למשבר? בית המשפט אישר את הסדר החוב של מגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

השופט קבע כי הוא מאשר את ההסדר

השופט אילן שילה קבע כי הוא מאשר את הסדר החוב של מגה, כולל התיקונים שנעשו בו במהלך היום. מכיוון שנשארו שני נושאים פתוחים הוא זימן את החברה והבנקים אליו מחר בבוקר. הדירקטוריון ימנה שבעה דירקטורים, רק שלושה מבעלת השליטה, שני דירקטורים מטעם העובדים, דירקטור אחד מטעם הספקים ודירקטור שימונה מטעם בית המשפט.

בין היתר התחייבה אלון רבוע כחול להיות ערבה לבנקים בסכום של 200 מיליון שקל. סכום זה יוזרם מיידית ויקטין את החוב של מגה לבנקים מ-500 מיליון שקל ל-300 מיליון שקל, ויחסוך למגה תשלום ריבית של כ-7 מיליון שקל.

קודם לכן, היתה אמורה אלון רבוע כחול להזרים 240 מיליון שקל להמשך הפעילות של מגה אך תזרים במקום זה 320 מיליון שקל. הרשת תנפיק זכויות בכ-200 מיליון שקל וחלק מהספקים יוכלו להמיר חוב במניות של רבוע כחול.

ההחלטה נותנת למגה את היכולת לשרוד בשבועיים הקרובים, אך כלל לא בטוח שמעבר לכך. הספקים כבר הבהירו שבלי ערבויות או תשלום במזומן הם לא יספקו סחורה לרשת, ונכון לרגע זה מגה מוכנה לתנאים אלה רק עד לסוף החודש.

"מחר נספק למגה סחורה, אבל כשיגיע האחד באוגוסט, מגה תצטרך לשכנע אותנו שאנחנו לא לוקחים סיכון ואני לא רואה את זה קורה" אמר בכיר בחברת מזון גדולה על ההחלטה. לדברי הבכיר, "הם אמנם הבטיחו שיזרימו 350 מיליון שקל אבל רק בחודש אחד מגה מזמינה סחורה ב-300 מיליון, ובנוסף צריך לראות שהכסף אכן יוזרם".

הבכיר הוסיף: "החברות הגדולות מבוטחות ויסכימו לספק סחורה רק עד גובה הסכום שמגה תשלם להן נכון לאותו שבוע. מכיוון שמגה תשלם לספקים באוגוסט בארבעה תשלומים שבועיים במקום בתשלום אחד, הביטוח שלנו יהיה על סכום ממש נמוך. באוגוסט הם יצטרכו להזמין סחורה מראש בכמות מטורפת לראש השנה - ולא נספק להם בלי תשלום במזומן. נצטרך לראות אם וכמה זמן מגה תצליח להתגלגל ככה".

מבנק הפועלים נמסר: "אנו מברכים על השיפור המשמעותי בהסדר החוב של מגה ועל הסכמתם של בעלי השליטה להעמיד ערבויות נוספות ולהזרים סכומים נוספים, שיבטיחו את המשך קיומה של הרשת ואת פרנסתם של אלפי עובדיה. רק מחויבות אישית של בעלי השליטה המבוססים, שבמשך שנים נהנו מפירותיה של הרשת, יכולה להבטיח את המשך קיומה. אנו מצפים מבעלי השליטה להמשיך את התמיכה ברשת גם בעתיד, כדי להבטיח את קיומה והמשך צמיחתה, דבר שהוא בעל חשיבות חברתית וכלכלית".

שרגא בירןצילום: עופר וקנין

הספקים איימו להפסיק את האספקה למגה

לאחר שאסם, שטראוס ויתר הספקים אמרו כי לא יזרימו סחורה לרשת ממחר ללא ערבות של החברה האם אלון רבוע כחול, הודיעה אלון כי תעניק ערבות של שבועיים נוספים, עד סוף חודש יולי.

בנוסף, בתקופה זו תמשיך מגה לרכוש סחורה עבור תשלום שבועי במזומן, כפי שעשתה בשבועיים האחרונים. "התקווה שהיום יאושר ההסדר ונשב ממחר בבוקר כדי לראות מה האובליגו של כל ספק ומה אנחנו צריכים ברשת, ואיך לסגור את הפער הזה - כי אם לא, הרשת תשותק", אמר קפלן. 

"קפלן אמר שאם ימונה משקיף לחברה הוא יתפטר"

במהלך הדיון, דרשו הנושים כי ימונה משקיף לחברה לאור התנהלות החברה בעבר.

במעמד זה חשף השופט כי "הצענו את זה, אבל קפלן אמר שאם ימונה משקיף לחברה הוא יתפטר ולכן החליטו למנות רק דירקטור נוסף".

קפלן התפטר בעבר מניהול בית החולים הדסה לאחר שמונה חשב מלווה לבית החולים.

רשות הגבלים עסקיים במסר למגה: לא נאשר מינוי דירקטור מטעם הספקים לדירקטוריון מגה

רשות הגבלים עסקיים העבירה מסר לנציגי מגה, לפיו היא אינה צפוייה לאשר מינוי דירקטור מטעם הספקים לדירקטוריון מגה. "בהסדר המתגבש בעניינה של מגה הוצעה לספקים הגדולים, בין השאר, זכות למנות דירקטור לדירקטוריון מגה. ברשות ההגבלים הבהירו כי מינוי דירקטור כאמור מהווה, על פני הדברים, הסדר כובל.

בהתאם, ככל שאלון רבוע הכחול מבקשת להגיע להסדר האמור עם ספקי מגה, עליה לתת דעתה לאמור לעיל ולבחון את הצורך בקבלת היתר מתאים ממערך הפיקוח על ההגבלים העסקיים. "עם זאת, כי על פני הדברים מדובר בהסדר לכאורה שאין זה מובן מאליו שניתן כלל לקבל היתר לגביו", נמסר מהרשות.

הדיון נפתח לקהל הרחב

הדיון נפתח כעת לקהל הרחב, לאחר שהתקיים בדלתיים סגורות בנוכחות הבנקים ובעלי החברה משעה 11 בבוקר. השופט שילה: "התקדמנו במשא ומתן עם הבנקים ונשארו עוד שתי נקודות פתוחות שלדעתי ייפתרו עד הלילה, אבל הן מהותיות להסדר".  

"הזעם הציבורי היום לא מאפשר לוותר לטייקונים על כספים"

מקורב לבנק הפועלים אמר ל-TheMarker ש"צריך להבין שהזעם הציבורי היום לא מאפשר לוותר לטייקונים על כספים. כמו שרקפת רוסק-עמינח לא יכלה בזמנו להמשיך עם המחיקה של 150 מיליון שקלים לנוחי דנקנר. ההבדל בין בירן לטייקונים אחרים כמו נוחי, הוא שמהם אי אפשר היה להוציא עוד כסף גם אם היו מנערים אותם. במקרה של מגה, יש מאחורי חברת אלון אדם עתיר ממון. צריך להבין שהזרמה של 20 מיליון שקל, כמו שבירן הציע בהתחלה, זה שווה להזרמה של 5,000 שקלים של אדם ממוצע".

בירן לשופט: לא אזרים כסף מכספי הפרטי

ל-TheMarker נודע כי שרגא בירן נשאל על ידי השופט אילן שילה אם לא ראוי שיזרים לחברה כסף מכספו הפרטי. השופט נענה כי אלון רבוע כחול ביצעה כבר הזרמות גדולות ולכן אין בכוונת בירן להזרים כספים נוספים מכיסו.

הישג לבנק הפועלים

הישג לבנק הפועלים: אלון רבוע כחול התחייבה להיות ערבה לבנקים בסכום של 200 מיליון שקל. סכום זה יוזרם מיידית ויקטין את החוב של מגה לבנקים מ-500 מיליון שקל ל-300 מיליון שקל, ויחסוך למגה תשלום ריבית של כ-7 מיליון שקל.

קודם לכן, היתה אמורה אלון רבוע כחול להזרים 240 מיליון שקל להמשך הפעילות של מגה אך תזרים במקום זה 320 מיליון שקל. הרשת תנפיק זכויות בכ-200 מיליון שקל וחלק מהספקים יוכלו להמיר חוב  במניות של רבוע כחול.

כרגע מתקיים דיון האם וכמה כסף יזרים מכיסו שרגא בירן.

נציגי הבנקים ובעלי השליטה מחפשים פתרון

השופט אילן שילה השאיר את נציגי הבנקים ובעלי השליטה לשבת להתדיין בינם לבין עצמם על מנת למצוא פתרון למחלוקת. בינתיים, מחכים כ-100 ספקים, עובדים ועורכי הדין מחוץ לאולם. הדיון אמור להתחדש בקרוב.

שרגא בירן אולץ להגיע לבית המשפט; הדיון בדלתיים סגורות

יו"ר קבוצת אלון, עמית בן יצחק (מימין) ושרגא בירןצילום: עופר וקנין

שרגא בירן אולץ אומנם להגיע לדיון בבית המשפט המתקיים כעת בעניין מגה של אלון רבוע כחול,  אך כלל לא בטוח שהספקים ונושים אחרים יזכו לנהל עמו דיון. כל 100 משתתפי הדיון בעניין מגה הוצאו מבית המשפט, למה שהוגדר כדיון בדלתיים סגורות בין בעלי רבוע כחול לבנקים.

נציג ועד העובדים של מגה, יוסי שמעוני, ועובדים נוספים התרעמו על כך שלא נתנו להם להיכנס לדיון, על אף שהעובדים מחזיקים היום למעשה 33% ממגה, מניות שעבורן הסכימו לוותר על 1,000 עובדים ושכר כולל של 35 מיליון שקלים. רק אחרי שהעובדים צעקו בכניסה לאולם שהם יפוצצו את הדיון, הורשה נציג שלהם להיכנס.

אושרה הארכה של 30 ימים להקפאת ההליכים של עדן טבע מרקט

בית המשפט אישר הארכה של 30 ימים להקפאת ההליכים של עדן טבע מרקט

לפני הדיון בעניינה של מגה התקיים בבית המשפט מחוזי מרכז בלוד דיון בעניין רשת עדן טבע מרקט שבהקפאת ההליכים (51% בבעלות מגה ו 49% גיא פרוביזור). הנאמנת שמונתה  לעדן טבע מרקט, עו"ד דורית לוי-טילר, סיפרה שמשכורות העובדים לחודש יוני הועברו היום.

"פירסמנו אתמול והיום הצעה למתעניינים לבוא ולהציע לרכוש את הרשת, בין אם ע"י רכישת פעילות או מניות. המתעניינים ברכישה לא נבהלו מזה שתשע נקודות מכירה הן בתוך מגה ואנחנו מעריכים שניתן להתגבר על המכשלה הזאת למרות שהיא מכשלה אמיתית", אמרה לוי-טילרוסיפרה כי כבר יש מתעניינים ברשת.

לדבי לוי-טילר, "לאור מחסורים, בימים האחרונים המחזורים ברשת קטנו ומספר העובדים פחת אבל אני מאמינה שזה ניתן לשינוי. אנחנו מבקשים הקפאה לתקופה של 45 ימים".

עורך הדין של מגה אמר שתהיה בעיה עם אותן חנויות של עדן טבע מרקט בתוך חנויות מגה.

האם בית המשפט יחליט היום על הקפאת הליכים למגה? אחרי יום של התכתשויות תקשורתיות סתמה אתמול הנהלת בנק הפועלים את הגולל על הסדר פריסת החובות של מגה.המשמעות של אי הסכמת הבנקים להסדר פריסת החוב של מגה עשויה להיות פנייה להליך של הקפאת הליכים.

במכתב ששלח אתמול בערב עורך הדין של בנק הפועלים למגה והבעלים שלה אלון רבוע כחול – נכתב כי "לצערו של הבנק, הסדר הנושים המוצע במגה אינו נותן מענה של ממש לצרכי מגה, עובדיה ונושיה".

בבנק הפועלים, הנושה הגדול ביותר של מגה, עם חוב של כ-300 מיליון שקלים, דורשים הזרמת כספים של בעלי אלון רבוע כחול, שרגא בירן, הקיבוצים ודודי וייסמן, באופן שיאפשר לדברי הבנק את הבראתה האמיתית של מגה. במהלך היום נקב בנק הפועלים בסכום של 500 מיליון שקלים שיועבר מבירן בכדי שתסכים לחתום על הסדר פריסת החוב. הבנק דורש גם כי יקבע מנגנון פיקוח מטעם נושי החברה על הנהלת מגה. 

הפועלים הודיע למעשה כי הוא מתנה את תמיכתו בהסדר הנושים ב-4 תנאים, שעלולים להביא לסיכול ההסדר בין מגה לבנקים. בנוסף, דורש הבנק שהחזר הלוואות הבעלים של אלון רבוע כחול למגה ייעשה רק לאחר תשלום מלוא חובה של מגה לבנקים, וכן הקמת מנגנון פיקוח שיבטיח לנושי החברה מידע בזמן אמת על ביצוע תוכנית ההבראה.

בנק הפועלים, באמצעות עו"ד רונן מטרי, הבהיר שהוא מעוניין בהבראה אמיתית של מגה ושמירת יציבותה לשנים רבות, ולא בפתרון קצר מועד שעלול לדרדר את מגה עוד יותר בהמשך.

הבנק הדגיש ש"רק הבראה אמיתית תבטיח את שימור מקום עבודתם של אלפי עובדי מגה וייתן ערך אמיתי למניות שהוקצו להם ופתרון בר קיימא לנושיה של החברה". הבנק חוזר על התנאי לפיו על אלון רבוע כחול, בעלת השליטה בחברת מגה, להתחייב להזרים למגה את הכספים הנדרשים באמת להבראתה כולל ההון החוזר שנדרש לחידוש המלאי בחנויותיה ולהזרים למגה ולנושיה את מלוא הסכום שהיא ערבה לו, כלומר 470 מיליון שקל או חייבת בו במשותף יחד עם מגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker