טור אורח |

עידכון תוכנה: למה yes ו-HOT לא יוכלו להמשיך לתת לכם לדלג על פרסומות

ההכנסות מדמי מנוי של yes ו-HOT הצטמצמו ביותר מ־30% בתוך 5 שנים כשמיליוני ישראלים "חתכו כבלים" ועברו לשירותי סטרימינג. עכשיו הן התעשתו ומבינות שעליהן לשלם לגופי תוכן ולאפשר פרסומות כדי להתחרות, והרגולטור צריך להרשות להן לעשות זאת

דורון טל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הזמר לונאי ונועה קריל בפרסומת ליס. החברות יצטרכו להתחיל לשלם בעצמן לספקיות תוכן
הזמר לונאי ונועה קריל בפרסומת ליס. החברות יצטרכו להתחיל לשלם בעצמן לספקיות תוכןצילום: צילום מסך מתוך חש
דורון טל

הרגולציה בתחום הטלוויזיה בישראל, שמאז ומתמיד הערימה קשיים עקב היותה אנכרוניסטית בנושאים מסוימים והפכפכה בנושאים אחרים, צרכה להתקדם סוף סוף, ולאפשר לשוק התוכן להתפתח לכיוונים הנכונים. בשבוע האחרון חשף TheMarker מיזם המתהווה בתחום התוכן הטלוויזיוני, שבו מעורבות HOT וקבוצת ידיעות וקרא לרשות התחרות להתערב ולעצור אותו.

אבל קריאת ההשכמה לא צריכה להיות עבור הרגולטור, אלא עבור כל מי שתקוע בתפיסה אנכרוניסטית של "שידורי טלוויזיה" ו"רישיון שידור". הסיפור הזה נגמר. העולם התקדם. צרכני התוכן עוברים בהמוניהם לצרוך את תוכני ה"טלוויזיה" באמצעות אפליקציות על גבי האינטרנט (היי מנויי פרטנר, או yes+, היי גם לצופי נטפליקס ואמזון פריים).

ההכנסות מדמי מנוי של yes ו-HOT הצטמצמו ביותר מ-30% בתוך 5 שנים, אבל לא בגלל שהישראלים הפסיקו לראות טלוויזיה. להיפך. בחסות הקורונה, מספר שעות הצפייה במסכים רק צמח. מה שהשתנה הוא אופי הצפייה. מיליוני ישראלים ניתקו את עצמם מלוח השידורים של הטלוויזיה הליניארית ושל הערוצים המסחריים ועברו לצפייה נדחית (יש עדיין מישהו שבאמת מתחיל לצפות בחדשות בשעה שמונה בדיוק?). עכשיו הם בוחרים בעצמם מה ומתי לראות מתוך ספריות ה-VOD הענקיות, שמעמידות לרשותם הספקיות המקומיות והבינלאומיות.

תופעת ההתנתקות (Cord cutting) שהיכתה בשירותי הטלוויזיה בכבלים בארה"ב הגיעה גם לישראל, ובתי אב רבים למדו להסתדר ללא ספקית טלוויזיה רב־ערוצית. טוב להם עם הנטפליקס שלהם בשילוב עם צפיה חינמית ב"כאן11" או ב-makoTV.

בארה"ב הולכים ומשתלטים מודלים של VOD היברידי (דמי מנוי + פרסומות) ו-FAST (שירותי תוכן וידאו ליניארי־דיגיטלי, חינמיים, מבוססי פרסומות) על הרגלי הצפייה, והטרנד הזה יגיע גם לשוק הישראלי, למרות החיסרון שבגודל של השוק. עתיד התוכן ה"טלוויזיוני", או ליתר דיוק תוכן הווידאו, נמצא בזרימה על פסי אינטרנט רחבים והגשה באמצעות אפליקציות. מישהו יכול לתאר לעצמו צריכת תוכן במובייל שלא דרך אפליקציות? לשם גם הולך המסך המרכזי של הבית. את התובנה הזו הפנימו כל ספקי התוכן וחברות התקשורת הגדולות בארה"ב והיא מחלחלת כעת גם בישראל.

החברות מנסות להתעדכן .HOT-גל גדות בפרסומת לצילום: צילום מסך

גם המודלים של הפרסום ה"טלוויזיוני" משתנים. הפרסום האדרסבילי (Addressable TV), שהטמיעה לדוגמא פרטנר בפלטפורמה שלה, מזכיר הרבה יותר את הפרסום הדיגיטלי, בכך שהוא מאפשר טירגוט מדויק, ניהול חשיפה חכם ושימוש בכלים אינטראקטיביים. הימנעות הרגולטור מהתערבות בהתפתחות הטבעית של הענף, אם מתוך בחירה או מתוך עצימת עין, פתחה את הפתח לדה־קונסטרוקציה של עולם הפרסום בטלוויזיה, וכניסת פרטנר למשחק מסמנת אולי את תחילתו של סיום הדואופול (ויש אומרים המונופול) ששולט בתחום כבר שנים רבות. בקרוב גם המתחרים של פרטנר יתחילו ליישם את פרקטיקת שילוב הפרסומות האדרסביליות בחלק מהערוצים הליניאריים וב-VOD, ולייצר לעצמם מקור הכנסה חדש שיכסה במעט על אובדן ההכנסות מדמי מנוי.

לכן המיזם שעל פי TheMarker, מנסה כעת HOT להרים הנו טבעי והגיוני לחלוטין, אם אכן מדובר בניסיון אמיתי ולא רק במהלך תקשורתי שמטרתו היא "בדיקת המים" הרגולטוריים. עם השתכללות הרגולציה ואימוץ המלצות ועדת פולקמן, yes ו-HOT ייאלצו להתחיל לשלם לקשת ורשת על מנת לשדר אותן בפלטפורמות מבוססות אינטרנט, ולאור העובדה שקשת עומדת להעמיד פתרון מתחרה לזה של HOT, אך טבעי שזו תנסה לחבור לשחקני תוכן וחדשות אחרים על מנת להעמיד בזירת התוכן החדשה מוצר ראוי, שעליו תוכל לגבות דמי מנוי ואף לשלב בו פרסומות. לא רק שאסור לרגולציה לעצור יוזמה כזו, עליה לעודד כמה שיותר שחקנים להתמודד על מקומם בשוק התוכן העתידי על מנת להגביר את התחרות ולייצר לצרכני התוכן אלטרנטיבות רבות.

דורון טל הוא יועץ אסטרטגי המתמחה בחדשנות וטכנולוגיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט