המתנגדים להסכם עם ynet בפרשת תיאום העמדות עם טאבולה: יש לחשוף את עמדת רשות התחרות

לאחר שהגישו עתירה נגד הפשרה בין רשות התחרות ל-ynet וטאבולה, המתנגדים מבקשים לחשוף כעת את עמדת הרשות ■ לטענתם, המעורבים בפרשה צריכים לעמוד לדין פלילי ■ הדיון בעתירה מתנהל תחת חיסיון לבקשת ynet

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
ידיעות
צילום: תומר אפלבאום
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

עמותת הצלחה ועו"ד שחר בן מאיר הגישו היום (ב') בקשה לשופט עמי קובו מבית המשפט המחוזי מרכז להורות לרשות התחרות להציג בפניהם את טענותיה בפרשת תיאום העמדות בין חברת טאבולה ל-ynet, שפעלו בניגוד לחוקי ההגבלים. הצלחה ובן מאיר דורשים לקבל את עמדת הרשות, שלא נחשפה בפניהם מאחר שהדיון בפרשה בבית המשפט מתנהל תחת חיסיון לבקשת yent.

הצלחה ובן מאיר הגישו התנגדות לפני חצי שנה לצו המוסכם שבין רשות התחרות לבין ידיעות אינטרנט בדרישה להעמיד לדין את המעורבים בפרשה – שתיאמו עמדות, שיקרו לרשות והפרו על חוקי התחרות. בנוסף, הם מבקשים להעלות את הקנס שהוטל על ynet, בסך מיליון שקל, ולהשוות אותו לזה שקיבלה טאבולה – 5 מיליון שקל.

הצלחה ובן מאיר מתנגדים לצו המוסכם בין רשות התחרות ואתר ynet, שלפיו האתר ישלם לקופת האוצר קנס של מיליון שקל בגין הפרת החוק. לטענת הצלחה ובן מאיר, ההסכם בין רשות התחרות ל-ynet, שמהווה תחליף להליך פלילי נגד המעורבים בפרשה – ששיקרו לרשות התחרות – אינו תקין. השניים טוענים שיש להעמיד לדין את המעורבים בפרשה ולא לפטור אותם מהעבירות שביצעו באמצעות קנס בלבד.

תחילת הפרשה בסוף 2019, לאחר ששתי חברות המלצות התוכן טאבולה ואאוטבריין הגישו בקשה למיזוג. במסגרת הבדיקה שערכה רשות התחרות, היא פנתה לחברות תוכן שונות המשתמשות בתוכנות של שתי החברות. המטרה היתה לשמוע מנציגי האתרים וגופי המדיה השונים אם עלול להיווצר מונופול בתחום הפרסום אם עסקה כזאת תאושר. שתי החברות מוכרות לאתרי תוכן מערכות שמשתלבות בעמודי האתרים וממליצות על תכנים נוספים לצד פרסומות. לטאבולה ואאוטבריין יש הסכמים עם האתרים שרוכשים מהן את מנועי ההמלצות והפרסום, והן מבצעות חלוקת רווחים עמם.

עו"ד שחר בן מאירצילום: אייל טואג

ב-ynet, כמו ביתר האתרים שנשאלו, התנגדו לעסקה, טענו כי המיזוג מסוכן והעלו חשש שהמהלך יפגע בתחרות בענף הפרסום המקומי. עם זאת, לאחר שהאתר כבר יצא נגד העסקה, באוגוסט 2020 נשלחה עמדה חדשה של הנהלת ynet, בראשות ברק קלמנוביץ', ובה נכתב כי האתר תומך במיזוג.

בעקבות השינוי בעמדה, רשות התחרות פתחה בבירור שכלל עיכוב לחקירה של קלמנוביץ' ולקיחת מחשבים ממשרדי טאבולה ו-ynet. החקירה העלתה כי העמדה של ynet נוסחה על ידי טאבולה וכי החברות תיאמו ביניהן עמדות – בניגוד לחוקי התחרות. רשות התחרות אינה קונסת את ynet על תיאום העמדות, אלא על סירוב המעורבים בפרשה להעביר את ההודעות שהוחלפו באפליקציית וואטסאפ בין אנשי ynet לנציגי טאבולה. במסגרת החקירה, טאבולה הודתה בעובדות שיוחסו לה ונקנסה במארס 2020 ב-5 מיליון שקל.

מאז המיזוג ירד מהפרק ושתי החברות, טאבולה ואאוטבריין, הונפקו בנאסד"ק. טאבולה התמזגה ביוני עם חברת ספאק ונסחרת כיום לפי שווי של 1.82 מיליארד דולר.

הצלחה ובן מאיר טוענים כי העבירות שבבסיס הפרשה הן חמורות, מאחר שמדובר בשיבוש הליכי משפט ופגיעה בעבודת רשות התחרות. לדבריהם, הקנס שהוטל על החברות שרירותי בגלל שמדובר בסכומים שונים. מאחר והדיון חסוי, הם לא יודעים בכלל מהי עמדת הרשות – אף שהם אלה שעתרו לבית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר