לליאורה עופר נגמרה הסבלנות: דורשת תשלום דמי שכירות גם כשהקניונים סגורים

במכתב ששלחה קבוצת קניוני עופר הבוקר לשוכרים היא דורשת תשלום של חלק מדמי השכירות - לאחר שאלה לא נגבו בסגרים קודמים ■ השוכרים זועמים: "לא נשלם, זה צעד נואש שיביא לקריסת עסקים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאורה עופר
ליאורה עופרצילום: תומר אפלבאום
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

קבוצת קניוני עופר (מליסרון), שבשליטת ליאורה עופר, שלחה הבוקר מכתב לשוכריה שבו היא מודיעה להם כי תתחיל לגבות דמי שכירות גם בתקופה שבה המסחר סגור. הקבוצה מבקשת דמי שכירות חלקיים, שיחויבו רטרואקטיבית החל ב-1 בינואר. קבוצת עזריאלי טרם יצאה בהודעה דומה, אולם ברשתות האופנה מצפים כי היא תיישר קו עם קבוצת עופר בימים הקרובים.

לפי מליסרון, הדרישה לגיטימית, שכן קבוצות הקניונים פטרו את השוכרים מדמי שכירות לאורך תקופות הסגר השונות ולא פוצו על ידי המדינה. במקביל, הרשתות הוציאו את מרבית העובדים לחל"ת וקיבלו מענקים מהמדינה בגין החזרתם מח"לת.

ואולם, שוכרים עמם שוחחנו הבוקר טוענים כי אין בכוונתם להסכים לדרישה. על הרקע הזה צפויות מחלוקות קשות בין השוכרים למליסרון וקבוצות קניונים נוספות שידרשו דמי שכירות בהמשך.

"אני אהיה נדיב – אני מוכן לשלם למליסרון 80% מהמחזור שלי אצלם", אמר בציניות בכיר באחת מקבוצות האופנה. לדבריו, "אין סיכוי שנשלם להם שקל דמי שכירות, יש פה מצב של כוח עליון, ואני לא אשלם על משהו שאני לא משתמש בו. הם יכולים לבקש עד מחר".

בכיר ברשת קטנה יחסית אמר כי אינו מתכוון להיענות לדרישה. "זה לא יקרה. אני לא אשלם להם, ומקסימום בהמשך נתווכח על זה", אמר.

קניון רמת אביבצילום: עופר וקנין

לדברי בכיר ברשת מוצרים לבית, "לא יהיה מי שישלם להם. זה צעד נואש של מליסרון, שאם יתקיים עלול הוא להביא עסקים רבים לקריסה, ואת מליסרון במצב שלא יהיו להם שוכרים. בעוד שבוע בטח נראה את עזריאלי יוצאים בהודעה דומה, בטענה שהם לא מתואמים".

במכתב, החתום על ידי מנכ"ל הקבוצה, אופיר שריד, נכתב כי "קבוצת קניוני עופר נמנעה מלגבות תשלומים המגיעים לה על פי הסכמי השכירות בקניונים ובמתחמי הקניות, בשל מגבלות הסגרים והצורך בהקלות בין סגר אחד למשנהו. בהקלות הסתכמו במאות מיליוני שקלים, והכל לפנים משורת הדין ומתוך רצון לסייע ולהקל עליהם נוכח התקופה המאתגרת.

מנכ"ל מליסרון, אופיר שריד. ה-NOI המיוחס לבעלים עלה לכ-281 מיליון שקלצילום: סיון פרג'

"ממשלת ישראל, שגיבשה הסדרי מענקים עבור חלק מכם, לרבות פיצוי בגין הוצאות קבועות (קרי - דמי השכירות והניהול המגיעים לנו), אינה מתכוונת לפצות את הקניונים על נזקיהם האדירים בצד אובדן ההכנסות, וכן אינה מסייעת להם בהקלות אחרות בצד ההוצאות השוטפות והוצאות המימון.

"קניוני עופר ימשיכו לסייע לשוכרים לשאת בחלק מנזקי הסגר, אך לא נוכל לשאת על גבינו את מלוא הנזקים במקומה של ממשלת ישראל", נכתב.

עוד טוענת מליסרון במכתב לשוכרים כי "החנויות והשטחים הנלווים משמשים אתכם גם בתקופת הסגר לאחסון הסחורה והציוד שלכם ולתנועת המלאי. הקניונים, על מערכותיהם, נשמרים ומתוחזקים כדי שמיד כשיתאפשר הדבר - תוכלו לפתוח את החנויות לקהל, במהירות וביעילות".

דמי השכירות שתגבה מליסרון בקניונים יהיו 55 שקל למ"ר ושליש מדמי הניהול בתוספת מע"מ. במרכזים הפתוחים תגבה מהשוכרים 25 שקל למ"ר ושליש מדמי הניהול, בתוספת מע"מ. לפי הערכות, מדובר בכ-20% מדמי השכירות המלאים.

ספגה ירידה של 40% ברווח

משבר הקורונה לא פסח על מליסרון. את הרבעון השלישי של 2020 סיכמה החברה ברווח לבעלי המניות של כ-78 מיליון שקל, לעומת כ-131 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של 40% ברווח.

הירידה נבעה בעיקר מההקלות שנתנה החברה ברבעון זה לשוכריה בגין משבר הקורונה, שבאו לידי ביטוי בוויתור על דמי השכירות ממועד סגירת הקניון באמצע ספטמבר.

נכון לסוף ספטמבר, סך האמצעים הנזילים של החברה הסתכמו לכ-1.7 מיליארד שקל והחוב הפיננסי של החברה נטו הסתכם ב-8.85 מיליארד שקל, זאת בהשוואה לכ-8.94 מיליארד שקל בסוף 2019.

בין 2020 ל-2022 צפויה החברה לפרוע חוב בסך של כ-3.8 מיליארד שקל. נכון לסוף ספטמבר למליסרון היו בקופה 1.4 מיליארד שקל, שאמורים לעזור לה לצלוח את משבר הקורונה.

במקביל, מליסרון ממשיכה להתרחב גם בימים אלה. בין היתר, היא מתכננת להקים קומת מסחר נוספת לקניון רמת אביב, וכן ארבעה מגדלים בשטח הקניון, כך עולה מפרסומים ברשתות החברתיות.

בסוף נובמבר אישרה מועצת המנהלים של הקבוצה להשקיע כחצי מיליארד שקל בכניסה לשותפות עם חברת הדאטה סנטרים הבינלאומית קריסיה (Chirisa), ושתיים יקימו יחד מתקנים שונים, בהם חוות שרתים, באגן הים התיכון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר