נושי אקספון ומנהל ההסדר יגישו לבית המשפט את הצעת וויידלי מובייל לרכישת החברה

הנושים של חברת הסלולר נפגשים בפעם השישית והחליטו להגיש לבית המשפט את הצעת ווידלי מובייל ■ ארבע ההצעות שהוגשו כוללות את גולן טלקום, שבשליטת סלקום, פרטנר, קבוצת משקיעים הכוללת את מוטי בן משה ומשפחת רייכמן הקנדית

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הבעלים של אקספון, חזי בצלאל
הבעלים של אקספון, חזי בצלאלצילום: עופר וקנין
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

הנושים של חברת אקספון התאספו הבוקר (חמישי) לנסות להצביע בפעם השישית ולקבוע מי יהיה הגורם שירכוש את החברה שנקלעה לקשיים כלכליים. למנהל ההסדר - עו"ד עמית לדרמן, שמונה לטפל במכירתה של אקספון - הוגשו ארבע הצעות, שמהן הנושים היו אמורים להצביע על זו שטובה ביותר עבורם. לבסוף הוחלט כי הנושים של אקספון ומנהל ההסדר יגישו לבית המשפט את הצעת וויידלי מובייל לרכישת אקספון. עו"ד לדרמן יגיש את ההצעה ביום ראשון לבית משפט ובמקביל יוגשו, כנראה, גם התנגדויות.

גורלה של אקספון וזהות הרוכש שלה הם קריטיים עבור שוק הסלולר הישראלי. הנושים יקבעו בין שלוש אפשרויות: האם החברה תימכר לאחת משתיים משלוש חברות הסלולר הגדולות בישראל – סלקום או פרטנר – צעד שיעביר להן כוח ושליטה משמעותית על השוק; האפשרות השנייה היא מכירה של החברה לידיו של איש העסקים מוטי בן משה, הבעלים של קבוצת אקסטרה – כלומר העברה של החברה לידיו של טייקון אחר; האפשרות השלישית היא מכירת הפעילות לחברה בשם וויידלי מובייל, מפעיל וירטואלי קטן בשוק הישראלי.

על פי גורמים בתחום, על הנושים הופעלו לחצים גדולים כדי שהחלטה תהיה הטובה ביותר עבור סלקום – שמולה יש לאקספון חובות. לבסוף יהיה זה בית המשפט שיכריע למי תימכר אקספון והאם תישמר התחרות בשוק. ההחלטה כפופה לאישור הרשות לתחרות ומשרד התקשורת.

בחודשים האחרונים נקלעה מרתון 018, החברה האם של אקספון, של איש העסקים חזי בצלאל לחובות מול סלקום והסכסוך בין שתי החברות הגיע לבית המשפט. סלקום הגישה תביעה נגד מרתון בגין החובות שהיא צברה לאחר שהחליטה לצאת מהסכם שיתוף הרשתות שהשתיים חתמו עליו. כתוצאה מכך, מרתון ביקשה הקפאת הליכים כדי שתוכל למכור את פעילות הסלולר שלה ולהגיע להסדר של החוב שצברה.

הפעילות של אקספון כוללת כ-350 אלף לקוחות והיא מעסיקה 110 עובדים.

מוטי בן משה. החברה משכירה 57 סופרמרקטים לחברת מגהצילום: מוטי מילרוד

ארבע חברות הגישו הצעות לרכישת הפעילות הסלולרית של המותג We4G של אקספון. חברת וויידלי מובייל, של משפחת רייכמן הקנדית, היתה הראשונה שהגישה לפני חודשיים הצעה לרכוש את פעילות הסלולר, וגם את הפעילות הקווית של מרתון, במחיר של 330 מיליון שקל. בין שתי החברות החל תהליך של חתימה על הסכם מכירה למשפחת רייכמן, שהגישה השבוע ללדרמן הצעה משופרת.

הצעת הרכישה השנייה, שהוגשה לפני כחודש, היא של גולן טלקום, הנמצאת בבעלותה של סלקום. במסגרת עסקה זו, גולן טלקום תוותר על החוב שהצטבר מול סלקום ותשלם לנושים של החברה 65 מיליון שקל.

בהמשך הוגשה הצעת רכישה שלישית על ידי איציק בן אליעזר, מנכ"ל אקספון לשעבר שהצליח לאסוף קבוצת משקיעים ובראשם איש העסקים מוטי בן משה. ההצעה של בן אליעזר היא תמורת סכום של 170 מיליון שקל.

פרטנר היא החברה הרביעית שהגישה הצעה לרכוש את פעילות הסלולר של מרתון 018 במחיר של 187 מיליון שקל.

חשש מעליית מחירים

עבור סלקום - מלבד ההצעה של גולן - כל הצעה אחרת שתתקבל על ידי הנושים היא לא טובה. שלושת ההצעות האחרות יוציאו את אקספון מהסכם שיתוף הרשתות של שתי החברות - ההסכם שממנו היא החליטה לצאת בעקבות רכישתה של גולן טלקום על ידי סלקום. המשמעות היא שסלקום תצטרך לשאת לבד בעלויות תחזוקת ופיתוח הרשת הסלולרית שלה - כשבמרכז הטמעה יקרה של רשתות סלולר מדור 5.

החשש הגדול מאישור העסקה הוא מיציאתה של אקספון כמתחרה ועליית מחירי הסלולר בעקבות זאת. הרפורמה בשוק הסלולר מלפני כעשור, הובילה לירידה משמעותית במחירים, איפשרה לפני כארבע שנים לאקספון להיכנס לתחום ולהציע חבילות מוזלות. ואולם, חברות הסלולר התקשו גם לעמוד בתחרות וגם להשקיע בתשתיות סלולר ולפתח אותן.

במציאות שנוצרה, לחברות כמו סלקום ופרטנר משתלם להשקיע את סכום הרכישה כדי להוציא שחקן מחיר, כמו אקספון, מהשוק. בפועל הסיכוי כי הרגולטורים יאשרו את העסקה – שנה אחרי שאישרו את מכירת גולן טלקום לסלקום – הוא קלוש.

אסף עופר מנכ"ל אקספון: "אני רוצה להודות למנהל ההסדר על החלטתו ולספקים על הצבעת האמון ושיתוף הפעולה אשר יאפשרו את המשך קיום החברה ואת המשך התחרות בשוק התקשורת. ההסכם המשונה והמסתורי של מוטי בן משה עם סלקום נולד בחטא, מלא חורים ואינו בר יישום. מטרתה של סלקום הייתה ונשארה אחת, לחסל את התחרות בשוק הסלולר. קבוצת וויידליי, היא הרוכשת היחידה שכל מטרתה היא להמשיך את התחרות בשוק הסלולר לטובת כלל הציבור, וטובת העובדים הנפלאים של החברה."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו