הקרב בין משפחת בר און לבנק לאומי: מוניטין תקבל 7.1 מיליון שקל

אחרי מאבק חריף ומתמשך בין בנק לאומי ונושים נוספים של אליעזר פישמן, חברת מוניטין תקבל 7.1 מיליון שקל - על אף שדרשה 40 מיליון שקל בראשית הדרך

נתי טוקר
נתי טוקר
מערכת עיתון "גלובס" בראשון לציון
מערכת עיתון "גלובס" בראשון לציוןצילום: מוטי מילרוד
נתי טוקר
נתי טוקר

אחרי מאבק חריף מול בנק לאומי ונושים נוספים של אליעזר פישמן, חברת מוניטין, המוציאה לאור את עיתון "גלובס", תקבל מקופת הנושים של פישמן 7.125 מיליון שקל. הסכום המקורי שאותה דרשה מוניטין היה 40 מיליון שקל. הסכום נקבע היום (ב') על ידי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, בהליך מעין גישור שבו ההחלטה התקבלה ללא נימוקים.

המאבק היה סביב השאלה כיצד יחולקו בין הנושים כ-55 מיליון שקל שנמצאים בקופת החברה "השקעות כדאיות" מקבוצת פישמן. החוב של החברות המדוברות מקבוצת פישמן היה 1.4 מיליארד שקל ש–80% ממנו הוא חוב לבנק לאומי. מנגד, חוב נוסף היה לקופת מוניטין שבבעלות משפחת בר און.

משפחת בר און טענה כי הם זכאים לקדימות בפירעון החוב וכי הכסף שנותר בקופת "השקעות כדאיות" צריך לשמש לפריעת החוב כלפיה, ורק לאחר מכן לפירעון החובות לבנקים. הסיבה לכך, לטענת בר און, היא שמוניטין לא היתה חלק מקבוצת פישמן בדומה לחברות האחרות. הנושים האחרים של פישמן טענו כי מוניטין אמורה לקבל 1.4 מיליון שקל בלבד בהתאם לחלקה בחוב.

אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

המאבק בין מוניטין לבין הבנקים ופישמן החריף לכדי האשמות קשות. כך, משפחת בר און האשימה את הבנק בהתרשלות בכל הקשור לטיפול בחוב של פישמן. בתגובת בנק לאומי לבית המשפט, באמצעות עו"ד יוסי בן נפתלי, נכתב כי משפחת בר און "מעלה טענות סרק שאין בהן ממש, שברור שתכליתן היחידה היא להלך אימים על הבנק מצד גורם שאיומיו מגובים באחזקה בכלי תקשורת כלכלי מרכזי". עו"ד רונן מטרי, נציג הנושים האחרים בקבוצה, טען כי משפחת בר און מעלה טענות שהן "איום שאינו איום סרק כשהוא בא ממי שמחזיקה בכלי תקשורת כלכלי מרכזי".

בדיון שהתקיים אתמול בפני אורנשטיין הציגו הצדדים את טענותיהם. מהדיון התברר כי נאמן נכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, הגיש הצעת פשרה שלפיה מוניטין תקבל 9 מיליון שקל. מנגד, עו"ד רונן מטרי שייצג את הנושים האחרים אמר כי "זה בונוס של 600% ולא נסכים לכך".

בסופו של דבר הסכימו כל הצדדים להעניק לאורנשטיין את הסמכות לפסוק ללא נימוקים. עו"ד בועז אדלשטיין ביקש מאורנשטיין להתחשב בכך שאלונה בר און סייעה למכירת אופציות של חברת HOT שהיו בידי מוניטין ופישמן, ובכך נכנסו לקופת הנושים כ-200 מיליון שקל. עוד טען אדלשטיין כי משפחת בר און פרעה ב-2017, כשרכשה את מלוא הבעלות על מוניטין, חוב כולל של כ-32 מיליון שקל למוניטין ולחברה משותפת נוספת.

בסופו של דבר החליט אורנשטיין ללא נימוק כי הסכום יהיה 7.125 מיליון שקל, לעומת דרישת חוב של כ-40 מיליון שקל. הסכום ייכנס לקופת מוניטין שמוציאה לאור את עיתון "גלובס" ושותפות בה משפחת בר-און וענת אגמון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?